اتحادیه اروپا این هفته رسماً قانون بازارهای دیجیتال (DMA) و قانون خدمات دیجیتال (DSA) را با هدف تغییر سیاست‌های شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری تغییر داد و تصویب کرد تا یکی از مهم‌ترین اتفاقات این صنعت در چند سال اخیر رخ دهد. اروپا با این قوانین در جستجوی رقابت برای تقویت و اپل، گوگل و فیسبوک باید به تغییر سیاست های پلتفرم هایشان تبدیل شود.

در برخی از قوانین ارائه شده که سرویس‌های پیام‌رسان این شرکت‌ها مانند واتساپ و آی‌مسیج باید با سرویس‌های کوچکتر سازگاری پیدا کنند و شرکت‌هایی مانند اپل که پلتفرمی اختصاصی در دست دارند باید اجازه انتشار فروشگاه‌های متفرقه را روی پلتفرم‌های خود صادر کنند. هر دو قانون تصویب شده توسط اتحادیه اروپا تا پیش از پایان سال جاری میلادی وارد مرحله اجرایی می‌شود.

آنچه دیجیتال ترندز می‌نویسد، تصویب دو قانون DMA و DSA اروپا برایمان تعمیم‌برانگیز نبود، زیرا از ماه‌ها پیش سیاست‌ها به توافق کلی دست پیدا کرده بودند و صرفاً روی بخشی از جزئیات نهایی اتفاق نظر نداشتند.

تحقیقات می‌گویند حوزه‌های بزرگ شرکت‌های فناوری انحصارگرایانه انجام می‌دهند و جابه‌جایی را در بین پلتفرم‌ها برای مردم سخت کرده‌اند و همزمان می‌کنند به شکل عمدی یا غیرعمدی در حال تحکیم قدرت بیش از حد فعالیت‌های خود هستند و باعث می‌شوند که شرکت‌های کوچکتر بزرگ به‌عنوان شرکت‌های بزرگ وارد شوند. .

یکی از بندهای قانون بازارهای دیجیتال می‌گوید همه سرویس‌های پیام‌رسان باید با هم سازگاری پیدا کنند. چگونه این کار به صاحبان پلتفرم‌ها مربوط می‌شود. اتحادیه اروپا در حال تشکیل کارگروه رشد است تا آن دسته از شرکت‌هایی را که از قوانین DMA و DSA پیروی نمی‌کنند جریمه کند. قانون بازارهای دیجیتال ممکن است به جریمه‌های معادل ۱۰ درصد از گردش مالی سالانه‌های شرکت‌ها تبدیل شود. جریمه‌ای درنظرگرفته‌شده برای تغییر قانون خدمات دیجیتال ۶ درصد از گردش مالی جهانی سالانه است. نگران‌اند که قوانین پراهمیت DMA و DSA به دلیل عدم دسترسی اتحادیه‌ای اروپا به منابع کافی، به خوبی اجرا نمی‌شوند.

آن بخش از قوانین DMA که به سازگاری بین پلتفرم‌های پیام‌رسان ارتباط دارد، بیشتر از همه اپل و گوگل را متأثر می‌کند. فیسبوک درحال‌حاضر دو سرویس پیام‌رسان بزرگ به نام مسنجر و واتس‌اپ هستند که از بیش از دو کاربر میزبانی می‌کنند. اپلیکیشن پیام‌رسانی پیش‌فرض آیفون یعنی Apple Messages هم‌زمان با پشتیبانی از SMS از iMessage نیز پشتیبانی می‌کند و بسیاری از کاربران اپل برای ارتباط با هم از iMessage استفاده می‌کنند. سرویس‌های کوچک‌تر مانند Threema یا Signal از قوانین اتحادیه اروپا متأثر نمی‌شوند.

