فصل اول سریال جذاب خانواده جاسوس که مانگایی به همین نام ساخته شده، مورد استقبال خوب بینندگان قرار گرفته است. درادامه این مطلب با زومجی همراه باشید تا نگاهی به این انیمه داشته باشید.

انیمه سریال «خانواده جاسوس» (Spy x Family)، انیمه‌های در سبک جاسوسی و اکشن/ کمدی و محصول مشترک «استودیو ویت» (Wit Studio) و «کلاورورکس» (CloverWorks) است. این انیمه مجموعه مجموعه مانگایی ژاپنی اثر تاتسویا اندو (Tatsuya Endo) ساخته شد که نویسندگی و تصویرگری آن را برعهده داشت. شروع پخش فصل اول این انیمه به آوریل سال جاری میلادی بازمی‌گرداند و فصل دوم آن در ماه اکتبر به نمایش درآمد. همچنین نویسنده کارگردان این انیمه «کازوهیرو فروهاشی» (کازوهیرو فوروهاشی) است که به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین کارگردان‌های فعال در حوزه انیمه به شهرت رسیده است.

یور، آنیا و لوید فورجر در حال پیاده روی در انیمه خانواده جاسوس

داستان این انیمه به ظاهر در دورانی آغاز می‌شود که صلح در جهان برقرار باشد و همه چیز در کنار هم باشد، اما اخباری از بروز تنش میان دو کشور «اوستانیا» و «وستالیس» به گوش می‌رسد. وستالیس برای حفظ صلح میان دو ملت، جاسوسی خبره با نام مستعار «گرگ و میش» (گرگ و میش) را به کار می‌کند تا با انجام مأموریت مهم، خطر جنگ و درگیری را برطرف کند و راهی برای نجات جهان کند. او برای حفظ آرامش موجود، باید سخت‌ترین مأموریت خود را با موفقیت به پایان برساند. شاید سختی اصلی کار این است که او برای انجام این مأموریت به یک پوشش نیاز دارد، یک خانواده ساختگی را ایجاد می کند که با تکیه بر آن برای حفظ صلح میان شرق و غرب کمک کند. اگر به گزینه‌های مناسب می‌رود، غافل از این که همسر منتخبش یک قاتل باشد و دخترخوانده‌اش آنیا هم یک تله پات است.

لوید، آنیا و یور فورجر سر میز غذا

دراین هیئت مدیره اصلی گرگ و میش جمع آوری اطلاعات در سیاستمداری برجسته به نام دانوان دزموند (گرگ و میش) است. اما یک مشکل اساسی هم وجود دارد، اینکه این سیاستمدار علاقه‌مندی به ظاهر شدن در انظار عمومی وجود ندارد. گرگ و میش بالاخره برای رفع این مشکل می‌کند، اما حالا باید در نقش مرد خانواده ظاهر شود و خب، خانواده هم کار آسانی نیست.

به خاطر اینکه هرکدام از اعضای آن اسرار را دارند و میل هم برای آن‌ها ندارند. بااین‌وجود و همان‌طور که شاید پیشاپیش حدس‌زدید، پیوندهای احساسی شکل گرفته میان آن‌ها بر همه مشکلات پیش آمده از فائق آمده و یک عنوان جعلی را به رابطه‌های واقعی و حمایت از عشق و احترام تبدیل می‌کند.

یور قاتل اجاره ای-آنیا فورجر و جاسوس معروف به گرگ و میش یا توایلات در انیمه خانواده جاسوس

فصل اول این انیمه جذاب، داستان جاسوسی شخصیت خود را با حضور گروهی از شخصیت‌های درخور ستایش می‌برد که در تلاش هستند خانواده واقعی را شکل دهند و همین موضوع باعث شده است که این مجموعه منحصربه‌فرد چیزی متفاوت را در دنیای انیمه‌ها به نمایش بگذارد. شخصیت پردازی و بسط طرح داستانی از جمله امتیازاتی است که باعث تقویت ساختار این انیمه شده است. هر کدام از اعضای خانواده‌ای جاسوس فورجر با ویژگی‌های خاص و نقاط قوت و ضعف خود، به خوبی به معرفی شده و حس همذات پنداری را در او بیدار می‌کنند.

