منطقه با همه‌گیری هواپیماها بود که فریلنسری به عنوان یک واژه جدید بین افراد منتقل می‌شد. شاید حداقل یک بار این واژه را دیده باشید؛ اما در حقیقت فریلنسینگ چیست و به چه کسی فریلنسر گفته می شود؟ این سبک از فعالیت چه مزایا و معایبی دارد؟

در حقیقت فعالیت سبک فریلنسری است که همیشه وجود داشته باشد و این روزها نسبت به قبل رشد کند. در این مطلب تصمیم گرفتیم علاوه بر معرفی این سبک از فعالیت‌ها، به این مجموعه‌ای که برای ورود به حوزه نیاز به بپردازیم دارد. قبل از هر چیز باید با معنی و مفهوم فریلنسینگ آشنا شود.

فریلنسر فردی است که به صورت آزاد کار و پروژه از تخصص و مهارت خود کسب درآمد می کند. فریلنسینگ در حقیقت شامل تمام کارهای دورکاری است که به صورت پروژه‌ای به فریلنسرها موکول می‌شود. فردی که به صورت فریلنس کار می کند به هیچ سازمانی وابسته نیست و یا یک کارمند ثابت را به سازمان ندارد. او بر اساس انجام هر وظیفه‌ای، میزان درآمدی به دست می‌آورد.

در صورتی که به فریلنسر علاقه داشته باشید و به دنبال راهی برای درآمدزایی از طریق فریلنس می‌گردید، باید از هر چیز دیگری استفاده کنید و این سبک از کار را بدانید.

یکی از بهترین مزیت های فریلنسینگ داشتن آزادی عمل است. فردی که پروژه ای را بر عهده دارد می‌تواند بر اساس اولویت خود به انجام وظایف موکول شده بپردازد. کارهایی که این سبک کاری را در پیش گرفته‌اند می‌توانند کار را به صورت همزمان پیش ببرند و چند پروژه فریلنسینگ را در دست داشته باشند.

فریلنسینگ یک سبک کاری مناسب برای افرادی است که تصمیم می گیرند از مدیران یا سایر کارمندان مجموعه ای دور باشند. در محیط‌های معمولی شرایط اداری وجود دارد که باعث ایجاد آزردگی از کارمندان می‌شود. این شرایط می‌تواند یک مدیر یا کارمندان را کنترل کند و حتی صداهایی که افراد را بر می‌گردانند، زندگی کنند. در حقیقت فریلنسینگ یک راه خوب برای کسب درآمد در منزل است.

فریلنسر بر خلاف محیط کاری سنتی، زمان محدودی را به کار اختصاص نمی‌دهد. افراد فریلنسر می‌توانند در هر ساعتی از شبانه‌روز به انجام وظایف خود بپردازند و بابت ساعات فعالیت یا حفظ خود نگران نباشند.

افرادی که فریلنسر هستند می‌توانند از زمان خود به بهترین شکل ممکن بهره ببرند. بسته به نوع کار افراد قادرند تا زمان خود را مدیریت کنند. به صورت کلی میزان زمان آزاد در پروژه‌های فریلنسری بیشتر است و می‌توان از زمان آزاد موجود بیشتر استفاده کرد.

یکی از بهترین نکات فریلنسینگ کم شدن هزینه ها مثل هزینه رفت و آمد و… است. فرد فریلنسر در هر حالی که می‌توان کار کرد بدون اینکه نیاز باشد به صرف زمان یا هزینه برای رفتن به یک سازمان را داشته باشد.

می‌توان به کمک اینترنت و سبک‌های مشاغل مختلف مانند فریلنسینگ، می‌توان بدون محدودیت جغرافیایی کسب درآمد کرد. این قابلیت باعث می‌شود تا میزان درآمد فرد فریلنسر متفاوت باشد و حتی حقوق دلاری هم دریافت کند.

