اگر فرزندتان به‌تازگی به دنیا آمده و از شدت بی‌خوابی به جست‌وجو در گوگل می‌پردازد تا اعضای خانواده جدیدی را پیدا کنید که چه زمانی دست از گریه‌های طولانی‌مدت می‌کشد، پاسخی که در گوگل پیدا می‌شود برای شما آرامش بخش باشد. بسیاری از لینک‌های برتر در صفحه‌ی نتایج گوگل شما را می‌توان به هدایت قدیمی‌هایی که می‌گوید گریه‌ای نوزادان در سن حدوداً ۶ هفتگی به اوج می‌برد، مطالعه کرد، سپس به کاهش می‌یابد و سه ماه کمتر می‌شود.

والدین ممکن است پس از دیدن آنچه «منحنی گریه‌ای نوزاد» نام دارد انتظار داشته باشد که فرزندشان پس از گذر از سن ۶ هفتگی بسیار کمتر از قبل از گریه کند. بااین‌حال مطالعه‌ی قدیمی در کشور دانمارک‌الدین داده‌هایی که از و در ۱۷ کشور مختلف جمع‌آوری شده‌اند، الگوی منحنی گریه‌ای نوزاد را زیر سوال می‌برد.

کریستین پارسونزدانشیار بخش پزشکی بالینی در دانشگاه آرهوس (دومین دانشگاه بزرگ دانمارک) می‌گوید: «ما دو مدل خلق‌کننده‌ای که به شکل منطقی داده‌هایی را که دردسترس هستند نشان می‌دهند. در هیچ‌یک از این دو مدل کاهش شدید گریه‌ای نوزادان پس از گذر پنج هفته، نمی‌شود، اما چنین ادعایی را در تصاویری که به والدین نشان می‌دهند می‌بینیم. داده‌های موجود حاکی از آن است که حتی پس از گذر از ۶ ماه از تولد، گریه کردن همچنان مهمی از خاصیت رفتاری نوزاد را تشکیل می‌دهد.»

به گزارش ساينس‌تك‌دیلی پژوهشگران داده‌های مربوط به ۵۷ مقاله پزشکی را از سراسر دنیا گردآوری کرده‌اند. در این مقاله‌ها والدین با نتیجه‌گیری‌های مربوط به گریه‌های روزانه نوزادانشان را ثبت کردند. الگوی نرمال گریه‌ای نوزاد یا همان منحنی گریه که والدین در موضوعات واقعی به آن اشاره می‌کنند بر پایه مطالعاتی که در سال ۱۹۶۲ آمریکا طراحی شده است. آن مطالعه صرفاً روی ۱۲ هفته اول از زندگی نوزادان بودند.

آرنو کوئنتین ورمیلتنویسنده اصلی مطالعه‌ی جدید می‌گوید: «به‌طور معمول این تصویر به صاحب‌هایی که فرزندشان به‌تازگی می‌رسد، می‌شود. اگر عبارت «گریه‌ی نوزاد» را در گوگل جست‌و‌جو کنید، تصاویر بسیاری از این تصویر را به‌خصوص مشاهده کنید. به همین دلیل ما فکر می‌کنیم که جالب است اگر از روی همه داده‌های موجود مدل‌سازی کنیم تا بفهمیم کدام نوع الگو به بهترین شکل بیانگر داده‌ها است. ما همچنین بررسی کنیم تا ببینیم که آیا این مدل‌ها با منحنی گریه مطابقت دارند یا خیر.»

گریه کردن یکی از اولین روش‌های ارتباطی نوزادان با والدین است و نوزادان از این طریق تلاش می‌کنند توجه والدین را به خود جلب کنند. رشد‌های شناختی و عاطفی نوزاد حرکتی می‌شود که والدین به نشانه‌هایی که فرزندشان بروز می‌دهد به شکلی مناسب پاسخ‌دهنده می‌دهد.

به‌طور معمول صاحب‌هایی که به‌تازگی فرزند می‌شوند، در افرادی که فرزندشان را بیش از حد احساس می‌کنند، از بستری گریه می‌کند، به درمان می‌روند. به همین دلیل مهم است که اعضای کادر درمان و والدین درست و دقیق را از الگوی نرمال گریه‌ای نوزادان داشته باشند.

کریستین پارسونز می‌گوید: «درک الگوی نرمال گریه‌ای نوزادان به‌طور خاص برای پزشکان مهم است زیرا وظیفه‌ای که به والدین کمک می‌کند، حمایت از آن‌ها و برآورده کردن انتظارات والدینی است که نگران سلامتی فرزند خود هستند. مهم است متخصصان بالینی به داده‌های بهروز درباره الگوی نرمال گریه‌های نوزادی که می‌تواند به بهترین شکل ممکن والدین را تشخیص دهد. تصورات اشتباه درباره نوزادی توسط والدین ممکن است پیامدهایی منفی به‌دنبال داشته باشد، هم برای والدین و هم برای نوزاد.»

یک تعریف برای استفاده از گریه‌ی بیش از حد (یا کولیک نوزاد) بدین شرح است: نوزاد در بیش از سه روز در هفته، هر روز بیش از سه ساعت گریه کند. پزشکان تخمین می‌زنند که در ۶ هفته نخست از تولد، بین ۱۷ تا ۲۵ درصد نوزادان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پژوهشگران دانشگاه آرهوس دو مدل جدید برای الگوی گریه‌ای نوزاد طراحی کرد. یکی از این مدل‌ها نشان می‌دهد گریه‌ای نوزادان چهار هفته پس از تولد به اوج می‌رسد. مدل های دیگر نشان می دهد نوزادان در هفته های اول پس از تولد در سطحی ثابت به گریه می کنند و پس از هفته های اول، میزان آن ها کاهش می یابد.

هیچ یک از دو مدل جدید کاهش شدید میزان گریه‌های نوزادان را به تصویر نمی‌کشد، این در حالی است که منحنی معروف گریه‌ای نوزاد می‌گوید میزان گریه پس از هفته‌های اول به کاهش می‌یابد.

به گفته‌ی کریستین پارسونز، یکی دیگر از یافته‌های ارزشمند مطالعه‌های جدید این است که الگوی گریه در بین کودکان مختلف با هم متفاوت است. این موضوع نه‌تنها در بخش‌های مختلف یک کشور بلکه در بین مشاهده‌های مختلف می‌شود. پارسونز می‌گوید داده‌هایی که به‌صورت محدود دردسترس هستند نشان می‌دهند نوزادان در غیر غربی مانند هند، مکزیک و کره جنوبی در مقایسه با انگلیسی‌زبان‌های مشابه ایالات متحده، بریتانیا و کانادا کمتر گریه می‌کنند.