به‌لطف بررسی جدید کانال یوتیوب Hardware Unboxed، اکنون به جدیدترین نتایج از عملکرد گیمینگ رایانه‌ای Apple M2 دسترسی داریم. کارشناس Hardware Unboxed عملکرد پردازنده M2 اپل را در بازی Shadow of The Tomb Raider با پردازنده AMD Ryzen 7 6800U مقایسه کرد. پردازنده جدید اپل نماینده AMD را شکست دهد. این در حالی است که Ryzen 7 6800U از یکی از پردازنده‌های گرافیکی پرقدرت‌ AMD، یعنی Radeon 680M، تاریخ استفاده می‌کند.

M2 جدیدترین نسل از پردازنده‌های سری اپل سیلیکن است که در بازار جایگزین M1 می‌شود. اپل با M1 به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرد و نسخه‌های جدیدتری از این پردازنده را نیز در محصولاتش به‌کار برد. اپل میگوید پردازنده‌ی M2 به‌لطف بهره‌مندی از معماری جدید در هسته‌های پردازشی‌اش، درمقایسه‌با M1 نزدیک به ۱۸ درصد قوی‌تر شده است. سرعت کلاک واحد CPU در سیستم-روی-چیپ M2 هم اندکی افزایش پیدا کرده است و این پردازنده جدید از حافظه های LPDDR5 با پهنای باند دو برابر بیشتر از نسل قبل (100 گیگابیت برثانیه) استفاده می کند.

با تغییرات نه‌چندان زیاد CPU در M2، واحد گرافیکی این پردازنده جهش نسلی محسوسی را تجربه کرده است تا M2 واحد واحدهای گرافیکی را با سرعت پردازش بیشتر کند. به‌گفته‌ی اپل، واحد GPU در M2 درمقایسه‌با نسل قبل ۳۵ درصد قوی‌تر شده است. تا پیش از معرفی رسمی M2 در کنفرانس جهانی توسعه ده اپل، شایعه‌ها می‌گفتند قدرت گرافیکی این پردازنده ۶۷ درصد افزایش پیدا می‌کند.

اپل برای دستیابی به قدرت گرافیکی بیشتر، M2 را به دو هسته گرافیکی مجهز کرده است تا گرافیک مجتمع این قدرت قدرت 3.5 ترافلا را ارائه دهد. مشخصاً دو هسته‌ی اضافی GPU و رم سریع‌تر LPDDR5 باعث می‌شود تا M2 دستی بالاتر را دربرابر Ryzen 7 6800U داشته باشد و بازی Shadow of The Tomb Raider را بهتر اجرا کند.

مقایسه عملکرد پردازنده M2 با AMD Ryzen 7 6800U در بازی Shadow of the Tomb Raider

به‌نوشته‌ی تامز هاردور، پردازنده‌ی ام ۲ اپلیکیشنی است که بازی Shadow of The Tomb Raider را در نمایش ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل و گرافیکی متوسط ​​و بالا و بالاتر، درمقایسه‌با Ryzen 7 6800U با نرخ دو تا سه فریم‌برثانیه‌ی بالاتر اجرا کند. هر دو تراشه بازی یاد را به‌طور‌میانگین با نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه اجرا می‌کنند و ظاهراً عملکرد پردازنده‌ی M2 بین ۷٫۶ درصد تا ۱۰ درصد بهتر از Ryzen 7 6800U است.

تفاوت بین M2 و M1 در بازی Shadow of The Tomb Raider بیشتر به‌چشم می‌آید. پردازنده‌ی M1 اپل این بازی را در گرافیک گرافیکی Low و وضوح ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل با نرخ فریم میانگین ۳۲ فریم‌برثانیه اجرا می‌کند. تراشه‌ی Ryzen 7 6800U ای‌ام‌دی از واحد گرافیکی Radeon 680M استفاده می‌کند که ۱۲ واحد محاسباتی برپایه‌ای ریزمعماری RDNA 2 دارد و به سرعت کلاک بوست ۲/۲ گیگاهرتز دست پیدا می‌کند.

با در نظر گرفتن این نکته که M2 تراشه‌ای در کلاس گیمینگ نیست، این نتایج را در بازی Shadow of The Tomb Raider تحسین‌برانگیز به‌نظر می‌رسد. اپل M2 را به‌طور‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎ توسعه macOS را برای مصارف گیمینگ فراموش نکنید؛ بنابراین، در صورت بهینه‌سازی این سیستم‌عامل، پردازنده‌ی M2 می‌تواند بازی‌ها را بسیار بهتر اجرا کند.

مقالات مرتبط:

نکته مهم این است که پردازنده M2 اپل درمقایسه‌با معمولی تمام APUهای کلاس لپتاپ که هم‌اکنون در بازار موجود هستند، مصرف انرژی بسیار کمتری دارند. مصرف انرژی این پردازنده حتی از خانواده Ryzen 6000 Rembrandt ای‌ام‌دی نیز کمتر است. هنگام بررسی Ryzen 6000 Rembrandt، از مصرف اندک انرژی این پردازنده‌ها تمجید کردند. در همین حین، باید به این نکته اشاره کنیم که نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه عملکرد ایده‌آلی نیست و خیلی از بازی‌های ویدئویی امروزی با macOS سازگاری ندارند. بنابراین، M2 برای گیم‌های کامپیوتر گزینه معقولی به نظر نمی‌رسد.

این پردازنده M2 با گرافیک مجتمع قوی از Ryzen 7 6800U ظاهر می شود، مهمی برای اپل است. اما اگر به‌دنبال تجربه‌ای بازی روی لپ‌تاپ هستید، منطقی‌تر آن است که می‌توانید لپ‌تاپی با پردازنده Ryzen 7 6800U تهیه کنید. اگر واقعاً به تجربه‌ی بازی روی مک بوک علاقه‌مندید، به شما توصیه می‌کنید از سرویس‌های استریم مانند GeForce Now استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با پردازنده‌ی M2، می‌توانید زیر را تماشا کنید:

تماشا در یوتیوب