اگر برای یک فرصت شغلی در حوزه حسابداری، مشاوره مالیات یا مشاور منابع انسانی رزومه فرستاده و به مصاحبه استخدامی دعوت شده، به شما تبریک میگوییم! تا اینجا آخر، نصف راه آمد و اگر از غول مرحله باشد، یعنی مصاحبه هم سربلند بیرون بیاید تا مرحله شیرین استفاده برسد. اما همانطور که می‌دانید از کارجویان و کارآموزان علیرغم دانش کافی و رزومه خوب در جلسه نشست. مصاحبه شغلی حسابداری رد می‌شوند.

در این مقاله توضیح می‌دهم که چگونه می‌توانم در این جلسه موفق و قوی ظاهر و مصاحبه‌ها را تحت تأثیر قرار دهند؟ در این جلسه چه سؤالاتی از ما پرسیده می شود و چه جوابی باید به آن ها بدهیم؟

در این مقاله از سایت محاسبان قصد داریم راهنمای کاملی از جلسه مصاحبه حسابداری به شما ارائه می دهیم و با معرفی ۱۴ نکته کاربردی و مهم را برای این مرحله سرنوشت ساز آماده می کنیم. برای شفاف سازی بهتر است این نکات را به چهار بخش تقسیم کنیم:

 • نکات قبل از حضور در جلسه مصاحبه
 • نکات حین برگزاری
 • نکات بعد از جلسه
 • سوالات تخصصی مربوط به حسابداری امور مالی و منابع انسانی

که باعث موفقیت شما به عنوان یک حسابدار در مصاحبه خواهد شد. امیدواریم با رعایت این نکات زودتر بتوانید در شغل ایده آل خود استخدام شوید.

از زمانی که به مصاحبه شغلی حسابداری دعوت می‌شوید تا زمان برگزاری جلسه فرصتی برای شرکت تحقیق کنید. به وب سایت رسمی شرکت سر بزنید، در زمینه فعالیت ها و بخش های مختلف شرکت مورد مطالعه قرار گرفتند. همچنین در مورد بخشی قرار دادن شما در آن نیز تحقیق کنید و سعی کنید که با شما در مصاحبه بهتر بشناسید.

حتی می‌توانید آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی رسمی مثل سایت اینستاگرام یا لینکدین پیدا کنید و در این مدت، با روحیات و خلق‌وخوی آن‌ها بیشتر آشنا شوید. مطمئناً این را به شما کمک می‌کند با اعتمادبه‌نفس بالاتر و سریع‌تر وارد جلسه شوید. به عنوان تجربه شخصی نگارنده، شما از یک شرکت یا نهاد مصاحبه کننده از جمله نکاتی می‌باشید که کارفرما و یا مصاحبه‌کننده را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در جلسات مصاحبه شغلی حسابداری معمولاً سؤالات مشخصی را می‌پرسید: «در مورد شما می‌شود و چرا این شغل برای شما جذاب است؟» هدف از این سؤال‌ها این است که شخصیت شما و میزان و آشتیاق شما برای موقعیت شغلی را بسنجند. با توجه به موارد مشابه، نظم، قابل اعتماد بودن و دقیق بودن از ویژگی‌های یک حسابدار می‌باشد.

در صورت استخدام آگهی در موقعیت‌های شغلی محاسبان، حتماً توضیحات، موقعیت‌های شغلی و مسئولیت‌ها را از معرفی به کار شرکت دریافت می‌کنید. در بخش توضیحات، موضوعات ذکر شده را با دقت بخوانید. اگر مهارت و تجربه موردنیاز را در مورد تجارت قبلی خود در نظر بگیرید و بهترین مثال‌ها را که با این مهارت‌ها را برای مصاحبه آماده کنید.

اگر موفقیت در این جلسه و کار در آن شرکت و سازمان برایتان بیشتر باشد می‌توانید جلسه مصاحبه حسابداری را تمرین کنید. از یک دوست یا همکلاسی خود بخواهید در نقش مصاحبه‌ها از شما سؤال کنید تا پاسخ‌هایتان را تمرین کنید. این کار به آماده شدن و افزایش اعتمادبه‌نفس شما در جلسه بسیار کمک خواهد کرد. نمونه ای از سوالات عمومی و حسابداری تخصصی در پایان این مقاله ارائه شده است که کمک شایانی به شما خواهد کرد.

