در‌حاضر عینک‌حال‌های واقعیت مجازی و واقعیت‌های مجازی اضافه‌شده در موارد مختلف از آموزش‌های گرفته‌شده تا داستان‌های عملی‌تخیلی، بازی‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند و این فناوری به انسان کمک کرده است تا در انجام برخی کارهای خود عملکرد بهتری داشته باشید.

با نگاه به آینده، می‌توانیم تبدیل به فناوری‌های واقعیت‌های مجازی شود و واقعیت‌ها به بخشی از زندگی روزمره خود کمک کنند. می‌رود بازار ترکیبی از هدست‌های واقعیت مجازی و واقعیت‌های مجازی اضافه شده از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۸ حدود ۱۰ برابر افزایش و افزایش این فناوری‌ها می‌تواند در آینده جایگزینی شود که زندگی امروزی ما به آن‌ها وابسته است: گوشی‌های هوشمند.

عینک افزوده

مطمئناً آینده‌ی اینترنت و این که چگونه زندگی ما را دربرخواهد گرفت، در خطی مستقیم پیشرفت کند، اما مفاهیمی مثل متاورس آینده‌ای را می‌دهند که می‌توان زندگی ما را دگرگون کرد. نگاه کردن به صفحه‌نمایش‌ها دیگر مثل گذشته باعث نمی‌شود از هر نظر راضی باشیم و می‌خواهیم در محیط اطراف خود بپردازیم و آن را بهتر درک کنیم. به‌عنوان مثال، می‌توان این فناوری را برای حفظ واقعیت‌ها یا فرار به واقعیت‌هایی که پذیرفتن آن آسان‌تر است، انجام داد.

چرا افزونه (و نه واقعیت مجازی) بهترین گزینه برای گوشی‌های هوشمند است؟

مثال‌ها و واقعیت‌های مجازی هردو، بینش و روان ما را به‌طور مشابه دستکاری می‌کنند، تجربیات واقعی مجازی بسیار فراتر هستند و ما را وارد قلمرویی کاملاً جدید خواهند کرد. چنین شرایطی می‌تواند در ابتدا هیجان انگیز باشد، اما درنهایت باعث می‌شود از دنیای واقعی دور تبدیل شود. بعلاوه براین، از آنجاکه تجربه‌های واقعیت مجازی است، دنیای واقعی را کاملاً محو می‌کنند، در صورتی‌که برای دوره‌های طولانی مورد استفاده قرار گیرند، حواس ما را پرت کنند.

درهمین‌حال، واقعیت افزوده، پلی میان دنیای واقعی و تجربه‌ی واقعیت مجازی ایجاد می‌شود. همان‌طور که نام آن پیدا می‌شود، این فناوری فقط ازطریق اطلاعاتی که ممکن است به‌راحتی دردسترس نباشند، اضافه می‌شود، ما را از دنیای واقعی، تکمیل می‌کند. این فناوری، تخیل ما را غنی‌تر می‌سازد، بدون این‌که ارتباط با دنیای واقعی به‌طور کامل قطع شود.

دوربین آیفون ۱۳ پرو مکس

ما می‌توانیم از گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌های خود برای بررسی محیط اطراف استفاده کنیم. به‌عنوان مثال می‌توانیم دوربین گوشی هوشمند خود را به‌سمت منوهای غذا یا تابلوهای جاده‌ای بگیریم و سپس با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مثل گوگل‌لنز، آن‌ها را به زبان دلخواه خود ترجمه کنیم. علاوه بر این، می‌توانیم درباره ساختمان‌ها و خیابان‌های اطراف، اطلاعاتی به دست آوریم یا با سرویس نقشه‌های گوگل یا اپل، برای رسیدن به مقصد، راهنمای مسیر گام‌به‌گام دریافت کنیم.

واقعیت مجازی می‌تواند مانند واقعیت افزوده سرگرم‌کننده، مفید و تأثیرگذار باشد، اما ظاهراً فناوری‌های آینده‌نگرانه‌تر برای گوشی‌های هوشمند خواهند بود. در ادامه به دلیل حمایت از این استدلال اشاره کرد.

استفاده آسان

عینک افزوده اوپو شیشه هوا

یک هدست افزوده، وزن کمی دارد و استفاده از آن بسیار آسان است، زیرا به‌جای ایجاد قلمرو مجازی جدید، فقط برخی از المان‌ها را به دنیای واقعی اضافه می‌کند. دیگر این است که می‌توان از آن دست‌ها افزوده شده از مشاهده نمایشگر، تعداد زیادی از آنها استفاده کرد از آن‌ها می‌توان واقعی را با شکوه تمام مشاهده کرد. ازآنجاکه نمایشگر روی هدست‌های احتمالی افزوده‌ها باید کمتری را ارائه و پردازش کند، بنابراین برای نیازهای پردازشی خود به سخت‌افزار بسیار قدرتمندی نمی‌توانم بخواهم و حتی می‌توانم نسبت به چنین گوشی‌های هوشمند در ساخت محصولاتی با بهره‌گیری کمتری پردازش کنم. نتیجه این است که دست‌های بیشتری با فرم‌فکتور عینک‌های معمولی دردسترس قرار گرفته‌اند.

