خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

ویندوز 11 در 5 اکتبر 2021، یعنی بیش از شش سال از عرضه ویندوز 10 روانه بازار شد. در حال حاضر، مایکروسافت در حال آماده شدن برای انتشار 11 نسخه 22H2 است، اما مطابق با آنچه که به گوش می‌رسد، گزینه بعدی این شرکت برای ارتقاء سیستم عامل دسکتاپ خود، می‌تواند ویندوز 12 باشد. در واقع، به نظر می‌رسد مایکروسافت دوباره به روال قبل از ویندوز 10 بازگشته و قرار است هر سال یک بار انتشار یک نسخه جدید و از ویندوز را داشته باشد.

البته، مایکروسافت هنوز به طور رسمی نسخه جدید ویندوز یا حتی چرخه انتشار جدید را نمی‌داند، بنابراین جزئیات وجود دارد که فعلاً در مورد آنها اطلاع دقیقی نداریم. با این حال، با توجه به شواهد موجود می‌توان پیش‌بینی‌هایی کرد و در ادامه این مقاله نیز می‌خواهیم همین کار را انجام دهیم و در مورد ویژگی‌های مختلف ویندوز 12 صحبت کنیم. پس با ما در دیجی رو همراه باشید.

ویندوز 12 چه زمانی منتشر خواهد شد؟

طبق گزارش‌هایی که شنیده‌ایم، نسخه بعدی ویندوز قرار در سال 2024 است، یعنی تقریباً سه سال پس از ارائه ویندوز 11، عرضه می‌شود. این تنها اطلاعاتی است که از زمان عرضه ویندوز 12 داریم، اما اگر روال مایکروسافت را در نسخه‌های گذشته ملاک قرار دهید، ویندوز 12 احتمالاً در پاییز یا نیمه دوم سال منتشر خواهد شد.

در این میان، به‌روزرسانی‌های ویندوز 11 ارائه می‌شود، همچنان ادامه خواهد داشت و گاهی اوقات ممکن است ویژگی‌های موجود نیز به آن اضافه شود. بنابراین، قرار نیست به محض انتشار ویندوز 12، نسخه فعلی قدیمی و از خارج خارج شود. به عنوان، ما ویندوز 11 نسخه 22H2 را در پیش داریم که به‌بزرگ‌تر بوده و ویژگی‌هایی مانند حرکات لمسی جدید، منوی استارت بهبود یافته و موارد دیگر را اضافه خواهد کرد.

ویندوز 11

کسانی که در برنامه Windows Insider عضو هستند، ویژگی‌های جدید ویندوز 12 به پایان و طی دو سال آینده به آن‌ها ارائه خواهد شد. هر چند که احتمالاً مایکروسافت تا زمانی که به تاریخ انتشار ویندوز 12 نزدیک نشده‌ایم، این ویژگی‌ها را با عنوان ویژگی‌های ویندوز 11 معرفی خواهد کرد.

آیا ویندوز 12 یک به‌روزرسانی رایگان خواهد بود؟

یکی از سؤالات بزرگی که از همین حالا ممکن است مطرح شود این است که آیا هنگام انتشار ویندوز 12 برای ارتقاء به آن باید پرداخت کنیم یا نه؟ در جواب باید گفت احتمال چنین چیزی بعید است. مایکروسافت چند سالی است که تصمیم به‌روزرسانی‌های اصلی ویندوز را به صورت رایگان برای کاربران خود ارائه می‌دهد و ادامه این سیاست نیز کاملاً منطقی است. البته، خود ویندوز 12 احتمالاً رایگان نخواهد بود و کسانی که برای اولین بار قصد دارند اکوسیستم مایکروسافت را وارد کنند، آن را به طور کامل پرداخت کنند.

البته، در این بین یک موضوع مهم هم وجود دارد که قبل از خرید ویندوز 12 باید به آن توجه کرد و آن هم اینکه آیا رایانه شخصی شما با آن سازگار خواهد بود یا خیر. موضوعی که به بحث‌های بیشتر نیاز دارد و در بخش دیگری در ادامه همین مقاله به آن موضوع پرداخته می‌شود.

آیا کاربران ویندوز 11 باید برای ارتقاء خواهند بود؟

محتمل ترین پاسخ به این سوال، منفی است. مایکروسافت در سال‌های اخیر به شکل قابل توجهی در تلاش برای نصب نسخه‌های جدید ویندوز کاسته است. به شکلی که ویندوز 11 هنوز هم به عنوان یک آپدیت اختیاری برای کاربران ویندوز 10 به شماره می‌رود. به احتمال زیاد، این در نسخه های بعدی نیز ادامه خواهد داشت.

با این حال، اگر نسخه ویندوزی که استفاده می‌کنید به پایان دوره پشتیبانی خود نزدیک می‌شود، به‌روزرسانی نسخه‌های جدید می‌تواند اجرا شود. به عنوان مثال، نسخه اولیه ویندوز 11 برای نسخه های Home یا Pro به مدت 24 ماه پشتیبانی می شود و از همین رو، با این که ویندوز 11 نسخه 22H2 اجباری است اما احتمالاً در سال 2023 از حالت اختیاری خارج شده و به طور خودکار نصب خواهد شد.