در طول جلسه مصاحبه استخدامی، احتمالاً در مورد یک موقعیت و تجربه کاری خاص از شما می‌پرسند. بنابراین در جلسه قبل، بهتر است در مورد مثال‌ها و تجربیات عینی قبلی که شما برای احراز این موقعیت شغلی آماده کرده‌اید و فکر کنید، بهتر است. به خاطر داشته باشید حتی در صورت نداشتن سابقه کار قبلی؛ دوره تکمیلی آموزش حسابداری در محاسبان معادل یک سال سابقه کار می‌شود و می‌توانید از پروژه‌های عملی خود در این دوره استفاده کنید.

مصاحبه شغلی یک خیابان دوطرفه است و قرار نیست فقط مصاحبه کننده باشد. پس بهتر است از پرسش‌هایی که در زمینه شغل و فعالیت شرکت انجام دهید و در جلسه مصاحبه‌گر بپرسید. پرسیدن شما را نشان می‌دهد که در این موقعیت شغلی به‌طور فکر کرده‌اید و برای اینکه آن را به دست بیاورید، مصمم هستید. به یک حسابدار لیستی از موارد مورد نیاز که باید حسابدار قبلی تحویل داده شود و به کارفرما ارائه شود.

سؤالاتی که می‌توانید در شغلی حسابداری بپرسید عبارت‌اند از:

 • لطفاً وظایف روزانه این موقعیت را توضیح دهید؟
 • به نظرتان چه فردی و با چه ویژگی هایی برای این موقعیت شغلی مناسب تر است؟
 • اگر من این شغل را به دست بیاورم، چگونه می توانم بگیرم؟ چند وقت یکبار؟
 • این موقعیت شغلی بیشتر با کدام بخش ها همکاری دارد؟
 • به نظرتان بزرگ‌ترین چالش‌های این موقعیت شغلی چه چیزهایی هستند؟

اگر قبل از جلسه با مصاحبه‌کننده صحبت کرده‌اید، می‌توانید درباره پوشش محیط کار کنید. اگر چنین امکانی برای شما وجود ندارد با مراجعه به وب سایت و دیدن تصاویر از محیط کار و کار می توانید تا حد زیادی در پوشش مناسب در آن شرکت اطلاعات پیدا کنید. به‌طورکلی، پوشش رسمی و بهترین پوشش برای یک حسابدار در جلسه مصاحبه‌ای است.

مواردی که گفته می‌شود یکی از ویژگی‌های مهم یک حسابدار می‌باشد. از وقتی که در جلسه مصاحبه استخدامی دعوت می‌شوید در مسیر و نحوه رفت‌وآمد فکر کنید. آدرس را روی نقشه پیدا کنید و بهترین و سریع ترین مسیر را برای رسیدن به آن انتخاب کنید. اگر محل شرکت در منطقه‌ای پرترافیک قرار دارد یا جای پارک ماشین بهسختی پیدا می‌شود حتماً این نکات را مدنظر داشته باشید.

در مصاحبه شغلی حسابداری و به‌طور کل در هر ارتباطی و مصاحبه ای، اولین برخورد و حسی است که در مقابل می‌گیرید، تأثیر بسیار مهمی در ادامه آن ارتباط دارد. بنابراین سعی کنید به ظاهر و رفتارتان توجه کنید؛ کفشتان را کامل واکس بزنید، ناخن‌هایتان مرتب و تمیز باشد و لباس‌های مرتب، اتوزده و بدون کرک و لک بپوشید. پوشش نامرتب و به‌هم‌ریخته تأثیر فوق‌العاده بد و منفی روی مصاحبه‌کنندگان می‌گذارد و ممکن است باعث شود که شما بشود.

از زمانی که شرکت می‌شوید با همه، شامل دربان و نگهبان، پذیرش، منشی و درنهایت مصاحبه‌کننده با توجه به برخورد است. در واقع، با هرکسی که می‌بینید طوری رفتار کنید که مسئول مستقیم جذب و استفاده شماست! در بسیاری از شرکت‌ها، بعداً از این افراد در مورد نحوه برخورد شما می‌پرسند و باز می‌کنند آن‌ها ممکن است در گزینش شما تأثیر زیادی داشته باشند.

علاوه بر صحبت‌هایی که در جلسه مصاحبه می‌زنید، زبان بدن و حالات و حرکات بدنتان نیز چیزهای زیادی به بقیه نشان می‌دهند. بنابراین سعی کنید تمام حرکاتتان را نشان‌دهنده اعتمادبه‌نفس و اطمینان شما از خودتان و وسایلتان باشید. هیچ‌وقت قوز نکنید و راحت، راحت و مسلط بر روی صندلی بنشینید. همچنین حالات بدن نیز باید با اعتمادبه‌نفس و مطمئن باشید و لبخند زدن را فراموش نکنید.

