قبل از اینکه جریمه شوید، بهتر است بدانید چقدر باید مالیات بدهید! یکی از روش‌هایی است که دولت‌ها با استفاده از آن، هزینه‌های خود را تامین می‌کنند و بازار را به دست می‌گیرند. حقوق یکی از مهم‌ترین انواع مالیات‌ها است که طبق قانون اعلام می‌شود و کلیه افراد حقیقی و حقوقی مشمول باید مالیات خود را بپردازند. اما حقوق مالیات چیست؟ چه کسانی دارای حقوق اولیه هستند و چه میزان آن چقدر است؟ اگر این سوالات شما نیز با ما همراه باشید تا ویژه آن‌ها را بررسی کنیم.

طبق ماده 1 قانون امور مالیاتی کشور کلیه افراد حقیقی و حقوقی که به نوعی در داخل کشور با فعالیت‌های اقتصادی برای خود درآمد ایجاد می‌کنند، مشمول مالیات بوده و به میزان درآمدشان بسته می‌شوند، باید مالیات بپردازند.

در ایران دو نوع مالیات وجود دارد: مالیاتهای مستقیم و مالیاتهای غیر مستقیم.

مالیات مستقیم: به مالیاتی گفته می‌شود که مستقیماً از دارایی و افراد حقیقی و حقوقی به دست می‌آید مالیات حقوق و دارایی.

مالیات غیر مستقیم: کالا یا خدمات از مالیات های غیرمستقیم هستند که به مصرف کننده کالا و خدمات منتقل می شوند و تمام قیمت ها را محاسبه می کنند، مالیات بر ارزش افزوده و واردات.

اداره مالیات هر سال نرخ مالیات را محاسبه و بر اساس بخشنامه‌های اعلام می‌کند. در جدول زیر درآمد کامل مالیاتی که باید پرداخت شود، آمده است:

حقوق مالیات جزئی از حساب های تکلیفی است که به معنای شناسایی و پرداخت حقوق فردی است که به کارفرما می‌شود. طبق 86 قانون مالیات‌های مربوط به حقوق مالی و پرداخت مالیات را باید کارفرما از حقوق کسر و به اداره مالیات بپردازد و هیچ وظیفه مستقیمی در خصوص پرداخت‌های مالی حقوق ندارد. شرکت‌ها با استفاده از نرم‌افزار حقوق و دستمزد، حقوق مالی را محاسبه می‌کنند و به اداره مالیات می‌پردازند.

اداره مالیات باتوجه به میزان درآمدی که افراد حقیقی هستند و حقوقی هستند که می‌کند. اما هر سال به میزان مشخصی معافیت های مالیاتی در نظر گرفته می شود. در سال 1400 اگر شخصی دارای درآمد سالانه باشد، کمتر از 480 میلیون ریال باشد، از پرداخت حقوق مالیات، معاف است.

در پایان سال جاری عیدی و پرداخت به کارمندان و کارگران پرداخت می شود. اداره مالیات در سال 1400 برای کارمندان و کارگرانی که عید آن‌ها کمتر از 4 میلیون تومان باشد، معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است. اما معادل عیدی شما بیش از 4 میلیون تومان باشد، طبق قوانین امور مالیاتی کشور مشمول مالیات بوده است. هر شرکت باتوجه به تعداد کارمندان و شرایط حقوق و پرداخت نیاز به یک نرم افزار مالی دارد که حسابدار با استفاده از آن می تواند حقوق، مزایا، عیدی، پرداخت و مهمتر از هر چیز مادی را محاسبه کند.

کلیه‌ی کارفرمایان موظف‌اند که پس از پرداخت هر حقوق، تا یک ماه مالیات بر اساس ماده 85 امور مالیاتی کشور محاسبه و پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است که کارفرما موظف است که نام و نشانی دریافت کننده حقوق را به اداره مالیات ارسال می کند.

تعیین کارفرما لیست حقوق بگیران و مالیات را به اداره امور مالیاتی کشور ارسال نکند مشمول جریمه 2 درصد حقوق پرداختی خواهد بود. همچنین در صورتی که افراد حقوق بگیر مشمول مالیات باشند و کارفرمای لیست و نشانی افراد به اداره مالیات ارسال نشده باشد، معادل 10 درصد مالیات پرداخت نشده جریمه باید بپردازد. لازم به ذکر است که به ازای هر ماه نیز دو نیم درصد نسبت به مدت زمان از سر رسید جریمه اضافه خواهد شد.

برای محاسبه حقوق بهترین روش استفاده از نرم افزار حسابداری است. نرم‌افزارهای حسابداری افزایش می‌دهند برای عملکرد حسابداران می‌شود و به راحتی می‌توان انواع حساب‌ها را به‌طور کاملاً سفارشی‌سازی تنظیم کرد.

امور مالی هر سازمانی از مهم‌ترین شرکت‌ها است که با توجه به بخش‌های مالی این شرکت‌ها می‌توان به این مهم توجه کرد. در این خصوص برای اداره امور مالی شرکت و سازمان باید از نرم افزاری که همسو با فعالیت ها و خدمات شرکت باشد، استفاده می شود که هم به حساب می آید و هم در هر زمان می توان گزارش های بسیار دقیقی از فرآیند امور مالی خود به دست آورد. با استفاده از گزارش‌های مالی می‌توان اداره شرکت و سازمان خود را بهتر و بهینه‌تر مدیریت کرد و سود و زیان و انواع دارایی‌های خود را بهتر تحلیل کرد.

حقوق یکی از مهم ترین انواع مالیات در ایران است و دولت بخش عمده ای از درآمد خود را به عنوان اداره کشور از درآمدهای مالیاتی به دست می آورد. اداره مالیات می‌تواند برای هر درآمدی بر اساس قانون مالیات تعیین کند و هر سال نیز بر اساس گزارش‌های مالیاتی میزان پرداختی مشخص و ابلاغ می‌شود. همه افراد حقیقی و حقوقی که مشمول هستند باید مالیات خود را بپردازند. عدم پرداخت مالیات چه از سمت چشم واقعی چه از سمت شرکت‌ها جریمه‌های سنگین را در پی دارد.

هر شرکتی سازوکارهای مالی متفاوتی دارد. استفاده از نرم افزارهای حسابداری همسو با فعالیت های شرکت می تواند به سازوکارهای مالی هر شرکتی ببخشد. در این شرکت خصوصی سپیدار سیستم در سال 1387 با طراحی و تولید بهترین نرم افزارهای حسابداری گام مهمی در صنعت حسابداری کشور بردارد. با استفاده از نرم افزارهای سپیدار و دشت به راحتی می توانید مدیریت کامل امور مالی خود را به دست آورید. با نرم‌افزار حسابداری دشت و سپیدار علاوه بر محاسبه مالیات حقوق خود، انواع گزارش‌های موجودی کالا، خرید، فروش، حقوق، دستمزد، سود، سود و زیان و… را می‌گیرید و نتایج به دست آمده را نقد و بررسی می‌کند.

برای استعلام قیمت نرم افزار حسابداری سپیدار می‌توانید به وب‌سایت سپیدار سیستم مراجعه کنید و یا با کارشناسان مجرب این شرکت با شماره تلفن ۸۱۰۲۲۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!