کره جنوبی قصد دارد فردا ۲ آگوست ۲۰۲۲ (۱۱ مرداد ۱۴۰۱) برای اولین بار در تاریخ خود کاوشگری به سمت ماه بفرستد. این کاوشگر با نام دانوری (به معنی از ماه لذت ببر) احتمالاً اواسط ماه دسامبر (اواخر آبان) به مقصدش می‌رسد تا به مدت یک سال به دور ماه گردش کند. پژوهشگران کره‌ای در رابطه با پروژه پرتاب کاوشگر دانوری بسیار هیجان‌زده‌اند.

به‌نقل از وب‌سایت نیچر، ساخت دانوری بیش از ۶ سال طول کشیده و ۲۳۷ میلیارد وون (۱۸۰ میلیون دلار آمریکا) هزینه کرده است. کره‌ای‌ها امیدوار هستند که به‌لطف دانوری قمر زمین را از جنبه‌های مختلف مانند مغناطیسی اسرارآمیزش مورد بررسی قرار دهند. پژوهشگران همچنین انتظار این کاوشگر را دارند که با نام رسمی «مدارگرد قمری رهیاب کره» می‌شناسند، منابع پنهان آب و یخ را در مکان‌هایی مانند مناطق همیشه سرد و تاریک نزدیک قطب‌های ماه پیدا کند.

کره جنوبی می‌گویند نماینده پرتاب کاوشگر دانوری راه را برای برنامه‌های بلندپروازانه‌تر کره جنوبی و فرود روی ماه تا سال ۲۰۳۰ می‌کند. کیئونگیا کیمزمین‌شناس سیاره‌ای و از اعضای مؤسسه‌های علوم زمین و منابع معدنی کره در شهر دوجون که به‌عنوان محقق اصلی یکی از ابزارهای کاوشگر دانوری به نام مجموعه‌های پرتوی گاما می‌شود، می‌گوید موفقیت دانوری کاوش‌های فضای آینده را تضمین می‌کند. کیوم می‌گوید مردم در حین انتقال دانوری به فرودگاه در تاریخ ۵ جولای ۲۰۲۲ (۱۴ تیر ۱۴۰۱) صف کشیدند و با این کاوشگر که به دقت درون محفظه‌ای ویژه قرار داده شده بود، خداحافظی کردند. او افزود در کره «همه بسیار خوشحال و هیجان‌زده‌اند.»

کره جنوبی می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ روی ماه فرود بیاید

دانوری پس از انتقال به فرودگاه، از کره جنوبی به ایالات متحده آمریکا منتقل شد و اکنون در کیپ کاناورال فلوریدا منتظر پرتاب است. در روز ۲ آگوست (۱۱ مرداد)، موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس کاوشگر دانوری را رهسپار ماه می‌کند.

یونهیوک کیماز تحقیقات اعضای هیئت مدیره هوافضای کره جنوبی در دائجون، می‌گوید، پرتاب را به فضا آماده می‌کند، اما او نه مؤسسه‌هایی درباره مسئولی که دارد و نمی‌داند تیم مسئول این پروژه از آمادگی لازم برخوردارند یا: «تا زمان پرتاب دانوری، بارها و بارها همه سیستم‌ها. را بررسی کرد.»

مهندسان کره جنوبی درحال بررسی مدارگرد قمری رهیاب کره

مهندسان مؤسسه تحقیقات هوافضای کره جنوبی درحال بررسی مدارگرد قمری رهیاب کره.

کاوشگر ۶۷۸ نفتی کره جنوبی یک ساعت پس از آغاز پرتاب، از موشک فالکون ۹ جدا می‌شود و مؤسسه‌ی تحقیقاتی هوافضای کره جنوبی مسئول کنترل را به دست می‌گیرند. در این مرحله پنل‌های خورشیدی دانوری باز و آنتن سهموی مستقر می‌شود.

ریچل کلایمازمین‌شناس سیاره‌ای و از اعضای آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند که یکی از اعضای تیم پروژه علمی دانوری می‌شود، می‌گوید: «اینکه تعداد بیشتری از کشورها در حال پرتاب مدارگردهای خود هستند و شناخت جهانی درباره اتفاقات رخ داده در ماه افزایش می‌یابد. می‌دهند، بسیار هیجان‌انگیز است.»

