سرویس گیزمودو، یکی از گزارش‌های استخدام شده‌ای متا (شرکت مادر فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ) از این شرکت در دادگاه شکایت کرده است. این فرد در ادعایی جنجالی می‌گوید متا پروتکلی برای جمع‌آوری پست‌های حذف‌شده برخی از کاربران طراحی کرده‌اند و این پست‌ها را در اختیار نهادهای مجری قانون قرار می‌دهند.

اگر ادعاهای کارمند سابق متا حقیقت داشته باشد، سیاست های عمومی شرکت پرحاشیه تحت مدیریت مارک زاکربرگ درباره نحوه دسترسی به کاربران زیر سوال می رود. کارمند سابق متا در ادامه پرونده‌هایی که در دادگاه به ثبت ادعا می‌پردازند، ابزار طراحی شده توسط این شرکت احتمالاً بخشی از قوانین حریم خصوصی ایالات متحده و اتحادیه اروپا را می‌کند.

برنان لاوسونکارمند سابق متا که قبلاً در نیروی هوایی ایالات متحده خدمت می کرد، در سال 2018 به استخدام متخصصان ارشد در فیسبوک پاسخ داد. گزارش جزئیات پرونده‌هایی که به دست رسانه‌ای گیزمودو رسیده است، لاوسون گفته است به‌خاطر موقعیت شغلی‌اش در فیسبوک به‌طور مداوم باید «محتواهای بسیار وحشتناک» مانند سر بریدن و تجاوز به کودکان را مشاهده کند. شغل برنان لاوسون به عنوان محتوای ناظران در متا که حقوق پایین و شرایط کاری سخت آن‌ها بارها خبرساز شده است، تا حد زیادی شامل این موضوع بوده است که آیا پست‌ها باید حذف شوند یا روی فیسبوک باقی بمانند.

در جریان برگزاری جلسه‌های درون‌شرکتی در سال ۲۰۱۸ یکی از مدیران فیسبوک لاوسون درمورد ابزار یادگیری است که «به آن‌ها امکان می‌داده به منظور دسترسی به کاربران حذف‌شده، پروتکل‌های عادی حریم خصوصی فیسبوک را دور بزنند».

ابزار موردبحثی که در دادگاه پرونده‌ای برای اشاره به آن از عبارت «پروتکل Back End» استفاده می‌شود به لاوسون و اعضای تیمش می‌توانند در اپلیکیشن‌ها حذف شوند. مسنجر متا را بازیابی کنند. پیام‌رسان سرویس پیام‌رسان متا است که عملکردی شبیه واتساپ و تلگرام دارد و کاربران بسیار زیادی از آن استفاده می‌کنند.

ادعا شده که پروتکل موردبحث در حول و حوش نوامبر 2018 (آبان و آذر 1397) در آغاز به‌کار کرده و احتمالاً از آن برای دسترسی به پیام‌های حذف‌شده‌ای تعداد زیادی از کاربران مسنجر استفاده می‌شود. ظاهراً عملکرد این پروتکل اپلیکیشن Messenger Kids را دارد که برای کودکان طراحی شده نیز در می‌گیرد.

رسانه‌ای گیزمودو می‌گوید که نمی‌تواند مستقل از ادعاهای مطرح شده در پرونده‌ای رای کند. متا فعل تصمیم به درخواست گیزمودو برای شفاف سازی درباره پروتکل یاد شده پاسخ ندهد، اما در بیانیه ای میگوید: «این ادعاها بیاساس هستند و ما به طور جدی از خود دربرابر آن ها دفاع می کنیم.» وکیل برنان لاوسون به درخواست گیزمودو برای ارائه توضیحات بیشتر پاسخ داده نشده است.

ابزار مورد اشاره ظاهراً بدون نیاز به استفاده از Back End استاندارد متا به اپلیکیشن های Messenger دسترسی پیدا می کند. لاوسون در پرونده حقوقی خود می‌گوید Back End استاندارد متا در حالت عادی جلوی دسترسی به پیام‌های حذف‌شده را می‌گیرد. تعدادی از لاوسون‌ها در شرکت‌هایی مثل فیسبوک از ابزارهایی برای این منظور برای درخواست نهادهای مجری قانون استفاده می‌کنند.

لاوسون می‌گوید نهادهای در پرونده‌های مجری قانون‌های مختلف می‌شوند و به سراغ شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک می‌روند و درباره مظنون مدیران این شبکه‌های اجتماعی می‌پرسند. این نهادها ممکن است خواستار اطلاعاتی درباره افرادی باشند که مظنون با آن‌ها در ارتباط بوده است. دولت ممکن است همچنین خواستار جزئیات ارسال یک‌سری پیام‌های خاص و حتی در مواقعی خواستار دسترسی به پیام‌ها باشد.

در بخشی از پرونده می‌خوانیم: «این ابزار به‌گونه‌ای طراحی شده بود که این قوانین را دور بزند.» در واقع فیسبوک ازطریق پروتکل ویژه‌اش می‌توان به داده‌هایی دسترسی داشته باشد که تصمیم‌گیری کاربر آن‌ها را برای همیشه حذف کند.

برنان لاوس می‌گوید در جریان برگزار می‌شود یکی از جلسات بحثی درباره ابزارهای موردبحث مطرح شده و قانونی بودن آن را زیر سوال برده است. او میگوید توضیحاتی درباره نحوه کارکرد ابزارهای فیسبوک ظاهراً یکی از حکمهای کمیسیون فدرال تجارت در سال ۲۰۱۲ را شکست می‌کند. در آن زمان کمیسیون فدرال تجارت گفت که فیسبوک حق ندارد اطلاعات غلط درباره نحوه دسترسی به داده های کاربران ارائه دهد. این ابزار حتی ماده‌ای «حق فراموش شدن» در قوانین عمومی حفاظت از داده‌ها است که توسط اتحادیه اروپا ممکن است به تصویب برسد. ماده‌ای «حق فراموش شدن» می‌گوید که کاربران باید درخواست حذف داده‌هایشان را انجام دهند، اما برای آن دسته‌ای از نهادهای مجری قانون ثبت می‌کنند که در جهت گسترش عمومی معافیت در نظر می‌گیرند.

لاوسون می‌گوید مدت‌زمان کوتاهی پس از اظهار نظر درباره‌ی قانونی بودن ابزار یاد شده، از کارشخراج شده است. متا در توضیحات رسمی مربوط به اخراج لاوسون می‌گوید او از یکی از ابزارهای مدیریتی این شرکت استفاده‌های نادرست کرده است. لاوسون با این ادعا مخالفت کرده است و اخراج شدن خودش را به انتقاد از ابزار فیسبوک مرتبط می‌داند. کهنه‌سرباز نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا می‌گوید بیش از سه میلیون دلار غرامت و جریمه‌ای نقدی از متا دریافت می‌کند.