به گزارش زومیت، سید محمد حسینی، معاون امور مجلس رئیس‌جمهور، در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی رسانه‌ها، ارتباطات و سایبری با تبیین نقش پررنگ رسانه‌های اجتماعی در جهان امروز، توجه مهم دولت به رسانه‌ها در کنار و فعالیت‌های مدیریتی و اجرایی طرح‌ریزی شده است. کرد و از برنامه های دولت سیزدهم برای مدیریت سایبری خبر داد.

به گفته او، پیش از این نوع مقابله در کشور با فضای سایبری در سطحی که مورد استفاده قرار می گیرد، اما نظام نظام و دولت سیزدهم است که با بهره گیری از دانش سایبری و مهندسان جوان کشور مدیریت سایبری ایجاد کند.

یکی از برنامه های دولت در راه این مدیریت سایبری را اندازه گیری شبکه ملی اطلاعات خواند و توضیح داد:

یکی از منابع دولتی مردمی و رئیس جمهور توسعه فراگیر زیرساخت فنی و بومی کشور در حوزه فضای مجازی و دیجیتال است و شبکه ملی اطلاعات در این دولت راه اندازی خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به نقش شبکه‌های جهانی در ایجاد محدودیت برای کاربران ایرانی، گفت: «شایسته کشور نیست که از مرزهای کشور در صفحات شخصی مردم در شبکه‌های تصمیم اجتماعی خارج شود و مثلاً اگر یادی از قهرمان کشور خود در اینستاگرام باشد، صفحه آن‌ها را به یاد داشته باشید. را مسدود کند.»

حسینی به تشریح شرط ایران برای فعالیت شبکه های جهانی در کشور پرداخت و توضیح داد:

هیچ مانعی ندارد که پلتفرم‌ها و شبکه‌های جهانی در فضای سایبری ایران حضور داشته باشند. اما باید در داخل ایران دفتر و نمایندگی داشته باشد و پاسخگو باشد تا اگر کسی بستر شبکه آن‌ها را در محل کلاهبرداری یا تزاحم برای مردم قرار دهد پاسخگو باشند، اما این اتفاق در بسیاری از کشورهای ترکیه افتاده است و در ایران هم اجرا می‌شود.

معاون امور مجلس رئیس‌جمهور در فرصت‌ها و امکانات ویژه‌ای که فضای سایبری برای مردم فراهم می‌کند، اشاره کرد و گفت: «فضای مجازی باعث می‌شود در ارتباطات اجتماعی و کسب‌وکارها می‌شود و حمایت از اقتصاد دیجیتال و کسب‌وکارهای مجازی یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم است. اما نباید فضای مجازی را چهارراه آزاد برای تردد در نظر گرفت چراکه این نگاه نتیجه‌ای جز ترافیک و تصمیم نخواهد داشت.»

معاون رئیس‌جمهور همچنین، فضای سایبری را ابزار جهانی‌سازی توسط غرب خوانده و در این خصوصیات کرد:

فضای سایبری تحت حکمرانی غرب به‌دنبال پیاده‌سازی جهانی است. جهانی‌سازی از نوعی که جهان و افکار مردم را در خدمت فیلم‌های چند ملیتی و ناتوی فرهنگی قرار می‌دهد.

بدین‌ترتیب، حسینی بر لزوم مدیریت این فضای داخلی کرده و می‌گوید برخی از آن‌ها هستند که پلتفرم‌ها صرفاً ابزار هستند و می‌توان از آن‌ها استفاده خوبی داشت، اما این واقعیت است که خود پلتفرم هوشمندانه فضای فکری مردم را مدیریت می‌کنند. او در همین راستا یکی از نمایندگان شورای عالی فضای مجازی را تنظیم آداب و سیاستهای حکمرانی سایبری کشور دانست و اظهار داشت: «همانطور که در اداره کشور تدبر الزامی است حکمرانی سایبری هم باید حکیمانه و عالمانه باشد.»

معاون جمهور مفروض گرفتن این رئیس درباره مسائلی است که حکمرانی سایبری معادل مقایسه و ایجاد ارتباط در فضای مجازی را دروغ خوانده و در این خصوص مشخص کرد:

حاکمیت ملی در حوزه سایبری ضامن امنیت برای کسب و کار و زندگی آنلاین مردم است و رسانه ها باید برای اقناع افکارعمومی باکوشن که القائات دشمن ذهن آنها را مشوش و نگران نکند.

حسینی در ادامه به تشریح شبکه‌های اجتماعی نیز پرداخت و درباره برخی از کارکردهای منفی آن چنین توضیح داد: «برخی فکر می‌کنند حُسن شبکه‌های اجتماعی حق انتخاب و آزادی بیان است. اما مطمئن است که این فضا در حال تغییر سبک زندگی و افزایش شکاف نسلی و تولید توهم، ابهام و اخبار بدون تولید شایعه و منبع و درنتیجه، تشویش افکار عمومی است.»

معاون‌جمهور در ادامه بر برخی از افراد در حکمرانی فضای سایبری برای گسترش اقتدار ملی سی‌ای کرد و اظهار داشت: «استگذاران فرهنگی و متخصصان علم ارتباطات مطالعات خود را برای سایبری توسعه می‌دهند، چالش‌ها را احصاء کنند و تزاحم بدون نیاز به سطح داشته باشند. خدمات عمومی مردم، بسترهای حاکمیت ملی را در این حوزه به سرعت ارائه دهندگان.»

وی با اشاره به برخی از مشکلات بری و مشکلات امنیتی در فضای مجازی کشور برای مقابله با تدابیری برای مقابله با این چالش‌ها: کرد و افزود: «تروریست‌های سایت‌بری گاهی در شبکه‌های ارتباطی اختلال ایجاد می‌کنند، که آن را در سامانه‌های سوخترسانی و پمپ بنزینی مشاهده می‌کنند. بودیم، ایجاد پدافند ملی در حوزه سایبری امری ضروری است. حتی بزرگ جهان هم نگران نفوذ سایبری هستند و برای فعالیت شبکه‌های قوانین جهانی و مقرراتی وضع کرده‌اند.».

علاوه بر این، سید محمد حسینی به آموزش سواد رسانه را حائز اهیمت دانست و گفت:

این سواد رسانه‌ای حتی برخی از مدیران کشور ضعیف هستند. سواد عامه مردم از مقابله با تسلط سایبری دشمنان فرهنگ و هویت مردم است.

معاونت امور مجلس رئیس‌جمهور بر اصول و شاخص‌های حکمرانی شایسته اشاره کرده و آن‌ها را برای مدیریت سایبری کشور نیز باید خواند. او در این رابطه اظهار داشت: «قانونمداری، عدالت، شفافیت، پاسخگویی، اثربخشی، جماع‌سازی، ایجاد وفاق و سایر شاخص‌های عمومی از شاخص‌های اصلی حکمرانی شایسته است که مبانی دینی و قانون اساسی نشات می‌گیرند و بازنویسی آن در الگوی حکمرانی در فضای سایبری است. می‌توان مطمئن و مفید باشد.»

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!