در واقع، شرکت‌هایی مانند اوپو و کوالکام، هدست‌های افزوده شده را به‌عنوان ادامه مسیر گوشی‌های هوشمند توصیف می‌کنند. این پیش‌بینی برای سال‌های آینده دقیق می‌رسد، اما ورود این نوع محصولات به زندگی روزمره ما به‌جای گوشی‌های هوشمند، باید در مسیر طبیعی قرارگیری قرار گیرد و به‌همین دلیل احتمالاً سال‌ها تا رسیدن به آن، فاصله‌ای داریم.

آشنایی

طرح مفهومی عینک افزوده

بر اساس گزارش شورای بینایی آمریکا، فقط در این کشور 200 میلیون نفر برای اصلاح بینایی خود از عینک استفاده می کنند، تعداد افراد عینکی در سراسر جهان حدود دو میلیارد نفر است. این آمار نشان می‌دهد که نوع بشر، با عینک رابطه صمیمانه‌ای دارد و در چند قرن اخیر این رابطه ثابت باقی مانده است.

به‌طورکلی، مردم دارند محصولاتی را که حس می‌کنند بیشتر ارائه می‌دهند، جذب می‌کنند و این آشنایی با عینک می‌تواند به طور بالقوه، نیروی محرک مهمی برای پذیرش عینک‌های موجود باشد. این در حالی است که بیشتر کاربران واقعی مجازی شامل بازی‌ها یا افراد حرفه‌ای می‌شوند که از آن برای تجربه دنیای جدید یا استفاده می‌کنند. تعداد کاربران دستگاه‌های دیگر افزوده شده در سال ۲۰۲۰ تقریباً ۱٫۵ برابر تعداد کاربران محصولات مجازی گزارش شده است و انتظار می‌رود این شکاف در سال‌های آینده بیشتر شود.

عینک عینک 3

یکی از مهم‌ترین عواملی که میزان استفاده از این موارد را حتی بدون استفاده از آن، افزایش می‌دهد، فیلترهای برنامه‌هایی مانند اسنپ‌چت، اینستاگرام، تیک‌تاک و غیره است. با نزدیک شدن به آینده‌ها و امکان افزودن بیشتر، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎

در چنین شرایطی، شنیدن نام افراد در یک محیط اجتماعی، هیجان انگیز خواهد بود زیرا عینک‌های اتفاقات افزوده می‌شوند افراد را به‌خاطر بیاورند و آن‌ها را به شما یادآوری می‌کنند. بدون این که دیگران جلوی چشم شما را چه می‌گذرد نمی‌دانند. این یکی از مواردی است که می‌توان به این نوع محصولات برای خرید با گوشی‌های هوشمند، کمک کند.

اطلاعات بیشتر از محیط اطراف

داده های افزوده

مقاله مرتبط:

می‌توان انتظار داشت علاوه‌بر رشد فناوری‌هایی مثل واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، حوزه‌های دیگری مثل یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی نیز در سال‌های آینده پیشرفت‌های مهمی داشته باشند. با فرض این که هوش مصنوعی به خودآگاهی نرسد و دنیا را تسخیر نکند، شاید بتوان گفت بینایی کامیپوتری در آینده‌ای نزدیک بهبود خواهد یافت. با این پیشرفت‌ها و بهره‌برداری از مزیت‌های هوش مصنوعی، می‌توانیم بیشتر از محیط‌هایی که در آن حضور داریم و از دریچه‌های عینک به آن‌ها نگاه می‌کنیم، به دست آوریم.

همان طور که انویدیا نیز اشاره کرده است، بینایی رایانه‌هایی که از آن به‌عنوان هوش ویدئویی نیز یاد می‌شود، برای مواردی مانند شناسایی اشیا، چهره‌ها، حرکت‌ها، حالت‌های چهره و جریان‌های نوری کلی استفاده می‌شود. دید رایانه‌های به‌همراه‌های محاسبات ابری می‌تواند به‌طور مستقیم و با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه دردسترس شرکت‌ها قرار گیرند تا با بهره‌گیری از آن‌ها، عینک‌های ساخته شده خود را بسازند.

تصور کنید دنیا را مثل شخصیت اصلی فیلم مرد آهنی مشاهده کنید. با تبدیل شدن عینک‌های واقعیت افزوده به بخشی از زندگی روزانه ما، به قدرتی فوق‌العاده دست خواهد یافت که گوشی‌های هوشمند هرگز قادر به انجام آن بشر خواهد بود.

