بیشتر از زمان اولین توییت در سال ۲۰۰۶، توییتر نقش مهمی در رویدادهای دنیا ایفا کرده است. کاربران سال‌ها از توییتر برای پوشش وقایع مهم استفاده می‌کنند، از بهار عربی گرفته شده تا جنگ واقعی در کشور. توییتر همچنین سال‌ها است که مکالمات عمومی ما را در خود ذخیره می‌کند.

نگرانند که در صورت نابودی توییتر به دست ایلان ماسکگنجینه‌های غنی از محتوای چندرسانه‌ای و مکالمات متنی برای همیشه از بین برود. با در نظر گرفتن اشاره ایلان ماسک به احتمال ورشکسته شدن توییتر در اولین جلسه عمومی با کارکنان این شرکت، نابودی شبکه اجتماعی متن‌محور خطری واقعی است.

ایلان ماسک مشخصاً می‌داند که توییتر انجمنی عمومی است و همین جنبه‌های این شبکه اجتماعی باعث می‌شود که احتمال وقوع توییتر اتفاقی بسیار مهم باشد. توییتر جدایی‌ناپذیر از تمدن امروز است. توییتر پلتفرمی است که مردم از آن برای مستند کردن جرایم جنگی، بحث درباره مسائل مهم و گزارش جدیدترین اخبار استفاده می کنند.

فروپاشی توییتر خطری واقعی است

نرم‌افزار نوشته‌ی MIT Technology Review، عملیات نظامی نظامی که نتیجه‌اش مرگ است بن لادن بود، اولین بار در توییتر اطلاع رسانی شد. توییتر پلتفرمی است که جدیدترین خبرهای جنگ بین روسیه و مردم را به دست مردم می‌رساند. اولین بار در توییتر بود که گزارش‌های مربوط به سرنگونی هواپیمای MH17 مالزی در سال ۲۰۱۴ بود. منتشر شد. توییتر یک سند تاریخی زنده است و خیلی از مردم نگرانند که این پلتفرم در آینده نزدیک به پایان راه می رسد.

کیارن اوکانر، تحلیلگر ارشد مؤسسه ای ISD، می‌گوید: «اگر فردا صبح از خارج شود، همه شواهد مستقیم اعمال خشونت‌آمیز یا جنایات جنگی احتمالی، به‌سادگی ناپدید خواهد شد.» اطلاعاتی که ازطریق روش اوسینت (OSINT یا جست‌وجوی پیشرفته در منابع اطلاعات آزاد) به دست می‌آیند، برای تعقیب قانونی جرایم جنگی استفاده می‌کنند. این اطلاعات تا مدت‌ها پس از پاک شدن از ذهن انسان، باقی می‌مانند.

یکی از مواردی که باعث می‌شود از بین برود، احتمال وقوع توییتر باعث بروز این مشکل می‌شود، این شبکه اجتماعی اجتماعی بر پایه سرورهای شرکت خصوصی بنا شده است. یکی از ابزارهای ISD که بر اوسینت تحلیل دارد، می‌گوید در دهه‌های پیش رو باید با چنین چالشی دست‌و‌پنجه نرم‌افزار کرد: «این احتمالاً اولین آزمون واقعاً بزرگ این چالش است.»

رقص ایلان ماسک Elon Musk روی لوگو توییتر Twitter

توییتر در طول ۱۶ سال فعالیت حدود ۲۵۰ میلیون کاربر به سمت خود بکشند. توییتر عملا یک آرشیو عمومی بسیار عظیم است. میزان فراگیربودن توییتر باعث شده این شبکه اجتماعی معدنی طلا برای اطلاعات باشد.

یکی از تحلیلگران مؤسسه‌های ISD می‌گوید توییتر فرصتی عظیم دردسترس مورخان آینده می‌دهد، زیرا تا پیش از دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، امکان ذخیره‌سازی این حجم قابل توجه از اطلاعات دردسترس ما انسان‌ها وجود ندارد. تنها را تنها، سازمان‌ها برای ذخیره‌سازی اطلاعات مشکلات جدی می‌کند.

توییتر جدایی‌ناپذیر از تمدن امروز است

کتابخانه‌ای کنگره ایالات متحده به مدت هشت سال از نسخه‌های مختلف توییت‌ها ذخیره می‌شود، اما در سال ۲۰۱۸ پروژه‌های جمع‌آوری همه توییت‌ها را انجام داد و به جای آن، توییت‌های یک‌سری را از حساب‌های مخصوصی که رفتند، ثبت کردند.

ویلیام کیلبرایدمدیر اجرایی ائتلاف دیجیتال، می‌گوید چنین روشی هرگز جوابگو نبوده است. داده‌هایی که کتابخانه‌ی کنگره‌ای آمریکا به‌دنبال ذخیره‌سازی آن‌ها حجم عظیمی از آن‌ها بود. کیلبرد می‌گوید: «بگذارید این موضوع را بهتر توضیح دهم. در حال صحبت درباره کتابخانه‌ی کنگره هستیم. آن‌ها در این زمینه تخصص‌های زیادی دارند. عدم امکان کتابخانه‌ای کنگره برای انجام این کار، پیامی پر اهمیت دارد.»

عدم شرکت‌ها و مؤسسه‌ها برای ذخیره‌سازی اطلاعات موجود در توییتر، مشکل‌ساز است. توییتر دربرگیرنده‌ی حجم عظیمی از قابل‌توجه درباره‌ی وقایع ۱۶ سال گذشته است، اطلاعاتی که می‌توانند به مورخان آینده برای درک بهتر دنیای امروز ما کمک شایانی کنند.

