فولاد ابزارهای کربنی دسته ای از فولادهای کربنی و آلیاژی که برای ساخت ابزار و قالب هستند . این خواص شامل سختی، مقاومت به سایش و مقاومت به تغییرشکل و دفورمه شدن و قابلیت حفظ لبه برش دهنده در دماهای بالا می باشد. در نتیجه ابزارهای ابزاری برای شکل دهی به سایر مواد مناسب هستند .

اگر به آهن مذاب کربن اضافه شود پس از انجماد آلیاژ می آید می آید که فولاد نام دارد. مقدار کربن موجود در فولادهای مهندسی ۱-۱٫۹ درصد است. بخار در فولادهای کربنی علاوه برکربن عناصردیگری مانند سیلسیم،گردو منگنز نیز به مقدار کم وجود دارند. برای بدست آوردن خواص تر، عناصردیگری مانند کرم، نیکل، تنگستن، تیتانیوم، وانادیوم و مولیبدن به فولاد ها اضافه می شود.

طبقه بندی فولادها به دوطریق روش تولید و ترکیب شیمیایی انجام می شود . یکی از این دسته از فولادهای ساده کربنی هستند که اجزای تشکیل دهنده آنها می توانند کربن باشند. فولادهای پرکربن (بیش از0.55 کربن) .

فولادابزار کربنی به دلیل داشتن درصد بالای کربن و درصد عناصر آلیاژی و همچنین عدم استفاده در صنایعی که نیاز به کاری بالا دارند، از قیمت مناسبی که دارند و می توان از آنها برای ساخت قطعات و ابزارهای متنوع در صنایع مختلف استفاده کرد.

فولادهای کربنی به دلیل درصد بالای کربن خود، دارای مقاومت به سختی بسیار بالا هستند و کلی از سختی بالاتری نسبت به فولادهای سردکار و گرمکار هستند.

فولادهای گرم کار کاری آنها بسیار پایین تر می باشد و در صورتی که در دمای 150 درجه سانتیگراد قرار بگیرد، می تواند خواص خود را از دست می دهد، یکی از نکات منفی از آلاینده های کربنی احتمال شکسته شدن و ترکاندن آن می باشد. باشد، که در از فولادهای این گروه با افزایش عناصر آلیاژی مانند مولیبدن، منگنز، سیلیسیم و وانادیوم تا حدودی این مشکل را برطرف کرده اند .

این فولادها توسط آب سختکاری می‌شوند و به همین دلیل فولادهای ابزارهای سخت‌کاری با آب نامگذاری شده‌اند. فولادهای گرید-W در حقیقت فولادهای کربن-بالا و کربن-پایین هستند. این گروه از فولادهای ابزاری به دلیل قیمت پایین‌تر آنها نسبت به سایر ابزارهای فولادهای بسیار پرکاربرد هستند. این فولادها برای کاربردهایی که دمای بالا وجود ندارد بسیار مناسب هستند. در دماهای بالای 15 درجه سلسیوس این ویژگی‌های سختی خود را به شدت از دست می‌دهند. قابلیت سختکاری فولادهای گروه-W کم بوده و نیاز به کوئنچ کردن سریع با آب دارند.

این سری شامل گریدهای O1 و O2 و O6 و O7 می‌باشد. این گروه های همگی در دمای ۸۰۰ درجه سلسیوس کاری و داخل روغن کونچ شده و در فولاد زیر ۲۰۰ درجه سلسیوس می شوند.

فولاد ابزارهای اولین کاری می شوند در هوا با عنوان Mushet steel شناخته می‌شوند.فولادهای ابزارهای نوین سختکاری می‌شوند در هوا با ویژگی «تغییر شکل و دفورمه شدن کم» خود در سخت‌افزار خنک کاری می‌شوند. قابلیت ماشین کاری آنها معمولاً خوب است و توازن خوبی بین استحکام و مقاومت در برابر سایش در آنهاست.

