بسیاری از افراد بالای ۴۰ سال به‌طور مرتب به چشم‌پزشک مراجعه می‌کنند. با این‌که این افراد برای معاینه‌ی چشم خود به نزد پزشک میروند، اما این موضوع مشخص است که وضعیت چشم آن‌ها می‌تواند وضعیت سلامتی کل بدن آن‌ها را نشان دهد. در واقع چشم‌های شما می‌توانید اولین جایی از بدن را داشته باشید که نشانه‌های فشار خون بالا در آن می‌شود. حتی قبل از این که خود افراد از وضعیت فشار خون خود باخبر شوند.

thamemیn زdhewd ک ۱ ۱ ٫ ٫ ۳ ۳ memیleیdhar dnفr dnفer alasresr alasr denیa atز beیmarی فش فشnahnج enی‌nج enی‌nah amی‌ndhnahndhnahndhnahndhnج یکی از دلایل عدم اطلاع از وضعیت این است که بیماری فشار خون با علائم و نشانه های هشدار بسیاری همراه نیست. به همین دلیل به بیماری فشار خون قاتل خاموش نیز گفته می‌شوند.

مقاله مرتبط:

فشار بیماری خون چیزی نیست که به یکباره در افراد پدید آید. این بیماری در برخی موارد ماحصل سال‌ها سبک زندگی ناسالم مانند داشتن رژیم غذایی ناسالم، فعالیت فیزیکی، مصرف سیگار و مصرف بیش از حد الکل است. عوامل خطر دیگر مانند سابقه‌ی فشار در خانواده و بیماری‌هایی مانند خون و بیماری‌های کلیوی می‌توانند شانس ابتلا به فشار خون را افزایش دهند.

بیماری فشار خون در صورت عدم امکان کنترل ممکن است باعث ایجاد احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی شود. به‌همین دلیل تشخیص زودهنگام فشارخون از بالاترین حد در حفظ سلامتی افراد باید باشد و معاینه چشم می‌تواند یکی از آسان‌ترین روش‌های تشخیص آن باشد.

تغییر فشار

روش‌های موجود برای تشخیص بیماری فشار وجود. شما می‌توانید از پزشک خود یا یک پرستار بخواهید تا فشارتان را بگیرید. همچنین شما نیز با داشتن کیت‌های خانگی می‌توانید خود را فشار دهید. این کیت‌ها شامل گوشی‌های پزشکی هستند و به‌صورت خودکار هم می‌توانند فشار خون شما را بگیرند. سازمان خدمات پزشکی بریتانیا توصیه می‌کند که افراد هر پنج سال یکبار فشار خود را بررسی کنند. بااین‌حال این مدت برای افراد درمعرض زمان با فشار خون بالا می‌تواند به یک‌سال افزایش پیدا کند.

اما چشم‌پزشک شما ممکن است قبل از هر شخص دیگری حتی پزشک عمومی نیز قادر به تشخیص علائم فشار خون بالا باشد. هنگام معاینه‌ی چشم با لامپ شکاف (یک میکروسکوپ مخصوص انجام معاینه‌ی پزشکی) یا گرفتن عکس از شبکیه می‌توان از بخش‌های مختلف چشم ازجمله‌های کوچک داخل آن را بررسی کرد. این مویرگ‌های چشم به فشار بر بدن بسیار حساس می‌شوند که باعث افزایش فشار خون می‌شود به آن‌ها آسیب می‌رساند که نتیجه آن کاهش بینایی خواهد بود. فشار خون بالا همچنین می‌تواند باعث تجمع مایعات در زیر شبکیه شود که نتیجه آن زوال سلامت خواهد بود.

چشم انسان

رگهای خونی کوچک در چشم به تغییرات فشار خون بسیار حساس هستند.

چشم‌پزشک هنگام معاینه‌ای چشم افراد می‌توانند قطر رگ‌های خونی را بگیرند تا از وضعیت فشار خون آن‌ها باخبر شود. چشم‌پزشک در صورت تهیه‌ی عکس از شبکیه‌ی چشم قادر خواهد بود که علائم فشارخون بالا را به‌صورت نواحی قرمز رنگ از نشت خون در چشم تشخیص می‌دهد.

سیستم گردش خون چشم شبیه به سیستم گردش خون مغز است. دلیل این موضوع این است که چشم‌ها در طول زمان از بافت مغزی ایجاد می‌شود، از اینرو گفته می‌شود که چشم‌ها مانند پنجره‌های مغزی هستند. به همین دلیل تغییر وضعیت چشم‌ها می‌تواند نشان‌های هشدارآمیز از تغییر وضعیت سلامت مغز یا سایر قسمت‌های بدن باشد. تغییر وضعیت مورگ‌ها چشم‌ها می‌تواند ناشی از بیماری‌های دیگری به‌جز فشار خون بالا (مانندهای شناسایی) باشد. از این‌رو در صورت مشکوک شدن چشم‌پزشک به وضعیت فشار خون باید به پزشک عمومی مراجعه کرده یا در خانه فشار خون خود را بگیرید.

چشم‌پزشکان برای تشخیص بیماری فشار خون ازطریق معاینه‌ی چشم افراد باید به‌دنبال علائمی مانند بدن در چشم (ورم ناشی از آن)، چشم و بیماری خونی بگردند. همچنین چشم‌پزشکان ممکن است برای ارزیابی میزان احتمال احتمالی افراد در آینده به بیماری فشار خون و بیماری‌های قلبی-عروقی قطر مویرگ‌های چشم او را نیز اندازه بگیرند.

مقاله مرتبط:

چشم‌پزشکی شما هنگام معاینه برای تشخیص دقیق بیماری‌های چشمی می‌تواند در مورد وضعیت کلی سلامت شما بپرسد، مانند بیماری فشار خون یا بیماری‌های قلبی-عروقی. بعید نیست که در آینده در جریان یک معاینه‌ی ساده پزشکی از فناوری هوش مصنوعی برای ارزیابی دقیق‌تر خطرات مربوط به بیماری‌ها از انواع خطرات ناشی از بیماری‌های قلبی استفاده شود.

با معاینه‌ی منظم چشم‌ها نمی‌تواند جایگزین معاینه‌های منظم پزشکی توسط پزشک شما شود، اما در مواردی که اولین نشانه‌های فشار خون بالا در چشم افراد ظاهر می‌شود. از این‌رو معاینه‌ی موضوع می‌تواند به تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کند. این موضوع به‌خصوص زمانی مهم است که افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علائمی نخواهند داشت. همچنین چشم‌پزشکان می‌توانند با انجام یک معاینه‌ی ساده پزشکی از وجود بیماری‌های آسیب‌رسان به چشم‌پزشک‌ها نیز می‌شوند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!