افزایش روزافزون علاقه‌های شرکت‌های بزرگ فناوری به حوزه‌های علمی افزوده

اپل و عینک افزوده

شواهد نشان می‌دهد تقریباً هرچیزی که توجه اپل را به خود معطوف کند، مثل طلا مورد توجه همگان قرار خواهد گرفت. انتظار می‌رود این شرکت اواخر سال ۲۰۲۴ هدست‌ واقعیت ترکیبی خود را روانه‌ی بازار کند، اما علاقه‌ی اپل به حوزه‌ی واقعیت افزوده می‌تواند کل صنعت گوشی‌های هوشمند را به مسیری کاملاً جدید سوق دهد. به گفته‌ی تحلیلگر معروف، مینگچی کوغول فناوری مستقر در کوپرتینو قصد دارد در 10 سال آینده، عینک‌های افزوده شده را جایگزین کند که این مورد با توجه به رشد فناوری، قابل‌قبول است.

شرکت‌های کمتر شناخته‌شده‌اند مثل اوپو حتی قبل از اپل، عینک‌های چیزهایی را به محصولاتی اضافه می‌کنند که در آینده جایگزین گوشی‌های هوشمند می‌شوند.

اجزای عینک افزوده

به‌طور هم‌زمان، می‌تواند عینک چیزهایی را اضافه کند، ماه‌ها قبل از محصول، اپلیکیشن روانی بازار می‌شود. با توجه به هدست‌های واقعیت مجازی، این شرکت بسیار موفق است، یعنی Oculus، می‌توان انتظار داشت چیزهای عینی افزوده‌های آن نیز با ارائه تجربیات متاورس، به چنین سطحی از موفقیت دستیابی به دست آورد.

شرکت‌های عینک گوگل و هولولنز مایکروسافت هنوز به‌طور مستقیم وارد بازار نمی‌شوند، اما تخصص این شرکت‌ها در حوزه‌های بین‌المللی کامپیوتری به آن‌ها اجازه می‌دهند تجربه‌های چیزهای دیگری را با پرکاربردترین سیستم‌عامل‌های جهان ازجمله اندروید و ارائه‌دهنده ویندوز اضافه کنند.

چه مشکلاتی را نمی‌توان کرد؟

اطلاعات به گوشی هوشمند

مطمئناً احتمالاً در آینده به‌طور قابل‌توجهی برای زندگی اجتماعی و شخصی ما مسلط خواهد شد، اما مشکلات مرتبط با گوشی‌های هوشمند امروزی می‌توانند به فناوری‌های آینده نیز سرایت کند. احتمال دارد مردم انتظار داشته باشند که شرایطی شبیه به آغاز دوره‌های گوشی‌های هوشمند را داشته باشند. منطقه‌بندی یا مسدود کردن انتخاب برخی از جنبه‌های احتمالی می‌تواند در دسترس‌تر باشد، از یک واقعیت عینی قانع‌کننده می‌توان با فشار دادن دکمه‌های پاور روی گوشی‌های هوشمند استفاده کرد.

البته در مسیر تسلط عینک‌های افزوده روی زندگی بشر، چالش‌های مهم پیش روی مهندسان است. به‌عنوان به‌عنوان مثال کالیبره کردن محصولات افزوده‌شده برای افزایش دقت، به زیرساخت آسیب‌های مربوط به حسگرها و شبکه‌های بی‌سیم فوق‌سریع نیاز دارد. بهترین راه حل برای رفع این مشکلات، ایجاد یک شبکه فراگیر ماشین‌به‌ماشین (M2M) خواهد بود که در آن ماشین یا ابزاری با هر دستگاه دیگری خواهد بود. علاوه بر این، همه‌ی اجسام، ساختمان‌ها و شاید حتی عناصر طبیعی جهان به این نوع حسگرها می‌شوند. بدین‌ترتیب، هر دستگاه به‌جای ارسال اطلاعات به عینک خود افزوده، اشیای اطراف را شناسایی کند که این کاری بزرگ خواهد بود. درهمین‌حال، نگرانی‌های امنیتی و حفظ حریم‌خصوصی، مواردی هستند که در مورد محصولات افزوده می‌شوند.

درنهایت، حذف جهت‌گیری‌ها در هوش مصنوعی، یکی از چالش‌های مهمی بود که مهندسان باید با آن مقابله کنند. رایانه‌ها انسان‌ها، احساسات را نمی‌شناسند و در واقع حسی را تجربه نمی‌کنند. مسلماً آموزش قضاوت و مهمتر از آن احترام گذاشتن به ارزشهای انسانی، کارایی خواهد بود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!