زمان زیادی تا معرفی رسمی و عرضه‌کننده‌ی پردازنده‌های نسل سیزدهمی سری رپتور لیکتل باقی مانده و شایعه‌های مربوط به این پردازنده‌ها در هفته‌های اخیر به اوج رسیده است. با افشای هر اسکرین‌شات در شبکه‌های، از قابلیت‌های اجتماعی اجتماعی می‌شویم که اینتل آن‌ها را برای پردازنده‌های جدیدش در نظر گرفته است. جدیدترین‌های افشاگری‌ها به نمونه‌ای با قابلیت «توان نامحدود» اشاره می‌کنند که به قدرت پردازشی بسیار امکان‌پذیر می‌کند. دستیابی به قدرت بالا نیازمند سیستم خنک کننده مناسب در داخل کامپیوتر خواهد بود.

چیزی که می‌خواهد اکستریم‌تک می‌نویسد، استفاده از حالت توان نامحدود باعث می‌شود پردازنده‌ی پرچمدار Intel Core i9-13900K به توان حدودا 350 وات دست پیدا کند.

ارائه‌ی توان‌های قابل‌توان نامحدود در پردازنده‌های سری Raptor Lake هنوز به‌طور قابل‌توجهی به این نتیجه رسیده است، بااین‌حال شایعه‌های منابعی خوش‌سابقه منتشر کرده‌اند. افشاگران اسکرین‌شات بنچمارک Cinebench را نیز منتشر کرده‌اند.

همان طور که شایعه‌های پیشین اعلام می‌کردند، ظاهراً پردازنده‌ی رده‌بالای Core i9-13900K مجهز به هشت هسته‌ی پرقدرت و ۱۶ هسته‌ی کم‌مصرف است و به سرعت کلاک ۵٫۸ گیگاهرتز در دو هسته‌ی خود دست می‌یابد. سرعت کلاک بوست تمام‌ هسته‌ای پردازنده‌ی اینتل 5.5 گیگاهرتز اعلام شده است که نسبت به نسل قبل می‌شود. پردازنده‌ی پرچمدار نسل دوازدهمی یعنی Core i9-12900KS در حالت تک هسته‌ای به فرکانس بوست ۵٫۸ گیگاهرتز می‌رسید. Core i9-13900K قرار است اولین پردازنده مصرفی اینتل با ۲۴ هسته و ۳۲ ترد باشد.

اسکرین‌شات‌های زیر عملکردی پرچم‌دار نسل سیزدهمی را در حالت «توان نامحدود» و «توان محدود» نشان می‌دهند.

مقایسه حالت توان نامحدود پردازنده 13900K اینتل با حالت عادی

با اجرای بنچمارک Cinebench در حالت توان محدود، پردازنده‌ی Core i9-13900K به توان ۲۵۳ وات دست پیدا کرد. پس از برداشتن توان، پردازنده‌های نسل دوازدهمی، می‌توان به این عدد نزدیک شد، این در حالی است که آلدر لیک دارای PL1 برابر با ۲۴۱ وات است. رسانه‌های آنندتک در آزمون‌هایش متوجه شد که پردازنده‌های Core i9-12900KS در حالت اوج قدرت می‌توان به توان ۲۷۶ وات هم رسید.

در اسکرین‌شات‌های جدید، پردازنده‌ی پرچمدار Raptor Lake پس از برداشته شدن فهرست به ۱۰۰ و بیشتر توان دسترسی پیدا کند. افشاگران می‌گویند Core i9-13900K بدون محدودیت فرکانسی پردازشی و توان موفق به توان 340 تا 350 وات برسد.

ارائه‌ی توانی ۳۵۰ واتی باعث شد که قدرت پردازنده‌ی Core i9-13900K بسیار افزایش یابد. در بین آزمون‌ها عملکرد تک‌های تا حد زیادی تغییری نکرد، اما قدرت چند درصدی یافت. این افزایش ۱۴ درصدی شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما بسیار قابل‌توجه است. بااین‌حال توان ۳۵۰ وات در افزایش شدید حرارت و مصرف انرژی قابل‌ارائه است.

Wccftech می‌تواند در حالت توان نامحدود،گوی Core i9-13900K در آزمون چند هسته‌ای بنچمارک Cinebench نسبت به Core i9-12900K تا ۴۸ درصد قدرت بیشتر از خود نشان داد. پردازنده نسل سیزدهمی اینتل نسبت به پردازنده ۳۲ تردی Ryzen 9 5950X ۶۷ درصد قوی‌تر ظاهر می‌شود. حتی استاندارد استاندارد توان باعث می‌شود Core i9-13900K تا ۴۷ درصد قوی‌تر از قوی‌ترین پردازنده‌های حال حاضر AMD در بازار باشد.

مقالات مرتبط:

نباید انجام دهیم که Raptor Lake برای رقابت با Ryzen 7000 عرضه می شود و پردازنده Ryzen 9 5950X رقیب اصلی Core i9-13900K نیست. بااین‌حال آمار نشان می‌دهد اینتل در نسل سیزدهمی به پیشرفت‌های محسوسی دست پیدا می‌کند.

توان ۳۵۰ وات به این معنی است که به خنک‌کننده‌ای بسیار قوی در سیستم خود نیاز دارید. متأسفانه افشاگران جزئیات ۹ پردازنده‌ی Core i-13900K را در توان ۳۵۰ و ارائه نشده است.

به‌طور کلی به‌نظر می‌رسد رقابت بین پردازنده‌های Raptor Lake و Ryzen 7000 قرار است بسیار هیجان انگیز باشد. AMD پیش‌تر نشان داده است که Ryzen 7000 می‌تواند بدون اورکلاک به فرکانس بالای 5.5 گیگاهرتز برسد. این شرکت گفته است که مصرف انرژی‌های مرکزی و گرافیکی جدید را افزایش می‌دهد.

یکی از اعضای AMD مدتی پیش گفت که این شرکت به بهره‌وری انرژی بسیار زیادی دارد، اما با هدف ماندن در رقابت، باید مانند مصرف انرژی را بالا برد تا در نهایت قدرت ارائه‌شده توسط افزایش تولید کند.

اینتل و AMD پردازنده‌های مرکزی جدید خود را پاییز عرضه می‌کنند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!