مقاله مرتبط
  • تمدید انیمه My Dress-Up Darling برای فصل دوم

طرف دیگر داستان این سه شخصیت با هم بر جذابیت و بار طنز اضافه شده است. همچنین باوجود اینکه هر کدام از این شخصیت‌ها با هدفی متفاوت وارد این موقعیت جدید می‌شوند، روند داستان به گونه‌ای است که از آن‌ها برای درگیر کردن هرچه بیشتر در خط داستانی استفاده می‌شود. نکته برجسته اینجاست که تیم سازنده‌ی خوش فکر این انیمه، برای درگیر کردن شخصیت‌ها روش‌های جالب توجهی از کمک گرفتن است.

در ادامه جزییات بیشتر از داستان فاش می شود

شخصیت اصلی گرگ و میش تنها به‌دنبال راهی برای پایان بردن مأموریت مهم خود است، یور یا همان اصطلاح همسر جعلیش تنها می‌خواهد از نگاه مشکوک اطرافیان دور مانده و به‌راحتی و به‌صورت مخفیانه به کار خود ادامه دهد و آنیا هم فقط دلش می‌خواهد فرزندش باشد. کسی بوده و خانواده‌ای داشته باشد. چیدمان کلی این مجموعه به خودی خود جالب است و خب، گروه شخصیت‌های فوق‌العاده هم به جذابیت کار اضافه می‌شوند. به‌خصوص ویژگی‌های هر شخصیت با شخصیت‌ها معمولاً خالق بهترین لحظات این سریال هستند.

آنیا، گرگ و میش و یور به شکل سایه با پس زمینه قرمز-انیمه خانواده جاسوس

این کاراکتر اصلی این انیمه یعنی یور و آنیا فورجر همگی دارای شخصیت‌پردازی قوی و فوق‌العاده‌ای بوده است و به همین دلیل به داستان پیش‌برد به بهترین شکل ممکن کمک می‌کند، متأسفانه برخی دیگر از شخصیت‌ها آنچنان که باید و شاید کارآمد و قابل‌توجه هستند. در فصل اول انیمه خانواده جاسوس سریال با شخصیت های این چنینی هستند که خیلی بیشتر از پیشرفت داستان کمک کنند، به روند لطمه وارد کرده اند. به‌عنوان نمونه می‌توان به برادر کوچکتر یور اشاره کرد که وسواسی عجیب را نسبت به خواهرش از خود نشان می‌دهد، رفتاری که نسبتاً ناراحت‌کننده است. شاید به‌همین خاطر است که این شخصیت ماندگار نبوده و بیننده را نمی‌کند که چیزهای بیشتری در مورد او بداند.

مقاله مرتبط
  • بهترین انیمه های اکشن | از حمله به تایتان تا شیطان کش

اما نکته قابل توجه دیگری که در داستان فصل اول سریال «خانواده x جاسوس» وجود دارد، این است که تیم سازنده چگونه عناصر برجسته دنیای جاسوسی را با مسائل پیش پاافتاده‌تر زندگی انسانهای عادی ترکیب کرده است. بهعبارت دیگر نقطه تلاقی این دو عنصر باهم، باعث شکل گیری طنزی خاص و منحصر به فرد می شود که در نوع خود جالب توجه است.

شاید برجسته ترین نمونه در این زمینه شخصیت آنیا است. او باوجود سن کمی که دارد، به‌لطف قدرت تله پاتی به خوبی از آنچه در اطرافش در حال رخ دادن است، باخبر است. این موضوع باعث ایجاد طنز قابل توجه می‌شود، اوقاتی که او سعی می‌کند به هر طریق ممکن به پدر جدیدش کمک کند تا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد. اما خب آنیا یک کودک است و این کار را هم با همان تفکر و نگاه کودکانه خود انجام می دهد که باعث ایجاد اتفاقی می شود واقعا خنده دار می شود. به‌خصوص چون گرگ و میش اطلاعی از قدرت آنیا ندارد و درنتیجه تلاش‌های آنیا قابل‌توجه‌تر هم می‌شود.

