وجود تبعیض در محیط کار چیست؟

تعریف وجود تبعیض در محیط کار کاملاً واضح است: طرفداری از یک نفر در محل کار، نه به خاطر این که کارش را به نحو احسنت انجام دهد، بلکه بنا به غیر کاری و حاشیه ای است.

به عنوان مثال از تبعیض بین کارمندان، یک مدیر دائما پروژه های عالی و سطح بالا را در اختیار یک کارمند خاص قرار می دهد، حتی اگر این فرد در انجام کارهای قبلی موفق نبوده باشد و گزینه های بهتری وجود داشته باشد. یا این که علی‌رغم حاضر بودن افراد با کار بیشتر در شرکت، فردی خاص از ارتقای شغلی بهره برد.

– پارتی بازی در محیط کار

پارتی بازی (نپوتیسم) در محل کار به معنای انتخاب فامیل و اقوام برای پست های شغلی است که صلاحیت آن را ندارد. بر عنوان خلاف و ظاهر منفی، پارتی بازی یا همان نپوتیسم می تواند در مراحل اولیه استارت آپ های بیزینسی مهم و مثبت باشد چرا که در این شرایط مردم معمولا با پرداختی پایین تر از حد معمول شروع به کار می کنند.

– کریونیسم در محل کار

یک پدیده دیگر به نام کریونیسم وجود دارد که در آن دوستان و آشنایان بدون توجه به صلاحیت و رزومه خود جذب می شوند. یکی از مشکلات این روش جذب کارمند، که در پارتی بازی برای اعضای فامیل نیز وجود دارد، حس داشتن حق و ارزش در کسانی است که تحت این شرایط استفاده می شوند.

از آنجایی که این دسته از افراد با مدیران و بالاترین رتبه شرکت فامیل هستند و یا رابطه نزدیکی دارند، این حس برایشان وجود دارد که می تواند شغلی را افزایش دهد و حقوق حق آنها را نسبت به سایر کارمندان به توجه و ارزش گذاری بیشتر کند. نیاز دارند. چنین شرایطی می تواند ایجاد تناقض در محل کار شده و کارمندان با صلاحیت را از دست بدهند.

نکته کلی این است که وجود تبعیض در محیط کار، نپوتیسم (پارتی بازی) و کریونیسم می تواند در کنار هم ایجاد جو ناعادلانه در محیط کار شوند.

چگونه مدیران تبعیض بین کارمندان را مخفی می‌کنند

یکی از راه‌هایی که شرکت‌ها سعی می‌کنند در مخفی کردن طرفداری و جانبداری دارند، کارمندان معمولی شرکت را به مقام‌های مدیریتی و سعی در استخدام اعضای خانواده و دوستان از طریق این مدیران دارند. این نوع از سیاست های انتخابی می تواند در کل شرکت های کامپیوتری پیدا کند چرا که مدیریت سعی می کند به مرور علاقه مندی های خود را به پست های مدیریتی و توجه به خود را از طریق آن ها دنبال کند.

آیا پارتی بازی در محیط کار قانونی است؟

با این که این کار در محل کار به شکل کلی غیر قانونی نیست، اما در صورتی که دلیل اصلی تفاوت بین کارمندان مربوط به تبعیض نژادی، سنی، جنسیتی، دینی، ملیت فرد، ناتوانی، بارداری، رنگ های جنسی، رنگ پوست یا ژنتیک باشد به یک موضوع غیر قانونی تبدیل می شود.

بنابراین تا زمانی که مدیر شما بر اساس مجوزی که در بالا ذکر شد تصمیم گرفته نشده است، کار غیر قانونی انجام نمی شود و استفاده می شود، باعث ارتقاء رتبه و ارائه امتیاز بیشتر برای هر فرد در دسترس وی خواهد شد. بنابراین جانبداری مدیر شما از دوستان، خانواده و حتی کسانی که به او علاقه دارند را نمی توان یک کار غیر قانونی در نظر گرفت.

تبعیض کار بینمندان

با این که انواع مختلف پارتی بازی در محیط کار قانون خاصی را زیر پا می گذارند، اما باید راه های دیگری از جانبداری و پارتی بازی در محل کار را که غیر قانونی به شماره می روند به خوبی بشناسید تا با مشکلی نشوید.

– فرق گذاشتن بین کارمندان نوعی تبعیض غیر قانونی

این اتفاق زمانی رخ می دهد که مدیران و مدیران شرکت ها بر اساس اصول و شرایط محافظت شده و ویژگی های خاص، تصمیم گیری در تصمیم گیری را انجام می دهند. اگر تصمیمی که مدیر می‌گیرد بر اساس یک ویژگی بزرگ و خاص فرد مانند جنسیت، نژاد و یا مذهب کارمند خود باشد، این کار تبعیض غیر قانونی به حساب می آید: و یا پروژه های جذاب را فقط به جوان تر خود بدهند.