هنوز مشخص نیست که سازگاری بین پلتفرم‌ها به چه نحوی انجام شود. آیا همه سرویس‌ها می‌توانند از پروتکلی همگانی مانند RCS پشتیبانی کنند؟ آیا اتحادیه اروپا به سرویس یکپارچگی پیامک رضایت می دهد؟ یا اینکه قرار است روی کار آمدن پروتکل شبیه XMPP (ابزاری که در Google Talk استفاده شده بود) باشد؟

به نظر می‌رسد فیسبوک اولین قدم‌ها را در بلند کردن خواسته‌های اتحادیه اروپا برداشته است. این شرکت خارج از منطقه تحت مدیریت اتحادیه اروپا سازگاری بین مسنجر و اینستاگرام را آغاز کرد و هم‌اکنون در حال حاضر این کارایی را در واتساپ انجام داده است.

قانون خدمات دیجیتال پلتفرم‌هایی از استور اپل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درحال‌حاضر توسعه‌دهندگان سیستم‌عامل iOS به‌طور کامل قوانین سرسختانه‌ای اپ استور هستند. توسعه‌دهندگان اندروید در صورت موافق نبودن با سیاست‌های پلی استور به‌راحتی می‌توانند اپلیکیشن‌ها و بازی‌های خود را در خارج از فروشگاه آنلاین برای اندروید منتشر کنند، اما توسعه‌دهندگان iOS چنین چیزی را ندارند. این توسعه‌دهندگان مجبور به تبعیت از قوانین اپل هستند، در غیر این صورت اپل را از دست می‌دهند.

نهادهای تنظیم مقررات در ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و ژاپن به روش‌های مختلف به سمت سیاست‌های اپ استور هجوم ببرند، اما قانون DSA اتحادیه اروپا جدی‌تر از هر نهاد دیگری از استور را هدف قرار می‌دهد. اپل در صورتی که در اروپا به فعالیت‌های خود ادامه دهد، موظف است اجازه‌ی فعالیت‌های فروشگاه‌های متفرقه را در اپ استور صادر کند.

با توجه به قوانین اروپا، اپل موظف نیز برای فراهم کردن امکان استفاده از پرداخت متفرقه برای توسعه دهندگان است. درحال‌حاضر تمامی پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای ازطریق سیستم پرداخت اپ استور انجام می‌گیرد. اما با فشار از سوی دولت کره جنوبی، اپل از درگاه پرداخت متفرقه را با یک‌سری قوانین محدودکننده در این کشور فراهم کرده است. شرکت کوپرتینویی از پرداخت این 26 درصد کارمزد می‌گیرد.

اپل بارها گفته سیاست های سختگیرانه ای به کاربران نفع است و امنیت و حریم خصوصی آن را تضمین می کند. واکنش این شرکت به قوانین جدید اروپا جالب خواهد بود.

مقالات مرتبط:

مارگارت وستاگرکمیسر رقابت در اتحادیه اروپا، می‌تواند تصمیم بگیرد که اروپا برای هدف شرکت‌های فناوری انجام شود. وستاگر می‌گوید قانون خدمات دیجیتال روی حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی آنلاین است و به ایجاد بازارهایی عادلانه منتهی می‌شود.

در ادامه سخنان مارگارت وستاگر آمده است: «پلتفرم‌های بزرگ باید از اولویت‌های خود استفاده کنند، داده‌های خود را با سایر کسب‌وکارها به اشتراک بگذارید و اجازه انتشار فروشگاه‌های اپلیکیشن‌ها را صادر کنید. هرچه شرکت بزرگ‌تر باشد بیشتر است؛ به‌عنوان پلتفرمی بزرگ، موظفید یک‌سری می‌توانید انجام دهید و از انجام یک‌سری کارها خودداری کنید.»

تیری برتون در ادامه اضافه می‌کند: «۱۰ سال پیش از قوانین بانک‌هایی که برای ورشکسته شدن بیش از حد بزرگ بودند. اکنون ازطریق DMA و DSA به پلتفرم‌هایی می‌رویم که بیش از حد بزرگ هستند. سرانجام در حال ایجاد یک بازار دیجیتالی واحد هستند که مهم‌ترین چیز در دنیایی آزاد است. قوانین یکسان در همه‌جای اتحادیه‌های اروپا و برای همه ۴۵۰ میلیون شهروندمان اعمال می‌شوند تا همه مردم به فضای دیجیتالی امن‌تر و عادلانه‌تر دسترسی داشته باشند.»