یکی از اتفاقات رایجی که در پایان سال در میان شرکت های بزرگ و کوچک دیده می شود، تعدیل نیرو است. تعلیم نیرو به ویژه در دو سال اخیر و با توجه به شرایط اقتصادی و کاری بیشتر می شود و هر سال افراد زیادی در شرکت ها، شغل خود را از دست می دهند. پیدا کردن مشاغل ویژه در ماه‌های انتهایی سال و در شروع سال جدید کمی به نظر می‌رسد. به همین دلیل شورای عالی وزارت کار یک راه جایگزین برای شغلی است که از دستان خود معرفی کرده است. بیمه بیکاری همان راه حل است.دریافت این بیمه شرایط خاص و قوانین خاص خود را دارد. اما علاوه بر شرایط و شرایط، مبلغ آن تعیین می‌شود و هر سال به شرایط حاکم بر جامعه تغییر می‌کند. بیمه بیکاری 1400 یکی از دغدغه های پایان سال برای این افراد است. در ادامه این مطلب جدیدترین جزئیات مربوط به بیمه بیکاری در سال جدید را بخوانید.

بیمه بیکاری به عنوان یک جایگزین مالی برای حقوق ماهیانه است. در حقیقت این مبلغ همان مستمری ماهانه است که به جای شرکت قرارداد، از سوی بیمه تامین اجتماعی برای شما واریز می شود. مبلغ بیمه بیکاری یک عدد ثابت نیست و هر سال با تغییر حقوق های پایه، تغییرات در آن به وجود می آید. در سال 1400 نیز این عدد بعد از مشخص شدن حقوق پایه کارمندان اعلام و مشخص شد.

مطابق با قانون شورای عالی وزارت کار، حداقل بیمه بیکاری برابر با پایه حقوقی است که در وزارت کار به تصویب می‌رسد. برای مثال در سال 1400 با توجه به قوانین اعلام شده، 25 درصد افزایش حقوق پایه را در سال جدید داشته و این مبلغ قرار است از سال ابتدایی جدید با برنامه ریزی مناسب به حقوق کارمندان اضافه شود.

با توجه به این افزایش، بیمه بیکاری نیز به همین میزان نسبت به سال بعد افزایش خواهد داشت. در واقع مبلغ پایه حقوق سال جدید همان مبلغ بیمه بیکاری در کمترین حالت خواهد بود. هرچه ثابت پرداخت بیمه شما بیشتر باشد، مبلغ بیمه مستمری شما بیشتر است. این مبلغ همچنین برای افراد مجرد و متاهل تفاوت‌هایی دارد.

اگر در حال حاضر از مبلغ پایه و جزئی مالی با خبر نیستید، می‌توانید با بخش مالی سازمانی که پیش از این در آن فعالیت‌ها صحبت کنید. این همه اطلاعات مالی را با جزئیات در نرم افزار حسابداری ثبت کرده و می‌توان به سؤالت شما به صورت مستند پاسخ دهد.

بیمه بیکاری را به عنوان یک مستمری جایگزین برای افراد می‌شناسند، اما دریافت حق بیمه بیکاری نیز شرایط خاص خود را دارد. بنابراین، در صورت اقدام به درخواست این مبلغ، به دقت آن را بررسی کنید و با شرایط خود مطابقت دهید. اصلی ترین شرایط دریافت بیمه بیکاری شامل موارد زیر است:

  • فرد باید حتما مشمول بیمه تامین اجتماعی باشد. شرکتی که بدون بیمه در محل کار قبلی خود فعالیت کرده است، شامل طرح بیمه بیکاری نخواهند بود
  • فرد نباید در شماره کارفرمایان یا کارخانه آزاد باشد. وجود یک نامه معرفی از شرکت معتبر و ثبت شده که دارای حقوق و استانداردهای حسابداری است، برای دریافت بیمه بیکاری الزامی است.
  • افرادی که در حال دریافت حقوق و مستمری از سازمان‌های مختلف هستند، مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند
  • در صورتی که فرد به خواست و استعفای خود از سازمان بیرون آمده باشد، بیمه بیکاری دریافت نخواهد کرد. این بیمه فقط به افراد تعدیل شده است
  • فرد باید حداقل یک سال پرداخت بیمه تامین اجتماعی داشته باشد
  • شخص درخواست کننده بیمه بیکاری باید تبعه ایران باشد

بهترین زمان درخواست بیمه بیکاری؛ چه زمانی باید بیمه بیکاری را بگیریم؟

مرحله بعد از تطبیق کاری، برای درخواست بیمه بی است. یکی از قوانین مهمی که رعایت آن برای دریافت بیمه بیکاری الزامی است، اعلام بیکاری به بیمه تا 30 روز بعد از تکمیل همکاری است. در حقیقت خارج از این بازه زمانی، درخواست بیمه کمی مشکلتر است و شرایط خاص خود را دارد.

برای ثبت درخواست نیز کافی است مدارک مورد نیاز را به اداره کار تحویل دهید. این مدارک شامل مدارک شناسایی، شماره بیمه و نامه تعدیل از شرکت مورد نظر است.

نمایندگان اداره کار پس از دریافت مدارک و بررسی صحت آن‌ها، بعد از حدود ده روز حقوق بیمه بیکاری را به حساب شما واریز خواهند کرد.

پرداخت عیدی و مبلغ آن تحت نظارت وزارت کار و به دستور آن‌ها برنامه ریزی می‌شود، اما پرداخت این مبلغ در اختیار کارفرمایان و مطابق با سیاست‌های سازمانی آنها است. حق بیمه بیکاری یک مبلغ مستمر برای حمایت از فرد بیمه شده تا زمان پیدا کردن شغل دوباره است. بنابراین نباید پرداخت عیدی را در بیمه بیکاری داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین دنبال‌هایی که به شما کمک می‌کند تا دانش مالی به روز و کامل داشته باشید، سایت‌های معتبر و به روز است. سپیدارسیستم یک مرجع کامل در حوزه مالی و حسابداری است. در این سایت از آخرین اتفاقات و قوانین مالی اطلاع پیدا کنید و می‌توانید با همه حسابداری از حسابرسی بیمه تا بیمه بیکاری آشنا شوید.

همچنین سپیدارسیستم با ارائه نرم افزار حسابداری حرفه ای یکی از بهترین شرکت های عرضه کننده نرم افزار مالی به حساب می آید. برای خرید نرم افزار می توانید به سایت مراجعه کنید یا با شماره 8102200-021 تماس بگیرید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!