سونی با توجه به گزارش‌های مالی سه‌ماهه‌ای اول سال ۲۰۲۲ میلادی، چشم‌انداز سود سالانه خود را کاهش داد و درباره فروش ضعیف‌تر فروش بازی‌های پلی‌استیشن هشدا داد. بنابر گزارش منتشر شده توسط رویترز، این پیش‌بینی در حالی صورت می‌گیرد که سونی در سه ماهه اخیر اعلام کرد فقط ۲/۴ میلیون کنسول پلی‌استیشن ۵ عرضه کرده است که نسبت به فصل مشابه در سال گذشته، فقط ۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

سونی در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ شمسی) ۲/۳ میلیون پلی‌استیشن عرضه کرده بود. به علاوه براین، به طور کلی مجموع ارائه پلی‌استیشن ۵ به رکورد ۲۱/۷ میلیون عدد رسیده است.

تولید شده، فروش سخت افزار سال‌به‌سال اندکی رشد میکند؛ فروش نرم‌افزار به‌طرز وحشتناکی سقوط کرده و تا ۲۶ درصد کاهش یافته است. سونی در جلسه با سرمایه‌گذاران علت بازار بازی‌ها در سال جاری را برای استفاده از فرصت‌های متعدد در سال ۲۰۲۱ میلادی و درنتیجه کاهش چشمگیر مجموع مدت زمان بازی‌کردن کاربران مطرح می‌کنند.

ازسویی دیگر، کاربران فعال شبکه پلی‌استیشن با پشتیبانی ماهانه، ۳ درصد کاهش و به ۱۰۲ میلیون نفر رسید. سونی در اوایل سال جاری بازی‌های Gran Turismo 7 و Horizon Forbidden Wset را به‌وطر انحصاری منتشر کرد. اما با انتشار همزمان بازی Elden Ring در سراسر پلتفرم‌های مختلف، کانون توجه به کنسول سونی برداشته شد و معطوف به الدن رینگ شد.

رویترز می‌گوید که سونی اکنون سود تخمینی سالانه خود را در سال جاری تا ۱۶ درصد کاهش می‌دهد، زیرا پیش‌بینی می‌کند در سه ماهه‌ای بعدی نیز شاهد فروش بازی‌ها در کنار هزینه‌های مربوط به خرید ۳/۷ میلیارد دلاری استدیو Bungie باشد.

لوگو استودیو بانجی و سونی

فروش بازی‌های پلی‌استیشن آخرین نشان‌دهنده این است که صنعت بازی‌های ویدئویی بعد از یک جهش بزرگ در مراحل اولیه همه‌گیری کوید-19 و قرنطینه‌های سراسری، سیر نزولی عمیق به‌خود گرفته است. ازسویی، مایکروسافت رقم دقیق میزان فروش دستگاه XBox را هنوز اعلام نکرده است. اما در سه‌ماهه‌ای، ۱۱ درصد درآمد مستقیم از سمت کنسول کاهش می‌یابد، در کنار ۶ درصد درآمد اختصاصی و سرویس‌های ایکس باکس و کاهش ۷ درصدی نیز در مجموع درآمد بازی‌ها بوده است. مایکروسافت سال مالی خوبی را می‌توان به‌غیر از فروش ایکس باکس، پشت سر گذاشته شده، پیش‌بینی می‌کند که از بازی‌ها و درآمدها و خدمات ایکس‌ها باکس‌ها درآمد کسب می‌کند در سه ماهه آینده سال‌های کاهش روند مالی خود را حفظ می‌کنند.

سونی از فروش ۱۸ میلیون عدد پلی‌استیشن را برای سال مالی ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ شمسی) پیش‌بینی کرده است. اما باوجود کاهش در آمارها، هنوز نتایج خود را اصلاح نکرده است. هیروکی توتوکی، مدیر ارشد مالی سونی، در کنفرانس با سرمایه‌گذاران گفت: «عرضه کافی نبوده است و کاهش می‌یابد و مهم‌ترین کار ما این است که بازار را ارزیابی کنیم.»

علت عدم بازگشایی پیش بینی فروش سونی برای سال جاری می‌توان احتمالی وجود داشته باشد که این شرکت برای بهبود شرایط و افزایش آن در سال 2022 در نظر گرفته شده است، زیرا مدیران سونی معتقدند که مشکلات مربوط به چند بخشی نسبت‌به قطعات، بیشتر برای عرضه PS5 است. می‌گذارد.

سونی عرضه‌ی کنسول PS5 را با سرعت بالاتری افزایش می‌دهد تا به میزان تخمینی ۱۸ میلیون دستگاه می‌رسد و مدت زمان باقیمانده تا پایان سال مالی جاری، باید در هر سه‌ماهه‌ای باقی‌مانده به‌طور متوسط ​​از ۵ میلیون PS5 عرضه شود. این میزان افزایش سرعت درمقایسه‌های سه ماهه‌ای به‌طور مداوم، به‌گونه‌ای است که میزان فروش بیش‌از آن دو برابر شود.

مقاله مرتبط:

انتشار بازی‌های جدید به‌ویژه عرضه‌ی بازی God of War Ragnarök که قرار است در ۹ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی (۱۸ آبان ۱۴۰۱ شمسی) و نسخه‌ی ریمیک بازی Last of Us Part I در ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) نیز احتمالاً بازی‌هایی برای بخشیدن جان تازه‌ای به بخش فروش باشد. نرمافزاری واقع میشوند. فروش بازی‌های پلی‌استیشن به‌طورکلی کاهش یافته است، ۷۹ درصد از فروش بازی‌ها به‌صورت دیجیتالی انجام می‌شود که نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافته است.

فروش بازی‌های پلی استیشن در سال‌های اخیر به صورت دیجیتال مرسوم شده است که آن را می‌توان نتیجه گرفت همه‌گیری کووید-19 و ارائه نسخه دیجیتالی دیجیتال مخصوص PS5 دانست. بااینحال، اگر این روند تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی ادامه پیدا کند، قطعاً فروش دیجیتالی ۸۰ درصدی تغییر بزرگی به‌حساب آمد.

سرویس های جدید سونی موسوم به PlayStation Plus Extra و Premium در ماه گذشته (تیر ۱۴۰۱) در ایالات متحده آمریکا راه اندازی شدند. بنابراین هنوز نمی‌توان اثر آن‌ها را بر فروش ارزیابی کرد و باید تا سه‌ماهه‌ی بعدی منتظر بمانیم. مشترکین پلی استیشن پلاس در حال حاضر به 47.3 میلیون نفر می‌رسند که نسبت به 46/3 میلیون در زمان مشابه در سال قبل افزایش یافته است. اما درمقایسه‌با ۴۸ میلیون مشترک در سه‌ماهه‌ی سوم سال مالی ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ شمسی) کم‌تر شده است. ازسویی دیگر، کاربران فعال ماهانه شبکه پلی‌استیشن در سه ماهه‌ای به 102 میلیون می‌رسند که با 105 میلیون کاربر در سال گذشته کاهش یافته است.

دیدگاه شما کاربران زومیت در رابطه با تاثیر همه‌گیری کوید-19 بر بازار چیست؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!