مراکز وظیفه پردازش محاسبات مربوط به برنامه ها و وب سایت ها و سرویس ها را برعهده دارند که افراد روزانه از آن ها استفاده می کنند. این مراکز می‌توانند کار کنند که آن‌ها را می‌سازند یا از آن‌ها نگه‌داری می‌کنند، مکان‌های خطرناکی باشند. گاهی اوقات باید می‌توان تجهیزات الکتریکی مرکز داده را در شرایط سخت تعمیر کنند.

ممکن است درمعرض مواد شیمیایی مثل کلر گیرنده؛ ماده‌ای که به‌عنوان عامل ضدعفونی‌کننده برای گردش آب ازطریق سیستم‌های خنک‌کننده مایع برای رایانه‌ها و سرورها می‌شود. گفتنی است در ژوئن ۲۰۱۵، نشت گاز کلر در مرکز داده‌ای اپل در کارولینای‌شمالی پنج نفر را راهی بیمارستان کرد.

TechCrunch مراکزی را که امروزه درمقایسه‌ای با گذشته ایمان‌ترند داده‌اند، برخی از غول‌های فناوری در جست‌وجوی راه‌حل‌های آینده‌نگرانه هستند تا استفاده از مصنوعی برای جلوگیری از مشکلات ایمنی انجام شود.

به‌عنوان مثال، مایک‌روس در حال توسعه‌ای است که در حال توسعه‌ی نوعی سیستم مصنوعی است که به‌طور گسترده‌ای از منابع را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و هشدارهایی را می‌دهد که تیم‌سازان مرکز می‌دهند تا از عوامل ایمنی جلوگیری کنند یا آن‌ها را کاهش دهند. هدف مایکروسافت توسعه‌ی سیستمی کامل است تا با استفاده از آن برنامه‌های ساخت مرکز را شناسایی و پیش‌بینی کند.

یکی از سخنان گویان مایکروسافت به TechCrunch گفت:

این ابتکارات در مرحله‌ای از آزمایش‌های اولیه قرار دارند و انتظار می‌رود سال آینده در محیط‌های واقعی ما استفاده شوند.

مرکز داده گوگل

متا همچنین ادعا می‌کند که در حال بررسی روش‌هایی است که در آن، هوش مصنوعی می‌تواند عملکردی را در مراکز انجام دهد. این شرکت می‌گوید توسعه‌ی مدل‌های طراحی را برای شبیه‌سازی شرایط جدید و معرفی این داده‌ها به مدل‌های هوش مصنوعی است. مدل‌هایی که وظیفه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی و خنک‌کننده و جریان هوا را در سرورها برعهده دارند.

سخن‌گوی متا در گفت‌وگو با وب‌سایت TechCrunch گفت:

ما به داده‌های عملیاتی بسیاری از مراکز داده‌ای خود دسترسی داریم. میزان مصرف انرژی هر سرور و دستگاه در شبکه ماشین بارکاری آن‌ها متفاوت است و درنتیجه، میزان تولید گرمای هر سرور ممکن است متفاوت باشد. تیم ما را از تمام سرورها جمع آوری می‌کند و سپس مدل‌های هوش مصنوعی را توسعه می‌دهد که می‌تواند منابع سرورهای ما را به مراکزی ارائه دهد و بارهای را به این سرورها ارسال کند تا کارایی و عملکرد بهینه شود.

ناگفته نماند شرکت‌ها انگیزه‌هایی غیر از ایمن هستند تا مطمئن شوند که مراکز همیشه در شرایط اوج خود باقی بمانند. پرداختی در مراکز واریزی های زیادی برای شرکت ها دربرابر خواهد داشت و این هزینه ها روز به روز در حال افزایش است. طبق نظرسجی مؤسسه‌ای IT Uptime، شرکت مشاوره‌ای اطلاعات فناوری، در سال ۲۰۲۰، یک‌سوم مالکان و مراکز مراکز داده اذعان کرده‌اند که در ۱۲ ماه گذشته یک قطعه بزرگ را تجربه کرده‌اند.

