وقتی در آینه به خودتان لبخند میزنید، چه چیزی میبینید؟ اگر اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب میکند دندان های شکسته یا لب پر شده،  زرد و لکه دار، نامرتب و کج است، پس شما به لمینت دندان  نیاز دارید. این روش میتواند با برطرف کردن ایرادهای ظاهری و سفید کردن دندان ها باعث بهبود لبخند شما بشود.

لمینت دندان چیست
لمینت دندان چیست

لمینت دندان (Dental laminate) لایه هایی ظریف با یک قالب مناسب، در طیف های مختلف رنگ سفید و از جنس سرامیک و کامپوزیت است که به منظور اصلاح طرح لبخند و رفع مشکلات ظاهری دندان نظیر بد شکلی، شکستگی ها، شکاف بین دندانی، سفید کردن دندان ها و به طور کلی بازسازی ظاهر دندان ها به کار می رود.
البته خوب است تا بدانید لمینت به غیر از جنبه زیبایی که دارد، باعث افزایش مقاومت دندان ها نیز می شود، بنابراین می توان گفت دندان هایی که پس از ترمیم آسیب پذیر می شوند، با قرار گرفتن این روکش روی دندان از استقامت بالایی برخوردار می شوند. همچنین لمینت دندان باعث هم سطح شدن و هم تراز شدن دندان ها می شود. به همین علت اکثر افرادی که می خواهند لبخند زیباتری داشته باشند، از این پوسته نازک برای هم تراز شدن دندان هایشان استفاده می کنند. در واقع میتوان گفت که لمینت دندان، راحت ترین و بی خطرترین روش اصلاح طرح لبخند میباشد.

اگر توجه کرده باشید متوجه می شوید که هنرمندان و بازیگران، با اعتماد به نفس بالایی لبخند می زنند. قطعا داشتن دندان هایی زیبا در این لبخند پرانرژی و از ته دل بی تاثیر نیست. آیا میدانید راز اعتماد به نفس بالای بازیگران چیست؟ اکثر هنرمندان، برای زیبایی دندان هایشان ارزش زیادی قائل می شوند، به همین علت از لمینت برای یکدست تر شدن، زیباتر شدن و سفیدتر شدن دندان هایشان استفاده می کنند. شاید در گذشته فقط تعداد کمی از هنرمندان این کار را انجام می دادند، اما امروزه شاهد این موضوع هستیم که اکثر بازیگران و افراد مشهور در داخل و خارج ایران از این روش برای داشتن دندان هایی زیبا و یکدست استفاده می کنند و لبخندهای هالیوودی خود را به مردم ارائه میکنند.

لمینت دندان بازیگران
لمینت دندان بازیگران

آیا میدانید انواع لمینت دندان کدامند؟ یا با تفاوت های آنها آشنایی دارید؟ به طور کلی لمینت دندان به 4 دسته تقسیم می شود که از نظر ماده سازنده، ضخامت، طول عمر و قیمت باهم متفاوتند. حال بهتر است تا ببینیم ویژگی هر کدام از انواع لمینت دندان چیست؟

به لمینت سرامیکی، پرسلن ونیر نیز گفته می شود. پرسلین درواقع همان مواد سرامیکی هستند که در حرارت بالا داغ شده تا به شیشه تبدیل شود. لمینت سرامیکی به صورت کاملا خاص و ویژه ساخته شده اند تا کاملا رنگ، شفافیت و بازتابش دندان طبیعی را تقلید کنند. لمینت دندان سرامیکی معمولا قیمت بالاتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد زیرا در لابراتوارهای تخصصی ساخته می شود و از نظر جنس و شفافیت از کیفیت بالاتری برخوردار است. پرسلن ونیر طول عمر و ماندگاری بالاتری دارد و به دلیل قابلیت تراش پذیری آن ظاهر آن قابل تغییر است. در صورتی که پس از اتمام ساخت این نوع لمینت، مشکل خاصی وجود داشته باشد، یا بیمار از فرم و ظاهر آن ناراضی باشد، به راحتی تراش داده می شود و به فرم و ظاهر دلخواه بیمار تبدیل می شود. ویژگی های کلی لمینت سرامیکی عبارتند از:

 • مقاوم در برابر لکه است
 • بسیار گران است
 • بافت و رنگ دندان طبیعی را دارد
 • نیاز به تراشیدن مینای دندان دارد
 • ماندگاری 8 تا 15 سال
 • احتمال آسیب دیدن آن کم است
 • بافت های لثه آسیب نمیرساند

نوع دیگری از لمینت دندان، کامپوزیت ونیر است که به نام کامپوزیت دندان نیز مشهور میباشد. در مقایسه با لمینت سرامیکی، ونیر کامپوزیت دندان دارای قیمت مناسب تری است. به همین دلیل از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد. یکی از مهم ترین مزایای این نوع لمینت دندان، عدم تراش پذیری آن است، یعنی نیازی نیست که دندانپزشک مینای دندان شما را بتراشد. همچنین ونیر کامپوزیت ضخامت بسیار کمی دارد، به همین خاطر بیمار احساس راحتی بیشتری خواهد داشت. در صورتی که کامپوزیت ونیر انتخاب شما باشد، می توانید رنگ این لمینت را خودتان انتخاب کنید. همچنین خوب است بدانید فرآیند لمینت کامپوزیتی بسیار سریع طی می شود و حتی در یک جلسه میتوان آن را به اتمام رساند.

ونیر کامپوزیت
ونیر کامپوزیت

لومینیرز دسته ای از روکش ها هستند که نسبت به لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیتی بسیار ظریف تر هستند و مراحل آماده سازی آن بسیار کوتاه تر میباشد. لومینرزها از همان مواد لمینت سرامیکی ساخته می شود و به همین خاطر دوام و ماندگاری آن را دارد. این نوع روکش برای سفید کردن و اصلاح دندانهای آسیب دیده استفاده می شود و ضخامت آن 0.2 میلی متر است درحالی که ضخامت لمینت های معمولی حدود 0.5 میلی متر میباشد.

ونیرهای پالاتال که با نام لینگوال ونیر نیز شناخته می‌شوند، لمینت هایی هستند که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند تا سطح زبانی دندان‌های جلویی شما را ترمیم کنند. لمینت دندان پالاتال از مواد مختلفی مانند پرسلن، مواد کامپوزیتی و طلا ساخته می شود.

شاید این سوال برایتان مطرح شود که لمینت دندان برای چه مواردی استفاده می شود و کاربرد آن چیست؟ به مواردی که در ادامه عنوان می کنیم، توجه داشته باشید تا با کاربرد لمینت بیشتر آشنایی پیدا کنید.

یکی از مهمترین موارد استفاده از لمینت دندان، زمانی است که دندان به دلایل مختلفی تغییر رنگ پیدا کرده است. به عنوان مثال دندان های عصب کشی شده، مصرف بعضی از داروها مانند تتراسایکلین، مصرف بی رویه فلوراید و دهانشویه، تاثیرات منفی رزین های پرکننده و بسیاری دلایل دیگر باعث تغییر رنگ طبیعی دندان ها می شود. این موضوع اعتماد به نفس افراد در خندیدن را از بین می برد، زیرا رنگ دندان ها به شدت تغییر می کند و زیبایی و شفافیت آنها از بین می رود. در این صورت استفاده از لمینت دندان گزینه مناسبی برای تغییر رنگ دندان های طبیعی می باشد.

بعضی از دندان ها در اثر سایش، تغییر فرم و شکل پیدا کرده اند. به همین دلیل ممکن است نامرتب دیده شوند و یا با دندان های دیگر اختلاف سایز و شکل داشته باشند. در این صورت، لمینت گزینه مناسبی برای پوشش ساییدگی دندان ها خواهد بود.