در صورتی که به فکر داشتن درآمد ثابت هستید، فریلنسری مناسب شما نیست. در حقیقت شما به پروژه‌هایی که کارفرما می‌دهید، درآمد دارید، مادامی که پروژه وجود داشته باشد، شما هم به درآمد می‌رسید. این عیب باعث می‌شود تا نتوانید روی هزینه‌های خود مدیریت زیادی داشته باشید.

اگر فردی اجتماعی احتمالا کار به روش فریلنسری برای شما سخت بگذرد. با این رئیس خود هستید اما نبودن و همکارانی که ممکن است در مدت زمان باعث ایجاد احساس انزوا شوند.

طبیعتاً به عنوان یک کارمند ثابت می شود که یک سازمان داشته باشید، از مزایایی هم زمان می شود. اما آنچه بالاترین اشاره را نشان می‌دهد، فریلنسرها به عنوان افراد آزاد نسبت به سازمان‌ها مسئولیتی ندارند، بنابراین سازمان‌ها هم کارمندی مانند بیمه، حق مسکن و موارد مشابه را برای این سبک از کار در نظر نمی‌گیرند.

فریلنسری کاری بدون امنیت شغلی است. در حقیقت که به عنوان یک فریلنسر به کار می‌شوید، تنها پروژه‌ای است که در دست داشتن امنیت شغلی و اطمینان از وجود درآمدها و دریافت پروژه‌های دیگر وجود ندارد.

اگر تجربه دورکاری داشته باشید، می‌دانید که تجربه‌ای که به چالش می‌کشد، از مشکلات خاصی برخوردار است. فضای بیرون از محیط کاری باعث می‌شود تا خواه ناخواه بخشی از افراد زندگی شخصی با کار آن‌ها تداخل داشته باشد. وجود فرزندان، دغدغه‌های منزل و موارد مشابه باعث می‌شود که بین رفتن و ایجاد مشکل در مدیریت زمان‌لنسرها.

برای فریلنسر بودن باید قبل از تهیه ابزارهای لازم برای انجام وظایف، تخصص بالا در یک حوزه را پیش بگیرید. بعد از تخصص و تهیه ابزارهای کاربردی، باید با پروژه های کوچک در فریلنسری تجربه کسب کنید و کاری خود را انجام دهید. برای شروع کار خود می توانید از سایت های مختلف به دنبال نیازمندی های فریلنسری در حوزه کاری خود باشید. پیشنهاد می‌کنیم در اوایل کار خود، پروژه‌هایی را پیش‌بینی می‌کنند که زمان تحویل‌تری دارند و فرصت بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند.

معمولاً فریلنسرهایی موفق هستند که با تخصص و تجربه کاری خود به درآمدهای بالاتری رسیده باشند. این‌ها ویژگی‌های یک فریلنسر موفق نیست؛ مدیریت زمان، کیفیت کار، تحویل به موقع کار و موارد مشابه از ویژگی‌های یک فریلنسر موفق هستند.

منابع زیادی به وجود آمده اند که از راه فریلنسینگ به آن ها پرداخت می شود. از کارهایی که نیاز به تخصص بالایی دارند، می‌توانند در این شاخه قرار گیرند. زیر مجموعه های پردرآمدترین شاخه های فریلنسری عبارتند از:

برنامه نویسی، تولید متنی، عکاسی، گرافیک، ادمینی شبکه های اجتماعی، کپی رایتینگ، ادیتوری تصاویر یا ادیتوری فیلم، مشاوره در زمینه های مختلف، انیمیشن سازی و …

به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای مختلف، تنوع این کار هر روز در حال افزایش است.

در این مطلب دانستیم که فریلنسرها به عنوان افراد آزادکار از راه فریلنسینگ کسب درآمد می‌کنند. در این متن معایب و مزایای این سبک از کار شدیم. در ادامه به مشاغل‌هایی مانند برنامه نویسی، تولید محتوا، ویرایشگر و… که جزوه‌ای از پردرآمدترین خدمات فریلنسری هستند پرداختیم. در انتها خوب است اشاره کنیم که این سبک از فعالیت به عنوان شغل دوم یا شغلی با سطح بالا برای دانشجویان یا افراد خانه‌دار گزینه مناسبی می‌شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!