– پارتی بازی در قالب آزار جنسی

اگر مدیری بخواهد یکی از کارمندان را که نسبت به تهاجمات جنسی خود سازگار است به دیگران می دهند، شاهد نوعی از آزار جنسی در کار هستیم. به عنوان مثال اگر یک مدیر بخواهد پروژه های بهتر و ایده آل و همچنین شغلی را در اختیار کارمندی قرار دهد که نسبت به تهاجمات جنسی خود مقاومت کند، قانون زیر پا گذاشته شده است.

– جانبداری در شکل تلافی

ناعدالتی و پارتی بازی در محل کار می تواند قوانین مربوط به محدودیت تلافی را نیز زیر پا بگذارد. به عنوان مثال، این کاملاً غیر قانونی است که طرفدار کسانی هستند که مدیران را از تبعیض در شرکتی شکایت نمی کنند و یا در فعالیت های خاص یک شرکت داشته باشند.

همچنین ممکن است مدیری بخواهد پس از این که یک کارمند از تبعیض در محل کار شکایت کرده است، نسبت به وی تصمیمات منفی باشد (به عنوان مثال ساعت های کاری را کم کند و یا پروژه های خوبی را به وی ندهد). این کار نیز از نظر قانونی ایراد دارد.

– نادیده گرفتن استعداد

اگر یک مدیر بخواهد به جانب داری برخی از کارمندان نسبت به کارمندان خود ادامه دهد، احتمال دارد از استعدادها و مهارت های برخی از نیروهای خود غافل شود و به جای بهبود عملکرد کارمندان، بهره وری و کیفیت کار او پایین بیاید. این می تواند با دادن مسئولیت های مهم به کسانی که هنوز آماده انجام آن ها هستند، به جای اینکه کارمندی این کار را انجام دهد که چالش های جدید و بزرگتر را آماده کند.

– روحیه پایین کارمندان

وقتی کارمندان متوجه جو پارتی بازی و طرفداری در محیط کار می شوند، حس ناعدالتی در آن ها به وجود خواهد آمد. این موضوع می تواند روحیه کاری و پیشرفت را از شرکت ببرد، چرا که ناعدالتی و پارتی بازی برای کارمندان این باور را به وجود می آورد که مهم نیست آن کار چقدر خوب است و قرار نیست به ازای آن پاداشی دریافت کنند و همیشه افراد دیگری را دریافت کنند. به آن ها داده می شوند.

– احساس نفرت

فرق گذاشتن بین کارمندان می تواند حس نفرت را نسبت به کارفرما و مدیری که این کار را انجام دهد به وجود آورد. همچنین آن ها نسبت به کارمندانی که از طرفداری و فامیلی استفاده می کنند نیز حس تنفر پیدا می کنند.

– استعفای کارمندان

اگر این حس نفرت به حد بالایی برسد، در خطر دست دادن کارمندان بسیار خوبی قرار خواهد گرفت. کارمندان در این شرایط دوست ندارند در محیطی کار کنند که جستجوهایشان تباه می شود و فقط افراد از مزایای کاری و مزایای بهره مندی می شوند.

– تبدیل شدن به رشد کسب و کار

با کاهش روحیه کاری در شرکت، افزایش میزان افراد کارمندان و عواقب احتمالی دیگر، یک مدیر که به شکل ناعادلانه کارمندان کارمندان را به دیگران می دهد، در حال رشد کردن کلی شرکت است. چرا که در این شرایط، کارمندان شایسته و قوی نمی توانند به عنوان مدیران و سرپرستان رتبه پیدا کنند. این می تواند از عواقب از دست دادن کارمندانی باشد که ارزش زیادی برای یک شرکت داشته باشند.

نمونه هایی از پارتی بازی در محیط کار

از جمله برخی از نشانه های تبعیض بین کارمندان و فرق بین کارمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ یک مدیر در محیط کار حرفه ای، با کارمندی که از گذشته رابطه خوبی با وی دارد نسبت به سایر افراد رفتار در محیط کار متفاوت دارد.

❇ یک کارمند که دوست و یا فامیل مدیر شرکت است رفتاری متفاوت از همکاران دیگر را تجربه می کند، مورد انتقاد قرار نمی گیرد و فشار کمتری بر روی وی است.