گاهی اوقات ممکن است دندان آسیب جدی مانند شکستگی و ترک خوردگی ببیند. در این صورت شاید ترمیم آن با مواد پرکننده ممکن نباشد و یا ظاهر آن پس از ترمیم به اندازه کافی زیبا شود، بنابراین استفاده از لمینت دندان در این شرایط گزینه بسیار مناسبی است البته توجه داشته باشید که لمینت دندان برای مواردی که شکستگی شدید است کاربردی نیست.

از دیگر مواردی که می توان از مزایای لمینت دندان بهره مند شد، برای نظم و ترتیب بخشی به دندان های نامرتب و ناهموار است. افرادی که دندان های ناهمواری دارند و یا رویش دندان هایشان به صورت نامنظم و کج بوده است، می توانند با استفاده از لمینت دندان، به ظاهر و فرم دندان هایشان نظم و ترتیب ببخشند.

گاهی اوقات ممکن است دندان ها از یکدیگر فاصله زیادی داشته باشند. قطعا این فاصله باعث اختلال در زیبایی دندان ها می شود. به همین خاطر برای پوشش دهی و حذف شکاف های بین دندان می توان از لمینت استفاده کرد.

 • لمینت دندان برای هر فردی مناسب نیست. اگر شما هم یکی از شرایط زیر را دارید، بهتر است به دنبال یک راه درمانی دیگر مانند روکش و ایمپلنت دندان باشید.
 • لمینت سرامیکی برای دندان هایی که بیش از حد پوسیده هستند کاربرد ندارد زیرا چسبیدن روکش به دندان پوسیده بسیار مشکل است.
 • لمینت برای دندان هایی که فاصله بسیار زیادی دارند نیز مناسب نیست زیرا این روکش ها باید به دندان ها بچسبد و با وجود فاصله زیاد این امر امکان پذیر نیست. باید ابتدا با روش ارتودنسی شکاف های بین دندانی را کاهش داد و سپس آنها را لمینت کرد.
 • اگر دندان ها بیش از حد نامرتب یا اینکه فک آنقدر کوچک باشد که فضای کافی برای قرارگیری دندان ها وجود نداشته باشد، باید ابتدا با تکنیک ارتودنسی دندانها را مرتب کرد.

یکی از نگرانی های رایج افرادی که قصد لمینت کردن دندان های خود را دارند این است که ظاهر دندان های آنها بعد از نصب این روکش ها چگونه خواهد بود و اینکه آیا لمینت دندان خود را دوست دارند یا نه؟ امروزه علم دندانپزشکی آنقدر پیشرفت کرده که به راحتی میتوان پیش از اجرای لمینت، نتیجه را دید. دندانپزشک با کمک تصویربرداری های کامپیوتری میتواند تصویر دندان های بیمار را شبیه سازی کند و سپس تغییراتی که باید در طی پروسه لمینت دندان انجام شود را به بیمار نشان دهد.

سایر روش های اصلاح طرح لبخند تهاجمی تر از لمینت دندان هستند و مدت زمان بیشتری طول میکشند. مثلا وقتی دندانپزشک بخواهد روی دندان روکش نصب کند، باید حداقل نصف دندان را بتراشد درحالی که در روش لمینت این طور نیست. دلیل دیگری که باعث محبوبیت لمینت دندان شده، امکان تطابق رنگ آن با سایر دندان ها است.

1. در مرحله اول ابتدا دندانپزشک مقدار کمی از مینای دندان را از جلو و کناره های دندان میکشد تا فضای لازم برای نصب لمینت را ایجاد کند. اگر مینای دندان تراشیده نشود، روکش لمینت مانند دندانهای طبیعی به نظر نمی رسند.
2. متخصص لمینت از دندان های آماده شده یک قالب میسازد و به لابراتوار میفرستد.  در این مرحله همچنین رنگ مناسب برای لمینت دندان توسط بیمار و با مشورت دندانپزشک انتخاب میشود. 
3. لابراتور از روی قالب، روکش های لمینت دندان را میسازد. این مرحله معمولا 10 الی 14 روز طول میکشد و ممکن است دندانپزشک به شما روکش های موقت بدهد تا در این مدت اذیت نشوید. 
4. هنگامی که روکش ها آماده شد، متخخص لمینت دندان ابتدا دندان ها را تمیز کرده و سپس آنها را روی دندان ها قرار میدهد.