قصر پریان

کاوشگر دانوری قرار است پنج ابزار علمی با خود حمل کند که یکی از هیجان‌انگیزترین آن‌ها است PolCam خواهد بود. کره جنوبی می‌گوید PolCam اولین دوربین در مدار ماه با ترسیم بافت سطح این قمر ازطریق نور پلاریزه خواهد بود. ریچل کلایما می‌گوید قطبنده‌ها (پلرایزها) برای مشاهدات در زمین مانند پوشش گیاهی محبوب‌اند اما به ماه ارسال نشده‌اند. PolCam با ثبت نحوه بازتاب نور از سطح ماه می‌تواند ویژگی‌هایی مانند اندازه و چگ ذرات خاک و سنگ را که در سطح ماه وجود دارد مشخص کند.

کلایما می‌گوید دوربین‌های PolCam می‌تواند روی این کارها کمک کند، مانند برج‌های کوچک و متخلخل ساخته‌شده از ذرات خاک که اصطلاحاً سازه‌های «قصر پریان» نامیده می‌شوند، مطالعه انجام‌دهنده‌ها هستند. امکان ساخت این سازه‌ها در زمین وجود ندارد، زیرا سیاره‌های ما دارای گرانش قوی‌تری نسبت‌ به ماه است.

ویلیام فرندزمین‌شناس سیاره‌های در مؤسسه‌ی علوم فضایی در بولدر کلرادو که قرار است روی داده‌های PolCam کار کند، می‌گوید: «این، ابزاری انقلابی است.» فرند امیدوار است که بیشتر از داده‌هایی که PolCam جمع‌آوری می‌کند برای بقایای خاکسترهای آتشفشانی و بهبود تاریخچه فوران‌های انفجاری ماه بهره برداری، مطالعه کرده است.

کاوشگر دانوری کره جنوبی به پنج ابزار پیشرفته علمی است

یکی دیگر از ابزارهای بسیار مهم کاوشگر کره جنوبی دوربین فوق حساس به نام ShadowCam است که توسط ناسا ارائه شده است و می‌تواند از مناطقی در ماه استفاده کند که همیشه در سایه‌ها و نور خورشید به آنجا نمی‌رسد. دوربین فوق حساس ShadowCam برای تصویربرداری از توپوگرافی سطح ماه باید از نوری که از ستاره‌های دور دست می‌رسد استفاده کند.

مدت کوتاهی پس از شکل گیری ماه، مواد فرار مانند آب دنباله‌دارها از سطح این قمر ناپدید شدند و در مناطقی بسیار سرد به دام افتادند. ریچل کلایما می‌گوید: «میلیاردها سال تاریخچه‌ای منظومه‌ای شمسی در لایه‌های این سرد به دام افتاده است.» ShadowCam با ارائه‌ی نمایش از سطح این منطقه‌ها و شناسایی مناطق روشن‌تر که می‌توانند توده‌هایی باشند، همراه‌های همراه دارای اختیارات بعدی به می‌آورند.

خاصیت مغناطیسی

پژوهشگران امیدوار هستند داده‌های جمع‌آوری‌شده ازطریق مغناطیس‌سنج کاوشگر دانوری به حل شدن معمایی قدیمی کمک کند. سطح ماه شامل مناطق بسیار مغناطیسی است. ایان گریک‌بتلسیاره‌شناس در دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکوروز، می‌گوید وجود این مناطق احتمالاً بدین معنی است که صدها میلیون سال پیش از آن ماه می‌شود ازطریق فرآیندی ویژه یک میدان مغناطیسی تقریباً هم‌قدرت‌ با میدان مغناطیسی زمین ایجاد کند.

مقالات مرتبط:

تحقیقات هنوز دقیقی درباره چگونگی ایجاد چنین میدان مغناطیسی توسط هسته‌ی ماه نیافته‌اند. از نظر پیدا کردن این میدان‌های ماه در تولید مغناطیسی متحیرکننده است، زیرا هسته‌ای ماه نسبت به هسته‌ای زمین بسیار کوچکتر و دورتر از سطح است. مغناطیس‌سنج کاوشگر دانوری اندازه‌گیری دقیقی روی میدان مغناطیسی ماه انجام می‌دهد تا به دانش برای فهم این موضوع کمک کند. گریک‌بتل امیدوار است که دانوری در مراحل پایانی عمر خود به ماه نزدیک‌تر شود تا میدان مغناطیسی را بهتر بسازید.

مؤسسه تحقیقاتی هوافضای کره جنوبی هنوز در رابطه با نزدیک‌تر کردن دانوری به ماه پس از پایان مأموریت یک‌ساله تصمیم گرفته شده است. در پایان مأموریت، دانوری روی سطح ماه می‌کند. یونهیوک کیم می‌گوید که اعضای تیم تحقیقاتی می‌توانند پس از اتمام کار یک‌ساله‌ای دانوری این کاوشگر را به مدار بالاتری بفرستند تا چند سال دیگر به دور ماه گردش کند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!