آزمایشگاه‌های تحقیقاتی پیشرفته هوش مصنوعی متا چت‌بات‌های جدید و توسعه داده‌شده است که به عموم کاربران اجازه می‌دهند با این سیستم صحبت کنند تا بازخوردهای آن‌ها را درباره قابلیت‌های این ربات جمع‌آوری کند. این ربات که BlenderBot 3 نام دارد، ازطریق نسخه تحت وب دردسترس است. درحال‌حاضر، فقط ساکن ایالات متحده، دولت می‌تواند به این ربات دسترسی داشته باشد.

به‌گفته‌ای متا، این هوش مصنوعی می‌تواند در گفت‌وگوهای عمومی شرکت کند و سؤال کند که معمولاً از دستیارهای صوتی می‌شود. به‌عنوان مثال، می‌توانم از این ربات درباره دستورالعمل‌های پخت غذاها یا یافتن امکانات مناسب برای کودکان در شهر سؤال کنم. BlenderBot 3 نمونه‌های اولیه ایجاد می‌شوند که پروژه‌های قبلی متا و با بهره‌گیری از مدل‌های زبان بزرگ یا LLMS توسعه یافته است. این مدل نرم‌افزاری برای تولید متن‌ها می‌شود که OpenAI GP-3 نمونه‌ای از بارز هوش مصنوعی توسعه داده‌شده برپایه آن است.

ربات جدید هوش مصنوعی متا مثل همه پروژه‌های مبتنی‌بر LLM درابتدا با استفاده از مجموعه داده‌های برآمده از متن‌های آموزش می‌بیند و از آن‌ها برای تولید الگوهای تولید زبان بهره می‌برد. این موضوع ثابت شده است، چنین سیستم‌هایی می‌پذیرند که بسیاری از آن‌ها را می‌پذیرند و می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، که می‌توانند از کاربردها استفاده کنند. بااین‌حال، مدل‌های منحصربه‌فرد مهمی دارند که ازجمله آن‌ها می‌توانند در جهت‌گیری‌های آموزشی اشاره کنند.

جهت‌گیری‌ها در داده‌های آموزشی امری است که می‌خواهد به طور خاص آن را با BlenderBot آزمایش کند. یکی از ویژگی‌های بزرگ این چت‌بات‌های آنلاین است که می‌تواند در اینترنت در مباحث مختلف شرکت کند. مهمتر از آن، کاربران می‌توانند با کلیک بر روی پاسخ‌های ارائه‌شده، منبع دریافت آن‌ها را مشاهده کنند. بهعبارتدیگر، این ربات می‌تواند به کاربر اعلام کند.

متا با انتشار عمومی چت‌بات‌های جدید خود می‌خواهد اطلاعاتی از مشکلات مختلف پیش روی مدل‌های زبان بزرگ جمع‌آوری کند. کاربرانی که با BlenderBot چت می‌کنند، می‌توانند هر پاسخ مشکوکی را از این سیستم علامت‌گذاری کنند. متا می‌گوید به‌شدت تلاش کرده است تا از زبان مبتذل و توهین و نظرات حساس فرهنگی استفاده شود. کاربران باید جمع آوری داده های خود را انتخاب کنند و در این صورت مکالمات و بازخوردهای آن ها ذخیره می شود تا بعداً متا آن ها را بررسی و در توسعه و تحقیقات عمومی هوش مصنوعی از آن ها بهره ببرند.

چت بات هوش مصنوعی Blender Bot 3 متا

کورت شوستر مهندس محقق متا است که به ساخت BlenderBot 3 کمک کرده است. وی به ورج گفت:

ما متعهد هستیم همه‌ی داده‌هایی هستند که در نسخه‌ای از آزمایشی جمع‌آوری می‌شود، بهطور عمومی منتشر کرد تا بتوانیم هوش مصنوعی محاوره‌ای را بهبود بخشیم.

مقاله مرتبط:

انتشار نمونه‌های اولیه‌ی چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای عموم مردم، از نظر تاریخی برای شرکت‌های اقدامی خطرناک بوده است. مایکروسافت سال 2016 چت‌باتی به‌نام تای را در توییتر منتشر کرد که از چه افرادی با مردم آموزش می‌دید. تا حدودی پیش‌بینی‌شدنی بود که کاربران توییتر تای را راهنمایی کردند تا مجموعه‌ای از اظهارات نژادپرستانه و یهودی‌ستیزانه و زن‌ستیزانه را بازگو کنند. غول فناوری مستقر در ردموند نیز ۲۴ ساعت بعد از این ربات را آفلاین کرد.

متا می‌گوید دنیای هوش مصنوعی پس از عملکرد تای بسیار تغییر کرده است و BlenderBot از قابلیت‌های امنیتی بهره می‌برد که می‌تواند ما را از تکرار اشتباهات مایکروسافت کند. مری ویلیامسون، مدیر مهندسی تحقیقات فیسبوک AI Research (FAIR)، می‌گوید تای برای لحظه‌ای از طراحی‌های کاربران طراحی شده بود. اما BlenderBot یک مدل ثابت است.

این یعنی ربات جدید متا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ویلیامسون به ورج گقت:

این فقط نظر شخصی من است؛ اما عملکرد تای نسبتاً تأسف‌آور بود؛ زیرا باعث ایجاد زمستان‌های چت‌بات‌ها شد که در آن هر مؤسسه‌ای می‌ترسیدند، نمونه‌های عمومی را برای تحقیقات تحقیقاتی ارائه کنند.

به‌گفته‌ی ویلیامسون، بیشتر چت‌بات‌های امروزی وظیفه‌محور هستند. به‌عنوان مثال، ربات‌های خدمات خدمات ویژه شبکه‌های ازپیش‌برنامه‌ریزی شده را به کاربران ارائه می‌دهند که این ویژگی درخواست‌ها را محدود می‌کند. هدف ایده آل ساختن سیستمی است که به‌طورآزادنه و طبیعی مکالمه کند و متا می‌گوید تنها راه رسیدن به این هدف است، آن است که اجازه دهید مکالمات آزاد و طبیعی را تجربه کنید.

متا علاوه بر نسخه‌ای تحت وب BlenderBot 3، کدهای اساسی و مجموعه داده‌های آموزشی و انواع مدل‌های کوچک‌تر مورد استفاده در این کشور را منتشر می‌کند و می‌تواند با فرم پرکردن مخصوص، درخواستی برای دسترسی به بزرگ‌ترین مدل حاوی 155 میلیارد، برای این شرکت ارسال کننده باشد. .

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!