اگر از جلسه استرس دارید، چند نفس نفس بکشید تا آرام‌تر شوید. توجه داشته باشید که در جلسات مصاحبه استخدامی، معمولاً مصاحبه کننده دستش را برای دست دادن با شما دراز می کند نه برعکس. وقتی وارد اتاق می‌شوید صاف بایستید، در چشمان مصاحبه‌گر نگاه کنید و لبخند بزنید و منتظر دست دادن یا دعوت شما به نشستن بشوید.

مصاحبه‌شوندگان سعی می‌کنند با مبالغه و غلو و دروغ در مورد مهارت‌ها و تجربه‌هایشان، مصاحبه‌کننده را تحت تأثیر قرار دهند. اما هیچ‌چیز هیچ چیز به‌اندازه صداقت و شفافیت نمی‌تواند باعث موفقیت حرفه‌ای شما شود. بهتر است روی نقاط قوت و توانمندی‌هایتان را بررسی کنید و به کارفرما نشان دهید که این موقعیت شغلی شما مناسب است.

شرکت‌ها و سازمان‌ها به حل‌وفصل می‌توانند سازگاری و حل مسائل را داشته باشند و همیشه به دنبال راه‌ها و بهتر کردن اوضاع باشند. بنابراین اگر کارجو در محل کار و کارفرمای قبلی شروع به بدگویی می کند بسیار بدی بر نتیجه مصاحبه خواهد گذاشت. حتی اگر دلیل استعفا و همکاری شما باشد، رفتار و مشکلات کارفرما بوده و شرکت قبلی باز هم بهتر است از نکات مثبت آن کار و تجربیاتی که برای شما انجام داده اید.

 1. در مورد شما؟
 2. نقطه‌ی قوت شما چیست؟
 3. کارتیمی شما چگونه است؟
 4. مدیریت بحران شما چگونه است؟
 5. چرا به این شغل علاقه مندید؟
 1. ماهیت حساب‌ها چگونه است؟
 2. معادله ای حسابداری چیست؟
 3. نحوه محاسبه حقوق و دستمزد؟
 4. نحوه ارسال لیست بیمه و حقوق مالی؟
 5. ثبت‌های حسابداری چگونه است؟
 6. بایگانی اسناد چگونه است؟
 7. ارزش افزوده چیست؟
 8. مستهلک کردن دارایی ها؟
 1. تشکیل پرونده مالیاتی و پروسه تشکیل پرونده
 2. ارسال نامه‌ای ارزش افزوده
 3. ارسال لیست گزارش فصلی
 4. ارسال نامه عملکردی
 5. ارسال نامه اظهاری املاک
 6. اطلاعات از قوانین و محاسبات مربوط به شرکت
 7. آگاهی از معافیت های مالیاتی
 8. آگاهی از بخشنامه ها
 1. پیاده سازی سیستم ناب انسانی
 2. نحوه قرارداد نوشتن اداره کار
 3. تشخیص قراردادهای غیرپرسنلی
 4. نحوه تحریر آیین نامه پرسنلی
 5. شرح وظایف بر اساس سازمانی تحریر
 6. تشکیل پرونده پرسنلی
 7. تهیه فرمهای سازمانی
 8. حقوق حساب و دستمزد (اکسل یا نرم افزار حقوق و دستمزد)
 9. دفاع در حل اختلاف

نکات بالا چکیده‌ای از تجربیات ۱۴ ساله محاسبان در تربیت ۱۰ هزاردار بود که با شما به اشتراک گذاشته شد. فارغ از اینکه کارآموز محاسبان می‌خواهد یا به گونه‌ای دیگر با دنیای حسابداری آشنا شده‌اید‌ترین لحظه برای هر حسابدار استخدام و ورود به بازار کار بود. استفاده صحیح از گفته شده در کنار دانش حسابداری ورود شما به بازار کار خواهد بود و می توانید یک مصاحبه شغلی حسابداری را به خوبی پشت سر بگذارید. برای درخواست مشاوره و شرکت در دوره حسابداری با ۶ ماه معرفی شغلی جامع می‌توانید با شماره ۰۳۱۴۰۲۰ تماس بگیرید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!