با نگاهی اجمالی به انیمه درحال‌پخش چینسامن متوجه می‌شویم که چرا حضور یک تیم کله‌خراب برای ساخت انیمه‌ها همیشه یک نعمت است.

انیمه چینسا من (مرده اره‌ای / Chainsaw Man) یکی از انیمه‌های مورد انتظار ۲۰۲۲ است که استودیو ماپا (MAPPA) وظیفه‌ی ساخت آن‌را برعهده دارد. پخش انیمه مرد اره ای از ۱۲ اکتبر شروع شده و امید زیادی برای جذب مخاطبی دارد. چینسامن انیمه در سبک شون، اکشن و ماوراءالطبیعه است که با تم گور و دارک فانتزی به ماجراجویی قهرمان‌هایش در دنیایی مملو از موجودات شیطانی و شیطان‌کش‌هایی با انگیزه‌های رنگارنگ می‌پردازد.

همان‌طور که از انیمه‌های با تم گور انتظار داریم در انیمه چینسامن هم خشونت و کشتار به‌شدت دیده می‌شود. همه‌چیز تحت‌تأثیر شخصیت‌هایی هستند که نامتعادل دارند و به‌فرد می‌آیند که حس تعلیقی بین خنده و وحشت در بین آن‌ها می‌تواند رقم بخورد. بااین‌حال در شروع داستان و آشنایی با فضای آن یک حس قوی کلیشه‌ای هم‌همراه با ترکیبی از چینسامن‌های مختلف دیده می‌شوند که می‌توانند سازنده‌ها هم در خروج از این آشناپنداری تلاش خوبی داشته باشند.

اولین گشت دنجی و پاور

داستان انیمه مرد اره ای

داستان در دنیایی شبیه سال ۱۹۹۷ رخ می‌دهد که شیاطین (آکوما) از ترس‌های انسان‌ها متولد می‌شوند. شیاطینی خطرناک و بدسرشت که قدرت آن‌ها ترسی است که برمی‌انگیزند و بین جهنم و زمین سرگردان هستند. از طرفی انسان‌ها هم می‌توانند با این شیاطین قرارداد ببندند تا از قدرت آن‌ها استفاده کنند. به عنوان مثال در قسمت اول با یک شیطان زامبی روبه‌رو می‌شویم که می‌توان یاکوزا را مانند زامبی‌هایی تحت فرمان خود درآورد.

در سمت مقابل هم افراد شیطانی کارشناس برای شکار و نابودی این موجودات شیطانی فعالیت می‌کنند. البته شیاطین در شرایط خاص می‌توانند در بدن انسان‌های مرده ساکن شوند و خاطرات و شخصیت‌ها را به دست آورند. به‌علاوه شیاطینی که شما طبیعی انسان‌ها هستند با انسان‌ها خوب هستند.

دنجی، قهرمان داستان، پسری جوان و افسرده است که با فروش چند عضو بدنش و کار به‌عنوان یک شیطان‌کش قصد دارد پدرش را به یاکوزا بپردازد. دنجی به کمک سگش پوچیتا که مسلح به یک اهریمن اره‌برقی است از طرف یاکوزا مامور کشتن شیطانی می‌شود، موجود است که تقریبا تمام پولی را که می‌کند به رئیس یاکوزا بدهد. در دنیایی که اهریمن برای دوام، نیاز به ازبینبردن افراد شیطان‌کش دارد، زندگی دنجی همیشه در خطر است.

رویای دنجی داشتن یک زندگی معمولی مثل سایر جوانان است، اما انگار قرار نیست این اتفاق بیفتد، چراکه تاریخ مصرف او برای یاکوزا به شکل دلخراشی بهپایان می‌رسد. مرگ برای دنجی به‌خاطر قراردادی که به پوچیتا اجازه می‌دهد با او ادغام شود به تعویق می‌افتد و دنجی به ترکیبی از انسان و شیطان تبدیل می‌شود که اره‌برقی پوچی را به دست می‌آورد. درادامه آشنایی با ماکیما که یک شکارچی از سازمان امنیت دولتی باعث ایجاد شیطان می‌شود در قالبی جدید به‌دنبال رویاهایش برود.

دنجی و آکی بعداز اولین گشت در دفتر ماکیما

مانگای مرد اره ای

خالق مانگای چینسامن تاتسوکی فوجیموتو متولد ۱۹۹۳ است و آثار دیگری هم مثل مانگای Fire Punch و وان‌شات Look Back را در کارنامه دارد. اما شهرت این مانگاکای جوان (که هنوز عکسی از خود منتشر نکرده) با چینسامن رقم و حالا این اولین اثر اوست که به انیمه تبدیل شده است. جلد اول مانگای چینسامن در سال ۲۰۱۸ در مجله شونن جامپ منتشر شد و به‌خاطر خشونت بالا و فضای تاریک داستان بسیار مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت.

مانگای چینسامن درادامه انتخاب نظرین را هم به خود جلب کند و در فهرست‌های مختلف جایگاه‌های قابل‌توجهی دست پیدا کند و جوایزی مانند بهترین مانگای شون در Shogakukan Manga Award سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص دهد.

