یکی از راه‌های سفر ارزون و بلندمدت توی دنیا، انجام کار داوطلبانه است. منظور از کار داوطلبانه به طور معمول انجام کاری در جای خواب و غذاست و البته گاهی شرایط خاص و متفاوتی هم وجود دارد.

یکی از سایت‌های معتبر برای پیدا کردن کار داوطلبانه، وب‌سایت Workaway.info است که بیست ساله به عنوان واسطه بین‌ها (ارائه‌دهنده‌های کار) و داوطلب‌ها (افراد جویای کار) خدمات ارائه می‌دهد. اگر همین الان به این سایت سر بزنید می‌تونید اطلاعات زیادی از میزبان‌های مختلف توی هر منطقه، که می‌دن و نظرات داوطلبان درباره‌شون رو بخونید، برای برقراری ارتباط و درخواست کار، حتما باید عضو سایت بشید و پروفایل بسازید و این باشه. عضویت پولیه.

صفحه اول سایت Workaway
صفحه اول سایت Workaway

نوع کارها و شرایط

خیلی‌ها می‌پرسن از کار داوطلبانه چیه و چه کارهایی میشه پیدا کرد. انواع کارها زیاده، ولی عموماً نیاز به تخصص ویژه‌های ندارن و مهارت‌هایی دارند که تعداد زیادی از افراد را می‌توان انجام داد، مثل کار خیریه، نگهداری از سالمند، باغبانی، مراقبت از حیوانات، نگهداری از کودک، کمک به کارهای هنری، پروژه‌های هنری، کمک توی پروژه های هنری، پخت و پز، مشارکت در بخش گردشگری (کار توی هاستل و اقامتگاه) و غیره.

همونطور که گفتم در کل این نوع کار، انجام یه خدمت در ازای جای خواب و غذاست، ولی گاهی یه میزبان بنا به مثل سختی کار، یه حقوق حداقلی هم به میده. و حتی برعکس، کارهایی مثل فعالیت‌های داخل سازمان‌های غیرانتفاعی (NGO) حتی از داوطلب‌ها پول هم می‌شود، چون منبع درآمدی برای نیازهاشون ندارن.

چطور میزبان باشیم؟

سایت قسمت «Find a host» برای پیدا کردن میزبان تویی و شهر،‌ منطقه یا کشور می‌توانید جستجو کنید. جستجوی پیشرفته‌ای هم دارد که می‌تواند فیلترهایی مانند نوع میزبان (خانواده، اجتماع، سازمان غیرانتفاعی، هاستل، مدرسه و…)، موقعیت (تعداد داوطلبی که قبول میکنن، شرایط خاص که دارن)، و کار کردن با آن امکان پذیر است. جستجو اضافه کرد.

مثلاً وقتی اسم کشور ترکیه رو توی کادر می‌نویسیم، لیستی از میزبان‌های موجود میاره که کافیه روی هر کدوم کلیک کنین تا جزئیات بیشتر رو بخونین.

جستجوی میزبان شهر یا شهر
جستجوی میزبان شهر یا شهر

چه اطلاعاتی داخل صفحه میزبان هست؟

برای نمونه، صفحه یکی از میزبان‌ها رو باز کردم تا بهتر بفهمید چه اطلاعاتی بهتون میده:

نمونه صفحه میزبان
نمونه صفحه میزبان

بعد از تیتر و محل کار، اولین گزینه (Host rating) امتیاز میزبانه. دومی (بررسی) تعداد بازخوردهایی هستند که داوطلبان براش نوشتن. بعدش آخرین باری که توی سایت فعال بوده. چهارم، تعداد دوستانش توی فیسبوکه و دوتا گزینه بعدی به ترتیب میزان پاسخگوییش و مقدار مدت زمانی که طول می‌کشه تا جواب بده.

پایین‌تر توی صفحه، میزبان کامل رو می‌تونید ببینید، از جمله یک شرحی از کار و شرایط، نوع کمکی که می‌خواهد و فرصت‌های موجود، زبان‌هایی که صحبت می‌کند، امکاناتی که در اختیار قرار دادن می‌دهد و شرایطی که دارند. توی قسمت پایین صفحه هم میشه یه سری عکس از میزبان و کارها دید و بازخوردهای داوطلبها و نظر میزبان درباره‌شون رو خوند.

پروفایل داوطلب

اگر تصمیم جدی دارین در طول سفر به خارج از ایران، کار داوطلبانه رو هم تجربه کنین باید توی سایت عضو بشین تا هم بتونین یه پروفایل برای خودتون بسازین، هم میزبان‌ها پیام بدین (آخرین قیمتی که من بهمن ۱۴۰۰ داشتم، سالانه ۴۰ دلار بود. ).

توی پروفایل یه سری اطلاعات درباره خودتون ارائه میدین. اهل کجا هستین، کجاها رفتین، کجا میخواین برین و چه زمانی، چه علیقی دارین و شرایطتون چیه.

نمونه پروفایل داوطلب
نمونه پروفایل داوطلب

عضو شدم، بعدش چی؟

بعد از میزبان مورد نظرتون رو پیدا کردین، بهش پیام میدین. نکته مهم این است که اگر میخواین به چندتا میزبان پیام بدهید، نباید پیام‌ها عین هم باشد و ممکن است اینطوری سایت شما را بلاک کند. بهتره هر بار برای هر میزبان متنی یکم متفاوت بنویسین. مهمه که خودتون رو به درستی معرفی کنین و نشون بدین که چرا دوست دارین برای کار پیش میزبان برین و چرا اونا باید قبولتون کنن.

حتی با این صفحه میزبان‌ها مشخص شده است که چه زمانی از سال جای خالی دارن، اصلاً به این معنی نیست که با پیام به اولین میزبان، کار گیر میارین. مهمه که از قبل با میزبان‌ها ارتباط رو شروع کنین تا وقتی که زمان سفرتون میرسه به مشکل نخورین.

معمولاً جواب مثبته، صحبت‌ها توی یه جای دیگه مثل واتساپ ادامه پیدا میکنه.

حرف آخر، چطور اعتماد کنم؟

هیچ جا هیچ تضمینی وجود ندارد که برای اتفاقی نیفته، اما با رعایت یک سری اصول ممکن است رو به حداقل رسوند. سایت Workaway یکی از بسابقه‌ترین سایت‌هاست، در نتیجه همین گام اول مهم است که از کجا کار رو پیدا می‌کنیم. بعد هم می‌توان به میزبان‌هایی رفت که قبلاً چندتا داوطلب داشتن و از روی نظرات هم تا حدی می‌توان فهمید شرایط چطوره.

اما به طور کلی مدل سفر همیشه با درصدی همراهه و مخصوصا چون عملا بین طرفین ردوبدل نمیشه و قرارداد رسمی بینشون وجود پول نداره، هر لحظه ممکنه یکی از طرفین زیر قولش بزنه و همیشه باید قبول‌پذیر باشه و برنامه‌های جایگزین داشته باشه. ضربه نخوره.

من تا الان از طریق این سایت، تجربه سه تا کار داوطلبانه، دوتا داخل ترکیه و یکی توی گرجستان رو داشتم و به زودی توی یه مطلب از تجربه شخصیم میگم.

یک سالی است که سبک زندگی در سفر رو به رو برای خودم انتخاب می کنم و از تجربیاتم میگم کم کم دارم. اگر دوست داشتین می‌تونین توی اینستاگرام من رو دنبال کنین.اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!