الیوت هیگینزبنیان‌گذار گروه روزنامه‌نگاری Bellingcat که با تحقیقاتش به محاکمه‌ای عوامل سقوط هواپیمای MH17 کمک کرد، می‌گوید: «توییتر به نوعی تبدیل به اطلاعات می‌شود. خیلی از این چیزهایی که درباره‌ی مردم می‌بینید از کانال‌های تلگرام می‌گیرند، اما مردم این محتواها را روی توییتر به اشتراک می‌گذارند.»

توییتر دسته‌بندی و مصرف محتوا را در همه حوزه‌های ساده‌تر کرده و به نوعی فید خبری بلادرنگ برای سازمان‌های بزرگ و کوچک و گروه‌های مستقل تبدیل شده است. نبود توییتر به‌شدت احساس خواهد کرد.

مرد جوان در حال استفاده از شبکه اجتماعی توییتر / توییتر روی گوشی

ناپدید شدن حجم عظیم اطلاعات از اینترنت مشکلی نیست. در سال 2017، یوتیوب شد که ازطریق حذف دائمی برخی از موارد استفاده، به روند بررسی تحقیقات بازرسان درباره وضعیت جنگ در سوریه لطمه می‌زند. یوتیوب در نهایت با درک اطلاعاتی که در نگهداری از اطلاعات تاریخی دارد، از حذف حساب‌ها منصرف می‌شود.

بسیاری از کاربران شروع به تهیه نسخه پشتیبان از حساب توییتر خود کرده اند

الیوت هیگینز می‌گوید: «فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی دررابطه‌با ایلان ماسک رخ می‌دهد.» توییتر پس از تعلیم نیمی از نیروها در هفته گذشته، اکنون تیم روابط عمومی ندارد و به درخواست رسانه ها برای اظهارنظر درباره مسائل مختلف پاسخ نمی دهد. رسانه MIT Technology Review از ایلان ماسک پرسید که در صورت ورشکستگی توییتر اقدامی برای ذخیره اطلاعات بازارش این شبکه اجتماعی انجام می دهد یا نه، اما هیچ پاسخی دریافت نکرد.

درباره‌ی آینده‌ی توییتر به پژوهشگران اوسینت محدود نمی‌شود. سازمان‌های دولتی ایالات متحده درباره دست‌کاری حساب‌های کاربری‌شان بار دیگر نشان می‌دهد که بیانیه‌های رسمی دولت و نهادهای دولتی اولین بار در توییتر منتشر می‌شود. ویلیام کیلبراید می‌گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که بیانیه‌های منتشر شده توسط سازمان‌های دولتی در توییتر، در جای دیگری بایگانی باشد.

بسیاری از کاربران از همین حالا شروع به تهیه نسخه پشتیبان از حساب توییتر خود کرده اند. در همین حین می‌توان از کتابخانه عمومی اینترنت آرشیو برای ذخیره‌سازی دائمی تصویری کلی از صفحات توییتر در سرورهایی که ایمن‌تر و آینده‌دارتر از سرورهای این شبکه اجتماعی به نظر می‌رسند استفاده کرد.

متأسفانه هر دو روش دارای ویژگی‌های مختصر خود هستند: معمولاً محتوای چندرسانه‌های توییتر در پلتفرم‌هایی مانند Internet Archive ذخیره شده نمی‌شوند و همین موضوع روی تعداد قابل توجهی از حساب‌هایی که عکس و ویدیوی وقایع مهم را منتشر می‌کنند، اثر می‌گذارند. در صورت آرشیو صفحات توییتر، برای دسترسی به اطلاعات مدنظر باید لینک URL دقیق هر توییت را بدانید.

مقالات مرتبط:

شماری از کاربرانی که به سرویس‌های متفرقه‌ای غیررسمی مانند Thread Reader اتکا می‌کنند، با استفاده از این سرویس‌ها برای فهم بهتر مباحث دیگر توییتر عادت کرده‌اند، بااین‌حال تبدیل این سرویس‌ها به ابزار آرشیو نیز ایده‌ای بی‌نقصی نیست. شرکت‌هایی که چنین سرویس‌هایی ارائه می‌دهند به احتمال زیاد بسیار کوچکتر از شرکت‌هایی مثل توییتر هستند و همیشه با خطر فروپاشی مواجه هستند. هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنم چنین سرویس‌هایی محتوای توییتر را تا ابد نگاه می‌دارند، مخصوصاً در تصاویری که توییتر از بین می‌رود.

ویلیام کیلبراید که شدیدا نگران روزهای پیش روی توییتر می‌گوید «راهکار بهتری برای خاموش کردن چراغ‌ها وجود دارد.» او از ماسک می‌خواهد که در صورت تعطیل شدن توییتر، این شبکه‌های اجتماعی را به کلی از دسترسی خارج از نکند می‌گوید: «تعطیلی مدیریت‌شده و ساختاریافته‌ای است که این سرویس باید به هرج و مرجی که اکنون در آن در حال انجام است.»

تحلیلگران می‌گویند اگر توییتر بدون هشدار قبلی تعطیل شود، حجم قابل توجهی از تاریخچه دیجیتالی دو دهه اخیر در بین میرود است.منبع