وقتی تصمیم میگیرید که با تمام پستی و بلندی و علیرغم تصمیم گیری و جذابیت سودآوری، به این حوزه وارد شوید باید برای خرید دستگاه به اطلاعات کاربردی دسترسی داشته باشید. بهرحال شما در حال سرمایه گذاری هستید و باید پول خود را بدانید دقیقا برای چه چیزی خرج می کنید؟

مثل هر خرید دیگری باید بداند که در بازار خرید و فروش ماینر هم تنوع برند وجود دارد. شرکت های بزرگ هستند که ماینر تولید می کنند. ما، گروه فارسی زبان ViaBTC قصد داریم تا در چند مقاله به معرفی برندهای مختلف تولیدکننده ماینر بپردازیم. سعی کنید اطلاعات مفید و کاربردی داشته باشید و از پرداختن به اطلاعات زردی که در اینترنت فراوان است اما در تصمیم گیری شما برای خرید دستگاه تاثیری ندارد، مانند تاریخچه فعالیت های شرکت ها، پرهیز انجام دهید.

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی برند بیتمین بپردازیم. برند bitmain از معتبرترین برندهای ماینر هست.

فقط به عنوان نمونه ذکر این نکته خالی از لطف نیست که پاورهای این برند دارای اعتبار بسیار بالایی هستند. همان طور که می دانم پاورهای ماینرها یا از دستگاه های جدا هستند و با اتصالات به ماینر وصل می شوند یا وصل می شوند و باید حتما همان پاور مربوط به همان برند ماینر باشند. تقریباً می توان گفت پاورهای بازار که به صورت مجزا در بازار خرید و فروش می شوند و از ماینر جدا می شوند، به سه دسته تقسیم می شوند، یا بیتمین هستند، یا واتسماینر و اگر جز این دو باشند دیگر از نظر قیمت و کیفیت بسیار متفاوت هستند. ندارند، یعنی بیتمین، واتسماینر و غیره!

ماینرهای شرکت بیتمین معمولا تا دمای 85 درجه روی سطح تراشه فعالیت نرمال و مفید دارند. این ماینرها که در ایران هم مورد استقبال هستند محدود به برخی بیتکوین از نظر و آرزوهای دیگر و الگوری های دیگر را هم پشتیبانی می کنند.

معروف ترین ماینرهای مورد استفاده و محبوب، سری S9 و S19 و L3 هستند. بیتمین تمام ماینرهایش را با نام antminer وارد بازار می کند.

سری S9

ماینرهای سری S9 شامل S9 با توان پردازش 13.5 تراهش بر ثانیه، و S9i و S9j هستند که i و j هر کدام از مدلهای 14 و 14.5 تراهش بر ثانیه دارند. این ماینرها از الگوریتم SHA256 برای هش استفاده می کنند فلذا با استفاده از این ماینرها می توانند از همه کوین هایی که از این الگوریتم استفاده می کنند درآمد کسب کنند، از جمله بیتکوین و بیتکوین کش و دیجی بایت.

برای این سری ماینرها پاورهای 1600 وات و 1800 وات بیتمین توصیه می شود. محبوبیت S9j از S9i بیشتر است و محبوبیت این دو مدل هم از S9 معمولی بیشتر است، اما دقت کنید که این محبوبیت، صرفاً ناشی از یک دلیل بی دلیل نیست، بلکه برتری دو مدل به دلیل استهلاک کمتر، عمر طولانی تر، بازدهی بیشتر و بیشتر است. خرابی کمتر است. پس وقتی صحبت از محبوبیت یک مدل یا یک برند در بازار می شود، به معنی نفی استدلال های فنی نیست، بلکه مجموعه ای از عوامل مثل عوامل فنی و قیمت و بازدهی را به خود اختصاص می دهد تا یک برند محبوب بیشتر از دیگران داشته باشد.

