اپل با ارائه ویژگی‌های جدید به‌نام حالت Lockdown در iPadOS 16، iOS 16 و macOS Ventura، به افزایش امنیت منابع مانند روزنامه‌نگاران، فعالان و سیاست‌مداران کمک می‌کند. این قابلیت‌های جدید کاربران آیفون، آیپد یا مک را دربرابر روش‌هایی که دستگاه‌های آن‌ها را می‌سازد و همچنین دربرابر حملات بسیار هدفمند، محافظت می‌کند.

به گزارش ورج، قابلیت Lockdown Mode بسیاری از انواع پیوست‌های پیام‌ها را مسدود کرده و پیش‌نمایش پیوندها را غیرفعال می‌کند. این ویژگی‌همچنین برخی از فناوری‌های مرور وب را به‌طور پیش‌فرض درحالت غیرفعال قرار می‌دهند، دعوت‌نامه‌ها و تماس‌های فیس‌تایم از منابع ناشناس را مسدود می‌کند و همچنین اتصالات سیمی به رایانه‌ها یا لوازم جانبی را می‌سازد که دستگاه‌های درحالت قفل باشد، مسدود خواهند شد. این ویژگی جدید اضافه‌کردن پروفایل‌های پیکربندی جدید یا ثبت‌نام در مدیریت دستگاه را هم غیرفعال می‌کند.

موارد اشاره شده می‌توانند آسیب پذیر باشند زیرا تیم پروژه صفر (Project Zero) گوگل توضیح می‌دهد که نرم‌افزار پگاسوس چگونه دارندگان آیفون را هدف قرار می‌دهند. این نرم‌افزار با استفاده از یک فایل گیف، می‌تواند ازطریق iMessage کاربران را هدف قرار دهد. در حملات دیگر نیز می‌توان از روش‌های دیگری مانند وب‌سایت‌های مخرب استفاده کرد.

اپل از حالت Lockdown به‌عنوان سطح حفاظتی «اضافه و اختیاری» یاد می‌کند و آن را به وضوح به استفاده از روزافزون از نرم‌افزارهای دولتی جاسوسی مانند ابزار پگاسوس می‌داند. به گفته ی مارک گورمنخبرنگار بلومبرگ، اپل به‌تازگی نسخه سوم بتا iOS 16 را برای توسعه‌دهندگان منتشر کرده است که این ویژگی Lockdown Mode را به‌روزرسانی می‌کند تا کاربران را انتخاب کند.

قابلیت Lockdown Mode در iOS 16

اپل از راه‌اندازی برنامه‌های جایزه‌ای کشف باگ iOS در سال ۲۰۱۶، به‌دلیل عدم همکاری با امنیت برای یافتن و رفع نقص‌های پلتفرم‌های خود، مورد انتقاد قرار گرفته بود. در نهایت این برنامه در سال 2019 سایر سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌های این شرکت را تحت پوشش قرار خواهند داد. غول فناوری مستقر در کوپرتینو همچنین اعلام کرده است که دستگاه‌های تحقیقاتی امنیتی ویژه‌ای را میان خارجی‌هایی که می‌کند می‌کند.

ایوان کرستیچ، رئیس مهندسی و معماری امنیتی اپل گفت:

بیشتر مورد حمله قرار گرفته است که کاربران را هرگز هدف حمله‌های سایبری بسیار هدف قرار نمی‌دهد، ما را به‌طور غیرقابل قبولی برای محافظت از تعداد محدودی از کاربرانی که درمعرض این نوع خطرها قرار دارند، تلاش می‌کنند. این شامل ادامه کار روی روش های دفاعی است که به طور خاص برای این دسته از افراد طراحی شده اند. علاوه بر این، از تحقیقات و سازمان‌های سراسر جهان که شرکت‌های بسیار مهم در افشای‌های مختلف و ایجاد این نوع حمله‌های دیجیتالی انجام می‌دهند، می‌گویند.

مقاله مرتبط:

اپل در مراسم WWDC ۲۰۲۲ و در بیانیه‌ای مربوط به معرفی سیستم‌عامل‌های جدید خود اعلام کرد که قابلیت‌های جدید موسوم به Rapid Security Response را دارد و می‌تواند سریع‌تر از قبل منتشر شود و می‌تواند بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد روی اعمال شود. iOS 16 و macOS Ventura همچنین گذر از فناوری جدید واژه‌های پشتیبانی کننده است. قابلیتی که به حذف از رمزهایعبور کمک می کند.

سایر شرکت‌های فناوری نیز تلاش‌های مشابه را با روش‌های خاص خود انجام داده‌اند و می‌توانم به برنامه‌ای برای حفاظت از حساب پیشرفته گوگل برای استفاده از این شرکت یا حالت Super Duper Secure Mode مایکروسافت که پاییز سال گذشته به‌طور آزمایشی در مرورگر به‌طور فعال، اشاره کرد، استفاده کند. برخی از شرکت‌های کوچک نیز سعی کرده‌اند دستگاه‌های اندرویدی را با امنیت بسیار بالا ارائه دهند که دربرابر آسیب‌پذیری‌های مختلف مقاومت خواهند داشت، اما Lockdown Mode اپل یک سطح امنیتی جدید است که پس از راه‌اندازی با به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدید در سال جاری، دراختیار میلیون‌ها کاربر قرار خواهد گرفت. گرفت.

حتی با وجود این‌ها، آسیب‌پذیری‌ها در سیستم‌عامل‌هایی یافت می‌شوند که روی دستگاه‌های بسیار نصب شده‌اند، جستجوی قابل استفاده برای «کشف آسیب‌پذیری» در حالت فعال بودن قابلیت Lockdown Mode دوبرابر افزایش می‌یابد و به دو میلیون دلار می‌رساند. این شرکت نشان می‌دهد که این مبلغ بالاترین میزان پرداخت را در ازای کشف آسیب پذیری‌های نرمافزاری در جهان است.

اپل همچنین می‌گوید، که از شکایت مطرح شده علیه NSO Group (توسعه‌دهنده پگاسوس) در پاییز گذشته به دست آید، به کمک 10 میلیون دلاری این شرکت برای حمایت از سازمان‌هایی که حملات سایبری بسیار هدفمند ازجمله حملات سایبری که شرکت‌های خصوصی زیر نظر دولت‌ها آن‌ها را انجام می‌دهند. داده قرار گرفته، اضافه خواهد شد.