در هر روش زیبایی، مدت زمانی طول میکشد تا بهبودی کامل حاصل شود. بعد از نصب لمینت سرامیکی، ممکن است در ابتدا متوجه شوید که دندان های شما نسبت به غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد واکنش نشان میدهند، همچنین ممکن است درد خفیفی را تجربه کنید اما این درد در حدی نیست که باعث آزار شما شود. خوشبختانه لمینت دندان عوارض چندانی ندارد و با رعایت بهداشت دهان و دندان میتوانید تا سال ها از آن استفاده کنید.

بعد از نصب لمینت دندان باید مانند قبل نکات ساده بهداشتی مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را انجام دهید. توجه داشته باشید که دندان لمینت شده تنها به مسواک نیاز ندارد زیرا مسواک نمیتواند باکتری هایی که ما بین روکش و مینای دندان قرار میگیرند را از بین ببرد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان باید به طور مرتب نخ دندان بکشید و از مصرف موادی که قند بالایی دارند، خودداری کنید. همچنین نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه و قهوه باعث تغییر رنگ لمینت دندان میشوند در نتیجه بهتر است مصرف این نوشیدنی های رنگی را تا حد امکان کاهش دهید.

یک قاعده کلی در خصوص لمینت دندان وجود دارد و آن هم این است که لمینت دائمی نیست، یعنی شما از بهترین و باکیفیت ترین نوع لمینت هم استفاده کنید، باز هم یک طول عمر مشخصی برای آن وجود دارد. بنابراین به خاطر بسپارید که از لمینت نمی توان به عنوان یک روش دائمی یاد کرد. پیش از نصب لمینت دندان باید بدانید که برای قرار گرفتن این روکش روی دندان طبیعی، ابتدا مقداری از مینای دندان تراشیده می شود و سپس لمینت روی آن قرار می گیرد، بنابراین نمی توان پس از مدتی استفاده از این پوسته را کنار گذاشت، زیرا دندان طبیعی تراشیده شده است و حتما به یک روکش حمایت کننده نیاز دارد. با این حال اگر از لمینت دندان های با کیفیت استفاده کنید و همچنین مراقبت صحیحی داشته باشید، می توان گفت طول عمر و ماندگاری آنها بین 10 تا 20 سال خواهد بود.

مانند سایر خدمات دندانپزشکی دارای تعرفه مشخص و ثابتی نیست، زیرا عوامل متعددی در هزینه آن تاثیرگذار هستند، اما متخصصان کلینیک دندانپزشکی ایران مهر حدود تقریبی قیمت برندهای مختلف لمینت دندان را در سال 1401 در جدول زیر ارائه کرده اند:قیمت لمینت دندان برای اطلاع از قیمت و هزینه انجام لمینت دندان، شما باید طی مراجعه حضوری و پس از معاینه قیمت را جویا شوید.

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، لومینیرز نوعی از امینت دندان است که مواد سازنده آن مشابه لمینت سرامیکی است اما بسیاری از بیماران با این سوال مواجه می شوند که لمینت سرامیکی بهتر است یا لومینیرز؟ در پاسخ به این سوال باید با تفاوت های آنها از جنبه های مختلف آشنا شوید.

 • لمینت دندان سرامیکی دوام بالاتری دارد.
 • لمینت مات تر است و ظاهر طبیعی تری دارد.
 • پرسلین ونیر پوسیدگی و حفره های دندانی را بهتر می پوشاند.
 • فرآیند آماده سازی لومینیرز بسیار کوتاه تر از لمینت است.
 • لومینیرز نسبت به پرسلین ونیر ارزان تر است.