شرکت بیتمین برای دستگاه های خود فرمورهای متعددی را هر چند گاهی منتشر می کند. همان طور که عاملی فرمور در واقع سیستم ماینر است، برنامه ای است که ماینر از طریق آن راه اندازی می شود و شروع به کار می کند. برخی از کاستی ها و نقصان های ماینرها نیز با تغییر فرمور ماینر حل می شود. یکی از ویژگی های مثبت سری S9 این است که فرمورهای جدید از قابلیت اورکلاک پشتیبانی می کند. برخی از افراد متفرقه برخی از آنها دست به تغییراتی در فرمورها می زنند تا فرکانس و ترهش ماینر را افزایش دهند اما در صورتی که از این فرمورها برای افزایش درآمد خود استفاده کنید، باید بدانید که تغییر این فرمورها توسط شرکت سازنده صورت نگرفته است. نظر فنی مورد تایید نیست و می تواند به تحمیل ضرر به ماینر شود، اما خبر خوب این است که در فرمورهای ورژن جدیدتر شرکت بیتمین، افزایش تراهش در فرمور اصلی خود را نشان می دهد که این امر هیچ چیز دیگری به ماینرها وارد نمی کند و کاربران را وارد می کند. می توان بدون توجه به این قابلیت استفاده کرد.

حتی در صورت اورکلاک نیازی به تغییر پاور یا ارتقای پاورها نیست و پاور 1600 و پاسخگوی اورکلاک تا 16.5 تراهش است. فرمورهای غیر استاندارد متفرقه هم هستند که تراهش دستگاه را از این مقدار هم بالاتر می برند اما از آنها استفاده می کنند که خود را بر عهده دارند. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که این افزایش تراهش نسبت به وضعیت نرمال ماینر چه فشاری به آن می آورد؟ اول که ماینرها اندکی افزایش فرکانس و به تبع آن مصرف برق بالاتری را تجربه می کنند که فشاری به پاور 1600 نمی آورد و اینکه بخش اعظم این افزایش تراهش مرهون دوم بهینه سازی الگوریتمی هش سرباری برای ما همراه ندارد اما فلش می شود که از پاورهای متفرقه برای راه اندازی این ماینرها استفاده می کنند باید مراقب باشند.

در مقالات دیگر مبسوط تر به بحث فرمورها پرداخت.

سری S19

این سری نیز جزو سری های موفق و پرطرفدار بیتمین است. پاورهای این سری به ماینر مرتبط است و نسبت به سری S9 قیمت و تراهش کمتری دارند. صدای کمتر، توان پردازش بیشتر و مصرف برق به نسبت کمتر، از مزیت های نسبی این سری نسبت به رقبای خود در بقیه برندها است. شاید خرابی سری S19 از S9 بیشتر باشد اما خبر خوب این است که تعمیرات دستگاه ها در ایران به راحتی انجام می شود و قطعات هشبردها در بازار موجود است. تنوع موجود در این سری خیلی بیشتر از سری S9 است چه از نظر قیمت ماینر و مقدار پردازش و چه از نظر نحوه خنک کردن.

در سری S19XP بیتمین از روش هیدروکلینگ استفاده می کند. در این روش نه تنها از هیچ فنی استفاده نشده، بلکه صدای مزاحمی هم در محیط ایجاد نمی شود و گرد و خاک به قطعات ضربه نمی زند. تنها صدای چرخش آب در لوله هاست که گوش نواز است. البته ناگفته نماند که عمده ماینرهای سری S19 از فن و ایر کولینگ استفاده می کنند.

سری L3

سری L3 ماینرهایی در ترکیب ماینرهای سری S9 اما با توان پردازشی مختصر و بررسی لایتین هستند. در طول سه سال گذشته نوسانات، این کوین باعث تغییرات شدید در قیمت ماینر آن هم می شود اما باید فراموش نکنیم که در نگاه بلند مدت، هرگز نوسانات کوینها، باعث می شود از بین رفتن صنعت تولید نمی شوند، همان طور که ریزش قیمت باعث می شود از بین برود. رفتن صنعت ترید نمی شود.

ماینر L7
ماینر L7

سری L3 شامل ماینرها L3 و L3+ و L3++ می شود در تراهش مقداری تفاوت دارند. آخرالزمان ماینر L7 هم رونمایی شده است که به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارد در ایران خیلی مورد قبول نیست.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!