همچنین از هر شش نفر شرکت کننده در این نظرسنجی، یک نفر مدعی شد که قطعی برق برای آن بیش از یک میلیون دلار هزینه می شود. در مقام مقایسه، بر اساس نتایج نظرسنجی مشابه در سال ۲۰۱۹، از هر ده نفر یک نفر به هزینه‌های میلیون‌دلاری مراکز برق برق اشاره شده است.

بیش از 20 مرکز داده در سراسر جهان است که ازجمله آن‌ها می‌توان به پروژه‌های جدید این شرکت در تگزاس و میسوری اشاره کرد که هزینه‌های آن‌ها جمعاً به 1.6 میلیارد دلار می‌رسد. درهمین‌حال، مایکروسافت که بیش از ۲۰۰ مرکز را مدیریت می‌کند، اعلام کرد که طبق پیش‌بینی‌ها در آینده، سالانه بین تا ۱۰۰ مرکز جدید ساخته شده است.

علاوه بر این، هوش مصنوعی نوید یافتن فرصت‌هایی برای صرفه‌جویی در انرژی و درنتیجه صرفه‌جویی در هزینه‌های مراکز ارائه شده را می‌دهد و این ویژگی یکی از ویژگی‌های جذاب فناوری اشاره شده برای شرکت‌ها است. در سال ۲۰۱۸، گوگل مدعی سیستم‌های هوش مصنوعی را که دیپ‌مایند (DeepMind) توسعه داده است، به‌طور متوسط ​​می‌تواند ۳۰ درصد در مصرف انرژی مراکز داده شود.

مرکز داده گوگل

DeepMind در این‌باره اعلام کرد که اخیراً در سیستم‌های مدیریت مرکز داده‌های آن‌ها اعمال نشده است. IBM و آمازون نیز از اظهارنظر درباره این موضوع خودداری کرده اند. درهرصورت، متا و مایکروسافت می‌گویند که اکنون در مراکزی از هوش مصنوعی برای نظارت و کنترل مصرف انرژی استفاده می‌کنند.

مایکروسافت راه‌حل‌های تشخیص ناهنجاری با استفاده از هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کرد تا با استفاده از دستگاه‌های الکتریکی و مکانیکی، رویدادهای غیرعادی مصرف برق و آب را در مرکز داده‌های اندازه گیری کند و آن‌ها را کاهش دهند. این شرکت از شناسایی‌بر هوش مصنوعی برای شناسایی و رفع مشکلات مربوط به مراکز برق داده و مکان‌های ایده‌آل برای قراردادن سرورها به منظور به حداقل‌رساندن انرژی و شبکه و سیستم‌های خنک‌کننده نیز استفاده می‌کند.

مقالات مرتبط:

بر اساس اعلام متا، این شرکت از تقویت برای کاهش میزان استفاده از هوا استفاده می کند که به سیستم های خنک کننده مراکز پمپ می شود. سیستم‌های تقویتی سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است که به یاد می‌آورد مشکلی را با آزمون و خطا حل کند. مراکز بیشتری از هوای محیط بیرونی و سیستم‌های خنک‌کننده تبخیری بهره می‌برند و بهینه‌سازی جریان هوا در آن‌ها در اولویت قرار دارد.

یکی از سیستم‌های هوش مصنوعی تنظیم‌کننده‌ی مصرف انرژی، کاهش محیط زیست است. گزارش گزارش آژانس تحقیقات محیطی، مراکزی که حدود 1 درصد از مصرف برق جهانی را از آنِ خود کرده‌اند و 0.3 درصد از کل دی‌اکسیدکربن در سال ۲۰۲۰ نیز ازطریق این مراکز تولید شده است. یک مرکز داده‌های معمولی روزانه بین سه تا پنج گالن آب مصرف می‌کند که این میزان مصرف آب شهری با جمعیت بین ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر است.

مایکروسافت قبلاً اعلام کرده بود که می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵ در مراکزی که خود را اعمال می‌کنند تا انرژی موردنیاز آن‌ها ۱۰۰ درصد از منابع انرژی را تغییر دهد. متا نیز در سال ۲۰۲۰ مدعی شد که به این هدف دست یافت.