مرورگر فایکس که قبلاً برای محافظت از حریم‌خصوصی شناسایی شده است، به‌لطف ویژگی‌های جدید محدودکننده کوکی است که بنیاد موزیلا به‌تازگی آن را معرفی کرده است، درشرف خصوصی‌تر قرار می‌گیرد.

این تغییر با عنوان کامل از کوکی‌ها (Total Cookie Protection) با محدود کردن وب‌سایت‌ها برای خواندن کوکی‌های ایجاد شده ازطریق سرویس‌های شخصی‌ثالث، بیشتر دربرابر ردیابی آنلاین می‌دهد. پست پست وبلاگی موزیلا، دسترسی به هر کوکی، محدود به وب سایت خواهد بود که آن کوکی را در مرورگر کاربر ذخیره کرده است، بنابراین ایجاد شده ازطریق یک وب سایت یا سرویس، توسط سایر وب سایت ها که کاربران از آن بازدید کرده اند، می توانند بخوانند. .

پست وبلاگی موزیلا این ویژگی جدید را به‌عنوان «کوکی مجزا» برای هر وب‌سایت توصیف می‌کند که جلوی ردیاب‌ها را برای بررسی و ثبت رفتار کاربر در وب‌سایت خواهد گرفت. در این پست آمده است:

هر مکانی که یک وب سایت یا شخص ثالث است، در مرورگر شما ذخیره می شود، آن کوکی فقط به وب سایتی بود که آن را ایجاد کرده بود، محدود خواهد شد. هیچ وب‌سایت دیگری نمی‌تواند به کوکی‌های مجزایی که متعلق به آن‌ها است دسترسی داشته باشد و نمی‌تواند وب‌سایت‌های دیگر را بررسی کند. این میان حذف بدترین ویژگی‌های حریم خصوصی کوکی‌های شخص‌ثالث، می‌کند و به‌ویژه درمورد مدیریت می‌کند و اجازه می‌دهد به آن کوکی‌ها بپردازد برای استفاده‌های عادی از جمع‌آوری‌ها، تجزیه‌وتحلیل دقیق رفتار را به کاربر ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های کامل از کوکی، بخشی از توسعه برنامه‌ای برای حفظ حریم‌خصوصی موزیلا است که همچنین فایرفاکس مرورگر کروم را نشان می‌دهد، از روش‌های پیچیده مسدود کردن تبلیغات، پشتیبانی می‌کند. گوگل درسال ۲۰۲۰ اعلام کرد که کوکی‌های شخص‌ثالث را ظرف مدت دو سال حذف می‌کند اما پس از تاریخ اعلام‌شده، زمان حذف را به سال ۲۰۲۳ موکول کرد.

موزیلا در تشریح نیاز به محافظت از کوکی‌ها دارد، به نمونه‌های ممکن از سوء استفاده از ردیابی اشاره می‌کند که ازجمله می‌توان به ردیابی فیسبوک دیجیتال از متقاضیان وام دانشجویی و فروش داده‌های بازدیدکنندگان از برنامه‌ریزی‌های والدین اشاره کرد. این پست وبلاگی همچنین به‌قسمت محبوب هفته‌ای گذشته اشاره می‌کند که در آن، جاو الیور، دلالان داده های کاربران را هدف قرار داده است.

مارشال اروینمدیر ارشد امنیت موزیلا در گفت‌وگو را ورج می‌گوید که این نهاد می‌خواهد امکان کنترل کاربران را در اختیار آن‌ها قرار دهد که دربرابر سوء استفاده‌های احتمالی، با قدرت بیشتر از آن‌ها محافظت کند. اروین در بخشی از توضیحات خود اظهار داشت:

کاربران اینترنت در چرخه های معیوب گیر افتاده اند که در آن اطلاعات شخصی بدون اطلاع آن ها جمع آوری و فروخته می شود و حتی برای دستکاری استفاده می شود. محافظت کامل از کوکی‌ها این چرخه را می‌کند، مردم را در اولویت قرار می‌دهند و از حریم خصوصی آن‌ها محافظت می‌کنند. این اقدام همچنین به کاربران حق می‌دهد و جلوی داده‌هایی را که غول‌های فناوری هرروز جمع‌آوری می‌کنند را ثبت می‌کنند. این ویژگی قوی‌ترین نوع محافظت از حریم‌خصوصی است که فایرفاکس به‌امروز ارائه می‌کند و در واقع نقاط اوج سال‌ها را برای محدود کردن ردیابی آنلاین می‌سازد.

مقاله مرتبط:

شاید برای محدود کردن داده‌های شرکت‌های بزرگ فناوری، بیش از حد از محافظت از کوکی نیاز باشد، اما مطمئناً مشخص‌های مشخصی در حفظ حریم‌کاری به‌همراه خواهد داشت.

ویژگی جدید حفاظت از کوکی اکنون در آخرین نسخه دسکتاپ فایرفاکس دردسترس است. اورین گفت که موزیلا برای عرضه نسخه های مختلف موبایل روی جدول متفاوت کار می کند؛ ساخت این فناوری درحال‌حاضر در نسخه‌ی فوکوس مرورگر فایرفاکس اندروید دردسترس است. به گفته ی اروینبه‌دلیل فناوری‌های اپل، این نمی‌تواند در iOS منتشر شود.

اپل با وجود مخالفت‌های توسعه‌دهندگان و محصولات ضدرقابتی، همچنان می‌خواهد همه مرورگرهای iOS برای مرور موتورگر WebKit این شرکت ساخته می‌شود و این یعنی مرورگرهای دیگر قادر نخواهند ویژگی‌هایی متمایز نسبت به سافاری ارائه‌دهنده داشتند. جدا از مرورهای مرورگر سافاری، طرفداران خصوصی به‌دل مستقر است که غول فناوری را در کوپرتینو به‌منظور جلوگیری از ردیابی داده‌ها در سرتاسر برنامه‌های iOS انجام داده است، این شرکت را تحسین کرده است.