شرکت Reality Labs که زیرنظر متا فعالیت می‌کند، به‌تازگی تصاویری از نمونه‌های پیش‌تولید هدست‌ واقعیت مجازی خود را منتشر کرده است. این تصاویر نشان می‌دهند مهندسان متا در حال روی ایده‌های متنوعی هستند. Reality Labs به‌دنبال تولید هدستی است که گرافیکی را به‌طور بسیار واقع‌گرایانه نمایش می‌دهد. اما هنوز فاصله‌های زیادی تا تولید و عرضه‌ی چنین هدستی داریم. به‌نوشته‌ی ورج، متا روی نمونه‌های پیش‌تولید چندگانه کار می‌کند که با کدنام Butterscotch، Starburst، Holocake 2 و Mirror Lake از آن‌ها یاد می‌شود.

مارک زاکربرگ، مدیر متا و مایکل ابراش، دانشمند ارشد Reality Labs، روز گذشته در کنفرانس مجازی اطلاعات ملی درباره‌ی پروژه‌ی هدست واقعیت مجازی ارائه شد. این رویداد روی طرح‌هایی بود که از آن‌ها به «ماشین زمان» یاد می‌کند. در واقع، این نمونه‌ها از طرح‌های مفهومی‌اند که برای آزمودن قابلیت‌هایی مانند نور پس‌زمینه‌ی بسیار زیاد یا نمایشگری با وضوح درخورتوجه تولید می‌شود.

مارک زاکربرگ در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد: «به‌نظرم اکنون در میانه‌ای مسیری روبه‌جلو به‌سمت واقع‌گرایی هستیم. احتمالاً صحنه‌هایی را تولید می‌کنند که وفاداری کاملی به احتمال وجود دارد، پس از آن هم کشیده می‌شوند.» فناوری مرتبط با نمایشگر، تنها یکی از عوامل پیش روی زاکربرگ و اعضای تیمش برای دستیابی به این هدف جاه‌طلبانه است. بااین‌حال، رفع این بخش کمک شایانی به متا خواهد کرد.

مجموعه کانسپت های هدست واقعیت مجازی Reality Labs متا

مارک زاکربرگ می‌گوید متا تا پیش از پایان امسال، هدست واقعی پرچم‌داری به نام Project Cambria عرضه می‌کند. سال گذشته، این هدست به‌صورت اولیه معرفی شد. به‌گفته‌ای متا، Project Cambria از فناوری واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی از می‌کند و دوربین‌های پروضوحی دارد که ویدئو مستقیم را به نمایشگر داخل دست منتقل می‌کند. Project Cambria به سیستم رهگیری حرکات چشم خواهد داشت. متا می‌گوید این سیستم یکی از قابلیت‌های مهم هدست‌های جدیدش به‌حساب می‌آید.

به‌گفته‌ای زاکربرگ، متا به‌دنبال مجموعه‌ای از هدست واقعیت مجازی است. یکی از این مجموعه‌ها شامل هدست‌های ارزان و برای مشتریان عادی خواهد بود (نظیر Quest 2) و مجموعه‌ای دیگر از هدست‌هایی که میزبانی خواهند کرد که به جدیدترین فناوری‌ها خواهند شد. متا می‌گوید دسته‌های گروه دوم مخصوصاً کاربران حرفه‌ای هستند و قیمت گرانی دارند.

متا افزون‌بر هدست واقعیت مجازی به‌دنبال تولید مجموعه‌ای از عینک‌های هوشمند مبتنی بر فناوری واقعیت است. این عینک‌های واقعیت افزوده تصاویر مجازی را در دنیای واقعی به‌نمایش می‌گذارند. متا اخیراً اولین نسل از عینک هوشمند AR خود را به‌تأخیر انداخته است. در چند سال اخیر، معمولاً نمایشگرهای مجازی بسیار سریع‌تر از هولوگرام‌های افزوده شده به دست مشتریان رسیده‌اند.

نمونه آزمایشی هدست Butterscotch شرکت Reality Labs متا

کانسپت Butterscotch هدستی واقعیت مجازی با نمایشگری است که دیدی نزدیک به شبکیه‌ی چشم دارد. چنین نمایشگری صرفاً در دسته‌های پرچمدار شرکت‌هایی مثل وارجو پیدا می‌شود و متا درحال‌حاضر هدستی با نمایش این چنینی ارائه نمی‌دهد. متا می‌گوید باید در Butterscotch میدان دید ۱۱۰ درجه‌ای Meta Quest 2 را تقریباً نصف کند. بااین‌حال، کانسپت جدید متا معمولاً 2.5 برابر است که از Meta Quest 2 می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد به ۲۰/۲۰ روی کارت بینایی دست پیدا کنند.

هدست مجازی آزمایشی Starburst شرکت متا

دومین کانسپت متا Starburst نام دارد که ظاهراً تولیدش در حد و اندازه‌های Butterscotch پیشرفت کرده و این مدل نیز به این زودی‌ها عرضه می‌شود. این هدست نسبتاً بزرگ به لامپی قدرتمند مجهز است و برای حمل‌کردن به دستگیره‌های مخصوصی نیاز دارید که روی دستگاه نصب شده است. متا می‌گوید این دست به روشنایی ۲۰۰۰۰ نیت دست پیدا می‌کند و HDR نمایش می‌دهد.

نیم رخ هدست مفهومی VR شرکت متا مدل Holocake 2

هدست دیگر متا، یعنی Holocake 2، در جهت مخالف قدم برمی‌دارد. متا با طراحی کانسپت Holocake 2 به‌دنبال تولید هدستی سبک و باریک است. Holocake 2 را می‌توانم مدل جدید کانسپتی به‌حساب بیاوریم که در سال ۲۰۲۰ به‌نمایش درآمده بود. در این سبک طراحی، ممکن است هدستی در عینک آفتابی تولید کند.

سه هدست یاد شده به محصولی واقعی تبدیل می شود. بااین‌حال، متا در کنفرانس خبری خود کانسپت چهارم، یعنی دریاچه آینه را نیز نمایش داد. این کانسپت هنوز به محصولی تبدیل نشده است. کارشناس ورج می‌گوید آنچه متا به نمایش گذاشته شده، شبیه عینک اسکی است.

مقالات مرتبط:

ظاهراً متا قصد دارد قطعات کوچک Holocake 2 و ماشین‌های Starburst درزمینه‌ی HDR و نمای چشمگیر Butterscotch را باهم ترکیب کند و در قالب Mirror Lake ارائه دهد. این هدست نمایشگری به‌سمت بیرون خواهد داشت و تصویری از چشم کاربر را به‌نمایش می‌گذارد تا از بیرون کاربر را می‌بینند، احساس راحتی می‌کند. سال گذشته، این قابلیت را در نمونه‌های آزمایشی از دست‌های خود به نمایش گذاشته بود. گفته می‌شود اپل نیز می‌خواهد قابل‌قابلیت باشد.

متا در مراسم آخرش به پروژه‌ی Half Dome نیز اشاره کرد. این پروژه شامل مجموعه‌ای از هدست‌ها است که می‌تواند به مکانی که کاربر به آن نگاه می‌کند، ببندد، سطح کانونی را تغییر دهند. Reality Labs گفته است که در ماه آگوست امسال (مرداد و شهریور) در نمایشگاه تجاری SIGGRAPH جزئیات بیشتری از برنامه‌هایش ارائه می‌دهد.