شبکه کدنا یک بلوک چین هیبرید یا دوگانه است، که به معرفی و بررسی شبکه Kadena می‌پردازیم. کدنا یک شبکه بلوکچینی است که مانند بیت کوین از مکانیسم اثبات بر اساس کار (PoW) برای جماع میان نوده ها و تامین امنیت سیستم غیرمتمرکز خود استفاده می کند. ساختار این شبکه به گونه‌ای طراحی شده است که در عین افزایش توان عملیاتی و شناسایی‌پذیری، امنیت بلوک‌چین کوین را حفظ می‌کند.

تیم Kadena معتقدند که فناوری بلوکچین و اکوسیستم متصل به آن نیاز به زیرساخت دارد. کادنا از فناوری چند زنجیره‌ای یا Multi-Chain استفاده می‌کند و می‌تواند زنجیره‌ای را به هم متصل کند. توسعه‌دهنده‌های کادنا ادعا می‌کنند که این شبکه‌های چند دهی باعث می‌شود که میزان پذیرش فقط در لایه‌ای باشد که می‌تواند بیش از ۹ میلیون پول‌هایی باشد که روزانه در بازار بورس نیویورک (NYSE) انجام می‌شود. مدت زمان ساخت هر بلوک در شبکه کدنا 1.5 ثانیه است. یعنی در هر ۳۰ ثانیه ۲۰ بلوک در Kadena ساخته می‌شود.

بلوک چین هیبرید و دوگانه ارز دیجیتال کدنا چگونه کار می کند؟

در کدنا هر بلوک جدید علاوه بر اتصال به بلوک‌های قبلی، به ۳ بلوک از همتای همتا متصل می‌شود و درخت مرکل‌های همتا را هم در خود دارد. با این کار توان شبکه برای انتشار و پخش در سراسر شبکه افزایش می‌یابد. هیچکدام از مجموعه های کدنا، مرتبط با جانبی. چون هیچ زنجیره اصلی در کدنا وجود ندارد و همگی همتا هستند.

زیرساخت کدنا از پروتکل لایه یک، تحت عنوان چین وب (Chainweb) و یک لایه پروتکل دو به نام کورو (Kuro) تشکیل شده است. شبکه اول از طریق قراردادهای هوشمندی که به زبان Pact نوشته می‌شوند وقابلیت دوم با لایه را دارند. پکت اولین زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند است که با فرمت خواندنی برای انسان (Human-Readable) طراحی شده است. هر فرد با هر سطح تجربه و دانشی می‌تواند اسمارت کنترکت‌هایی را که با این زبان نوشته می‌شوند را بخواند.

در مورد ارزدیجیتال کدنا بیشتر بدانید: ارزدیجیتال کادا KDA چیست؟

چین وب بلاکچین عمومی و مشخص به فرد اثبات بر اساس انجام کار کدنا است؛ که از یک معماری زنجیره موازی (Parallel-Chain) برای ارائه توان عملیاتی و پذیرش پذیری بالا استفاده می‌کند. شبکه‌های چین‌وب با کامل قادر به مدیریت و اجرای همزمان هزاران زنجیره و در عین حال افزایش عملیاتی و حفظ امنیت در هنگام اضافه شدن زنجیره‌های جدید هستند.

ساختار افقی بلوکچین کدنا، هزینه گس شبکه را به صفر می‌رساند. در صورت افزایش تعداد تراکنش‌ها، می‌توان با افزایش زنجیره‌ها، تعداد بلوک‌های موجود را افزایش داد. با افزایش تعداد تراکنش‌ها روی یک زنجیره، کارمزد تراکنش نیز افزایش می‌یابد. شما می‌توانید روی زنجیره‌ای که تراکم و شلوغی کمتری دارد، اکانت بسازید. این کار متعاقبا هزینه تراکنش ها را کاهش می دهد.

از آن‌جایی که کادنا به صورت نامتناهی می‌تواند تعداد TPSها را افزایش دهد، ازدحام شبکه هرگز یک موضوع نخواهد بود. این قابلیت به همراه هزینه گس صفر امکان انجام تراکنش‌های سریع و امن را می‌کند.

شبکه خصوصی پروژه ارز دیجیتال کدنا، Kuro نام دارد. کورو یک شبکه لایه 2 است که توسعه‌دهندگان می‌توانند برای ساختن و استقرار اپلیکیشن‌های غیرمستقیم خصوصی، پذیرش و امن از آن استفاده کنند. نسخه‌های ویرایش جامعه کورو که ابتدا در بازارچه آمازون وب سرویس (AWS) و مایکروسافت آزور (Microsoft Azure) در دسترس بود، اکنون به یک پروژه متن باز کاملا عملیاتی تبدیل شده است.

کدنا اولین نسخه از DAO در بلوکچین عمومی خود است. شبیه به وب سایت ردیت، دائو کدنا هم به عنوان یک پروژه در حال پیشرفت از طریق dao.init برای گفتگو درباره پروپوزال‌ها در دسترسی کاربران قرار دارد.. سازمان مستقل کادنا به جامعه آن اجازه می‌دهد تا به‌روزرسانی‌ها را پیشنهاد دهند و به آن‌ها رای دهند.

دائو کدنا به عنوان یک زیرساخت منعطف، روی ساختار این سازمان حاکمیت و اثرگذاری دارد. این موارد معرفی طراحی توکنامیکس برای استیکینگ و نیازمندی‌های شامل مدت زمان قفل شدن برای مشارکت در این پروسه است. آپدیت بعدی DAO کادنا بیش از پیش تحت کنترل جامعه خواهد بود که «قدرت بیشتر روی کل پلتفرم Kadena» را به کاربران اعطا خواهد کرد.

منبع پست : معرفی شبکه کدنا Kadena و عملکرد آن