آنیا فورجر در انیمه خانواده جاسوس

درمجموع حال‌وهوای انیمه خانواده جاسوس دارای نرمی و لطافت قابل لمسی است. اثری کمدی که با ارائه‌ی بصری قابل‌توجه‌هایش به‌ویژه آنیا قدرت خود را به رخ می‌کشد، که درهمان حال تمام تلاشش را می‌کند تا با سکانس‌های اکشن خود حسی منحصربه‌فرد از سبک و استعداد را هم به نمایش بگذارد.

استفاده از عوامل مختلف باعث می شود این انیمه یکی از بهترین آثار این باشد

از طرف دیگر تیم سازنده در پیوند این دو چشم‌انداز هم موفق عمل می‌کنند، به طوری که این تلاقی هیچ‌گاه باعث ایجاد آشفتگی در روایت داستان نشده و رابطه خوبی را شکل می‌دهد که بیننده را مجذوب خود می‌کند.

البته درکنار این همه امتیازهای مثبت، باید به برخی از کاستی ها هم اشاره کرد. به‌عنوان نمونه به نظر می‌رسد در میان شخصیت‌های اصلی این سریال، آنیا از همه محبوب‌تر است. به‌همین خاطر حضور آنیا حتی چشمگیرتر از دو شخصیت لوید و یور بوده و باعث می‌شود که گاهی این انیمه را بیشتر به «نمایش آنیا» شباهت پیدا کند. برخی از اندازه‌های روی این شخصیت نیز گاهی باعث می‌شود که فرصت‌های زیادی برای حضور پررنگ‌تر لود و نمایش داده شود. نکته دیگر این است که آنیا از قدرت خود هم برای نزدیک شدن به لوید و یور و هم برای انجام بهتر وظایف خود بهره می‌برد. درنتیجه شاید بهتر بود آنیا بدون استفاده از قدرت ذهن‌خوانی خود، برای گرفتن پاداش‌های بعدی تلاش می‌کرد.

لوید درحال بازی کردن با آنیا در انیمه خانواده x جاسوس

بانگاهی به آثار گذشته دو استودیو ویت و کلاورکس، مشخص است که آن‌ها در ارائه تصاویر عالی تبحری خاص دارند. شخصیت‌های ارائه شده جدید و باطراوت هستند، همچنین از فناوری CGI برای نمایش شخصیت‌های پسزمینه، وسایل نقیه و معماری هم قابل‌توجه هستند، بااین‌حال این استفاده هرگز به‌اندازه‌های زیاد نیست که گویی انیمه در آن‌ها غوطه‌ور شده باشد. درمجموع هر دو استودیو در مأموریت خود برای خلق اثری قابل‌توجه موفق عمل کردند.

انیمه خانواده جاسوس یک کمدی اکشن با پیچش‌های کافی است که طرفداران را نگاه می‌دارد، بااین‌حال به نظر می‌رسد که به‌دلیل بیشتر است این شخصیت بر وجه جنایی داستان، شخصیت لوید تحت فشار زیادی است که باعث می‌شود دست به بیش از حد بزند. لوید همیشه باید مراقب باشد، چون یک اشتباه ساده می‌تواند به قیمت دستیابی به شغل و زندگی تمام شود. درنهایت خانواده جاسوس یک اثر برجسته است، به‌طوری که می‌توان با اطمینان گفت این انیمه یکی از بهترین آثار امسال است. جذابیت، شوخ طبعی و ماجراجویی درکنار هم ترکیبی دلپذیر و خاص را شکل داده اند که باعث می شود نام این انیمه را در فهرست بهترین انیمه های امسال ببینیم.

خانواده فورجر در انیمه خانواده جاسوس

در پایان امیدوارم از این مرور و همراهی با زومجی لذت ببرید. آیا فرصت تماشای انیمه جذاب خانواده جاسوس را پیدا کردید؟ به نظر شما آیا این انیمه می‌تواند در فهرست بهترین آثار انیمه‌ای را به خود اختصاص دهد؟ شما نقاط قوت و ضعف این انیمه را در چه می‌بینید؟ خوشحال می‌شوم دیدگاه‌های ارزشمند را با ما هم درمیان خود را بگذارید.

منبع