اگر مایلید تا با نمونه کارهای لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر آشنا شوید، بهتر است تا به صفحه ما مراجعه کنید تا نمونه کارها را مشاهده کنید. تمامی نمونه کارهای ارائه شده، بدون هیچ روتوش و افکتی هستند و کاملا واقعی می باشند. بنابراین می توانید در انتخاب خودتان به درستی تصمیم بگیرید.

شاید این روزها نام لمینت متحرک دندان زیاد به گوشتان خورده باشد. اسنپ آن اسمایل یا لمینت متحرک دندان از لحاظ عملکردی کاملا شبیه به سایر لمینت های ثابت است، با این تفاوت که شما می توانید هر زمانی که اراده کردید، آن را از روی دندان هایتان بردارید. معمولا این نوع لمینت دندان هزینه بسیار پایین تری در مقایسه با سایر انواع لمینت دارد.

برای بسیاری از کسانی که می خواهند لمینت انجام دهند، این سوال مطرح می شود که آیا این روکش دندان تغییر رنگ می دهد؟ در پاسخ باید بگوییم لمینت نیز مانند دندان های طبیعی به مراقبت و رعایت نکات بهداشتی نیاز دارد. خوردن بعضی از مواد غذایی که حاوی رنگدانه های بسیار قوی هستند، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، استعمال دخانیات، مصرف بیش از حد قهوه و… همگی روی رنگ لمینت تاثیر منفی می گذارند، بنابراین در صورتی که مراقبت صحیحی وجود نداشته باشد، رنگ لمینت تغییر خواهد کرد.

همانطور که میدانید در صورتی که لمینت دندان از مواد خوب و مرغوبی ساخته شده باشد، ماندگاری و دوام بالاتری خواهد داشت، بنابراین بهتر است تا از بهترین برندهای لمینت برای سلامت و زیبایی دندان هایتان استفاده کنید. در این میان برند ایمپرس و ایمکس جزو بهترین برندهای لمینت هستند که از استانداردهای لازم برخوردارند و جنس مواد به کار رفته در آنها مرغوب است.

همچنین برند ونیر لمینت مک جزو یکی از بهترین برندهای لمینت دندان است که اکثر هنرمندان و بازیگران مشهور هالیوودی این برند را انتخاب می کنند. البته لازم به ذکر است تا بدانید این برند به دلیل کیفیت بالایی که دارد، در مقایسه با سایر برندها گران تر است.

خیر. این نوع لمینت در هنگام خواب قابل استفاده نمی باشد.

خیر. لمینت برای دندان هایی که دارای پوسیدگی زیادی هستند، مناسب نیست.

لمینت دندان و کامپوزیت کاربردهای یکسانی دارند اما ماندگاری و دوام لمینت از کامپوزیت بیشتر است.

بله! لمینت دندان قابل تعویض است.

در صورتی که معاینات لازم، بهداشت دهان و دندان و نکات مراقبتی مهم انجام شود، لمینت به دندان آسیبی وارد نمی کند.

لمینت دندان یکی از روش های اصلاح فرم و رنگ دندان ها و همچنین زیبایی لبخند میباشد. با اینکه لمینت کاربردها و مزایای زیادی دارد اما در صورتی که از برند نامناسبی ساخته شود یا اینکه توسط پزشک متخصص این کار نصب نشود، خیلی سریع آسیب می بیند و حتی ممکن است به دندان ها و لثه شما نیز صدمه بزند. فرقی نمیکند که از لمینت سرامیکی استفاده کنید یا کامپوزیتی، در هر صورت بپیشنهاد ما این است که برای افزایش طول عمر لمینت، از برندهای باکیفیت و دندانپزشکان ماهر کمک بگیرید.

کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر از کادر ماهری تشکیل شده که در زمینه لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیتی، تجربه های بسیار درخشان و طولانی دارند، همچنین این کلینیک خدمات لمینت را با قیمتی مناسب تر از دندانپزشکی های دیگر انجام میدهد. برای درخواست وقت ویزیت و مشاوره با متخصصین این کلینیک، کافی است با شماره 09367516357 یا 02144451339 تماس بگیرید و یا از طریق چت واتس اپ با ما درارتباط باشید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!