ویندوز 11

احتمالاً همین منطق در مورد ویندوز 12 نیز صدق می‌کند، هر چند باید دید که دوره‌های پشتیبانی چگونه با چرخه انتشار سه ساله جدید هماهنگ خواهند شد. از آنجایی که نسخه‌های اصلی ویندوز قرار است هر سه سال یکبار عرضه می‌شوند، داشتن چرخه دو ساله برای هر کدام از نسخه‌های میانی دیگر منطقی نمی‌شود. در هر صورت باید ماند و دید که مایکروسافت چگونه سیاست چرخه خود را برای نسخه‌های اصلی ویندوز تعیین خواهد کرد.

آیا کامپیوتر من می‌تواند ویندوز 12 را اجرا کند؟

پس از این که مایکروسافت در ویندوز 11 به طور قابل توجهی توجه داشته باشید حداقل سیستم مورد نیاز را افزایش داد، تحلیلی رایانه با نسخه جدید ویندوز به یک سوال مهم تبدیل شده است. آیا ویندوز 12 بار دیگر رایانه‌های قدیمی را از دور خارج خواهد کرد؟ هنوز خیلی زود است که بخواهیم جواب این سوال را بدهم، اما مطمئناً این احتمال وجود دارد که برخی از رایانه های شخصی برای سازگاری نباشند. ویندوز 11 در حال حاضر به پردازنده‌هایی نیاز دارد که از حدود سال 2018 به بعد عرضه می‌شود و با این حال در حال حاضر دلیلی نمی‌بینیم که نسخه بعدی ویندوز بخواهد این تاریخ را جابجا کند، اما نمی‌توان آن را به کلی رد کرد.

در مورد سایر مشخصات سیستم، باز هم نظر بسیار سخت است. ویندوز 11 به حداقل 4 رایگان رم و 64 فضای داخلی فضای داخلی نیاز دارد، بنابراین ملزومات ویندوز 12 نیز همین مقدار خواهد بود. همچنین نباید انتظار داشته باشید که مایکروسافت از مواردی که باید از TPM نشینی کند. هر اتفاقی که برای ویندوز 11 رخ داد، احتمالاً کاربران ویندوز 12 نیز قادر خواهند بود با استفاده از یک فایل ISO و بدون نیاز به چند مورد مشابه که الزامات را تعیین کنند، اقدام به نصب ویندوز جدید می‌کنند.

در هر صورت، معمولاً همه بهترین لپ‌تاپ‌هایی هستند که امروز در بازار وجود دارند، احتمالاً عرضه می‌کنند 12 از آن پشتیبانی خواهد کرد و مشکلی وجود نخواهد داشت.

نوار جستجوی ویندوز

ویندوز 12 چه ویژگی‌های جدیدی خواهد داشت؟

هنوز خیلی زود است که بخواهیم در مورد همه ویژگی‌های جدید ویندوز 12 صحبت کنیم. در حال حاضر، بسیاری از ویژگی‌های قدیمی که مایکروسافت برای سیستم عامل خود طراحی کرده است، به عنوان بخشی از ویندوز 11 نسخه 22H2 در حال حاضر آزمایش و سال جاری در اختیار کاربران ویندوز 11 قرار خواهد گرفت.

جدا از آن، در برنامه Windows Insider می‌توان نگاهی اجمالی به ویژگی‌های آتی داشت. Windows Insiders هر هفته بیلدهای جدید دریافت می‌کنند که بیشتر از آنها به ویژگی‌ها و تغییرات جدید، مانند طرح‌های جدید نوار جستجو، اختصاصی دارند. ما انتظار داریم بسیار از این تغییرات از ویندوز 12 باشند، اما بسیاری از آنها ممکن است برای ویندوز 11 عرضه شوند، و در عین حال ممکن است هرگز نشوند. بنابراین تا زمانی که ویندوز 12 عرضه شود، لیست ویژگی های جدید در حال توسعه خواهد بود.

اینها تمام چیزهایی هستند که در حال حاضر حاضر می‌توانم در مورد ویندوز 12 بگویم. حتی نام این جدید از ویندوز هم لزوماً نسخه 12 نخواهد بود و نمی‌تواند تغییر کند. تنها چیزی که به طور قطع مشخص می شود این است که مایکروسافت در زمان بندی عرضه نسخه های جدید نسخه نظر و نسخه بزرگ بعدی در سال 2024 از راه خواهد رسید. بنابراین، هر چه به زمان پیشنهاد نزدیک‌تر شود مطمئناً بر حجم اطلاعات رسمی و غیررسمی نیز اضافه خواهد شد.

نظر شما در مورد ویندوز 12 چیست؟ آیا تصمیم مایکروسافت برای عرضه این نسخه در سال 2024 درست بوده است؟ نظرات خود را حتماً از طریق بخش کامنت‌ها در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!