بخش اول مانگا با ۹۷ چپتر تا ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ به‌پایان رسید و بخش دوم مانگا از چپتر ۹۸ از تاریخ ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۲ در شون جامپ پلاس درحال انتشار است.

پاور در انیمه Chainsaw Man

سازندگان مرد اره ای

چینسامن انیمه‌ای است که از روند و منطق اتفاقات گرفته شده تا رفتار کاراکترها در بافتی جنون آمیز پیچیده شده است. سازنده‌ها هم از خالق مانگا تا انیمیشن‌ها و کارگردان انیمه تا اینجا در این راه چیزی کم نگذاشته‌اند. اما با کمی دقت در آغاز و انیمه می‌توانم به ادی دین آن‌ها به فیلم‌های سینمایی معروف و ویژگی‌های پی ببریم که نشانه‌های رمزگذاری‌شده جالبی به اجزای داستان انیمه هم دارند.

در تیتراژ انیمه چینسا من ارجاعات پرتعدادی به سینما گنجانده شده است

به‌عنوان مثال در تیتراژ انیمه چینسامن ارجاعات زیادی به آثار تارانتینو و برادران کوئن دیده می‌شود که خشونت خاص فضایشان همیشه در سینما تأثیرگذار بوده است. می‌توان چند نمونه از این آدای دین سازنده‌های انیمه را به فیلم‌های مختلف در ادامه ورق بزنید.

انیمه های شبیه مرد اره ای

اما آیا به دیدن انیمه‌ای چینسامن بنشینیم یا نه؟ خب تماشای انیمه چینسامن برای علاقه‌مندان به سروکله‌زدن با انیمه‌های فانتزی ماورایی که اکشن و خشونت خوش‌آب‌ورنگی می‌توانند هیجان‌انگیز باشند.

مقالات مرتبط:

با این تفاسیر معرفی انیمه‌های با سبک و سیاق شبیه به چینسامن هم می‌تواند تکلیف مخاطب را برای آن تا حدودی روشن کند.

پوستر انیمه توکیو غول

انیمه توکیو غول (Tokyo Ghoul)

موجودات انساننما و فراطبیعی که غول نامیده می‌شوند و از گوشت انسان تغذیه می‌کنند آرامش ترسناکی به توکیو بخشی‌اند.

چینسامن می‌تواند از نظرخواهی یک توکیو غول جدید باشد، به‌ویژه اگر ضعیف‌های اقتباسی توکیو غول شما را ناامید کرد این امیدواری کرد که مانگاکای چینسامن در انیمه با همکاری و مشاوره نزدیکی با ماپا می‌تواند همه را از ادامه وفادار و باکیفیت آنیمه راحت کند.

انیمه دوروهدورو (Dorohedoro)

انیمه دوروهدورو (Dorohedoro)

در آینده‌های پسارستاخیزی دو بعدی متفاوت در دنیای انسان‌ها و دنیای جادوگران وجود دارد. جادوگرها با ایجاد درهای جادویی به محل زندگی انسان‌ها که هول نامیده می‌شود رفت و آمد می‌کرد و قدرت جادوی تباه‌کننده‌های خود را روی انسان‌ها امتحان می‌کردند. کایمان انسانی است که سرش توسط یک جادوگر به‌شکل یک سوسمار درآمده و برای ازبین بردن این طلسم به‌کمک دوستش نیکایدو شروع به کشتن جادوگرها می‌کند تا با یک گروه قدرتمند از جادوگران برخورد کنند.

فانتزی تاریک و فضاسازی دیوانه‌وار دوروهدورو چیزی است که درکنار استودیوی ماپا که ساخت هر دو انیمه را برعهده دارد باعث ایجاد تعداد زیادی از تجربه‌ها شده است.

ایتادوری در انیمه جوجوتسو کایسن

انیمه جوجوتسو کایسن (Jujutsu Kaisen)

یوجی ایتادوری باوجود استعداد در ورزش، عضو باشگاه تحقیقات فراطبیعی دبیرستان شده تا وقت بیشتری برای کارهای دیگر مثل عیادت پدربزرگش داشته باشد، که آخرین نصیحتش به ایتادوری است که همیشه به مردم کمک کند. بعد از اینکه یک نفر از سطح بالا را پیدا می‌کند و در اختیار اعضای باشگاه قرار می‌دهد، زندگی دوستانش به‌خط می‌افتد و می‌خواهد طلسم را ببلعد تا از آن‌ها محافظت کند. در ادامه مطلب به دبیرستان جادوهای ماورایی جوجوتسو را پیدا می‌کند و این تازه شروع ماجرا است.

جوجوتسو هم از نمونه‌های مثال‌زدنی در سبک ماورایی و مبارزه با نیروهای شیطانی است که امید زیادی برای استفاده از کلیشه‌های ژانری در یک فضاسازی تازه‌تر دارد. در حالی که باز هم حضور استودیو ماپا باعث می شود به جز تیم سازنده، نقاط مشترک در هر دو انیمه پررنگ تر دیده شود.

منبع