فولادهای ابزاری کلاس کار- سرد می شوند سری D، که در شامل فولادهای D2 و D3 و D6 و D7 است، دارای 10 تا 13 درصد از کروم است. این فولادها معمولاً سختی خود را تا ۴۲۵ درجه سلسیوس حفظ می‌کنند.

از کاربردهای متداول این گروه می‌توانم به قالب‌های فورجینگ، بلوک قالب‌های دایکستینگ و قالب‌های ساخت قطعه به روش کشش (طراحی) اشاره کرد. به دلیل درصد بالای کروم آنها برخی از سری‌های D به عنوان فولاد زنگ نزن یا «شبه زنگ نزن» می‌شوند. اما به دلیل رسوب کروم و کربن آنها به صورت کاربید خاصیت مقاومت به زنگ زدگی آنها پایین است .

فولادهای ابزاری کار- فولادهای گرم هستند که برای شکل دادن یا برش مواد در دماهای بالا از آنها استفاده می‌شود.

افزایش زیاد مقاومت به شوک و سختی توسط آلیاژی کردن فولاد با فولادهای کروم-تنگستن، سیلیکون-مولیبدن، سیلیکون-منگنز انجام می شود. فولادهای ابزاری مقاوم به شوک (سری S) طوری طراحی می‌شوند که هم در دماهای بالا هستند و هم در دماهای پایین نسبت به شوک و ضربه مقاوم هستند. برای داشتن استحکام کافی است که سطح کربن پایین باشد (در حدود 0.5 درصد).

فولادهای ابزاری نوع-P که مخفف فولادهای قالب تزریق پلاستیک هستند.

فولادهای ابزاری نوع-L که مخفف فولادهای آلیاژ-پایین استفاده می شوند. فولاد L6 برای مثال بسیار مستحکم است.

فولادهای ابزارهای نوع-F که توسط آب سختکاری می‌شوند و مقاومت به سایش آنها بسیار بیشتر از فولادهای ابزارهای نوع-W است.

فولاد ابزاری کم کربن در ساخت قطعات مهندسی، ساختمان کشتی و راه آهن (با قابلیت جوش پذیری عالی)، فلزات کربنی متوسط ​​برای ساخت قطعات و اجزاء در صنایع، راه آهن، ماشین آلات و دستگاه های و صنایع حمل و نقل، و از فولاد ابزار پر کربن برای ساخت قطعاتی که نیاز به مقاومت سایشی خوب دارند مانند غلطک ها،اب آلات ماشین آلات صنعتی اشاره نمود.

فولادهای کربنی برای ساخت قطعاتی مانند ابزار دستی، ابزار آلات کشاورزی، آچار،پیچ ومهره، ماتریس، محوریت کرپی داس، چکش، پیچی، قالب های برجسته کاری تو پر و توخالی و همچنین قالب های برش و پانچ سرد و سایر ابزارها. آلات ساده دیگر نیز استفاده نمود.

ما در تهیه انواع آلیاژی با استفاده از انواع فولاد و حجم درخواستی در باز کردن مجموعه های فولادی و آهن آلات به صورت دقیق و حرفه ای فعالیت می کنیم. اطمینان از مرغوبیت کالا، صحت در بارگیری محصول و اطمینان از کارخانه و شناسنامه محصول همیشه حائز اهمیت می باشد. نیازسنجی بازار و ارتباط نزدیک با مصرف و تهیه محصول مطابق با درخواست مشتری نقطه قوت شرکت فولاد یگانه تهران می باشد.

برای دریافت قیمت محصولات فولادی یگانه بر روی لینک های زیر کلیک کنید قیمت فولاد spk | قیمت فولاد Mo40 | قیمت فولاد ST52 | قیمت فولاد گرمکار | قیمت فولاد vcn | قیمت فولاد CK45 | قیمت بلوک فولادی Mo40 | قیمت میلگرد استیل

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید اینستاگرام | پینترست | توئیتر |اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!