با این موارد ذکر شده را نمی توان غیر قانونی در نظر گرفت، این نشانه های رفتاری می تواند کارمندان ما را ناراحت کند و محیط کاری را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مثال هایی از پارتی بازی غیر قانونی در محل کار

مثال هایی که در ادامه با هم مرور می کنیم از جمله رفتارهای غیر قانونی در محیط کار به شمار می روند:

❇ به شکل ادامه دار و همیشگی از کسب رتبه و افزایش حقوق توسط بانوانی که کاملاً سزاوار هستند خودداری می کنند در حالی که کارمندان آقا به شکل مرتب از شغلی و افزایش حقوق بهره مند می شوند.

❇ کارمندان جوان وظیفه کار با سرمایه و پروژه های اساسی و مهم را بر عهده می گیرند، چرا که مدیر می خواهد از یک شرکت جوان را به دیگران نشان دهد.

❇ یک کارمند که دین و مذهب مشابه با رئیس شرکت را دارد دائما از سفرهای کاری مناسب و کنفرانس ها در موقعیت های جذاب و خارجی بهره می برد در حالی که سایر کارمندانی که دینی متفاوت دارند از اختیار داشتن چنین فرصت های جذابی محروم هستند. .

❇ همه پست های اصلی و مهم شرکت مربوط به افراد خاص با یک ملیت و مشترک است، در حالی که سایر کارمندان با صلاحیت و خوب هستند که ملیت متفاوت نمی توانند این موقعیت های شغلی را داشته باشند.

❇ کارکنانی که شکایت تبعیض در محیط را در خود ثبت می کنند، بیشتر از سمت مدیر دریافت می کنند، اما در طرف مقابل کارکنانی که چنین شکایتی انجام نمی دهند، انجام نمی دهند، عملکرد بهتری برایشان انجام می شود.

در صورت وقوع با تفکیک بین کارمندان چه کار کنیم؟

سعی کنید در صورت مشاهده تبعیض در محیط کار دلیل این رفتارهای جانبی و طرفداری ها را متوجه شوید. آیا مربوط به روابط دوستی، فامیلی و یا موارد دیگر هستند؟ آیا دلیل آن تاریخچه است که با هم داشته اند و یا افراد دارای تجربه مشترک هستند؟ آیا این فقط یک عادت همیشگی و یا اعتماد است؟ آیا دلیل آن غیر قانونی و تبعیضی است؟ دانستن این موارد می تواند به شما در تعیین قانونی بودن یا نبودن این رفتارها در محیط کار کمک کند.

با همکاران خود صحبت کنید و ببینید آیا آن ها هم همین مشکل را دارند یا خیر. اگر دیگر ناعدی و پارتی بازی غیر قانونی را مشاهده کردید که مربوط به آزار جنسی، تلافی و یا تبعیض است، حتماً از یک شاهد بخواهید تا چه چیزی را تایید کنید.

پیدا کردن علت اصلی و پشت پرده تبعیض بین افراد در محیط کار، قبل از کار از شکایت یک کار هوشمند است. که مربوط به تبعیض در مقابل تلافی شدن محافظت می شود در حالی که شکایت های مربوط به پارتی بازی های غیر تبعیضی چرا چنین شرایطی نمی تواند و محافظت می شود.

اگر بر این باور هستید که این رفتار در نتیجه تبعیض یا تلافی ( به خاطر شکایت کردن از تبعیض های موجود) انجام می شود حتما این موضوع را به گوش منابع انسانی، حراست و یا مدیریت شرکت برسانید و به آن ها می گویید. ادعای خود شاهدی دارید.

گاهی اوقات تنها با ذکر چنین موضوعی برای مدیران یک شرکت می توان مشکل را حل کرد. در چنین شرایطی مدیریت می توان لازم را برای برقراری عدالت در محیط کار پیگیری کند.

در زمینه شکایت برای نوع غیر قانونی از پارتی بازی و جانب داری محیط کار، بیشتر شرکت ها سعی می کنند مشکل را در خود محل کار حل کنند. در نتیجه گزارش چنین مواردی به بخش منابع انسانی یا حراست شرکت می تواند برای مجموعه مفید باشد.

اگر منابع انسانی و حراست یا مدیریت در بین بردن پارتی بازی و جانب داری غیر قانونی ناتوان باشد، در چنین شرایطی باید به کمک های حرفه ای مراجعه کرد.

این که می تواند برای چنین رفتارهایی ناعادلانه در محیط کار پرونده های قضایی به جریان انداخته شود، به دلیل اصلی بروز آن می شود. یک متخصص وکیل و با تجربه در این زمینه می تواند بهترین مشاوره و اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!