با توجه به پیشرفت علم و فناوری و ماشینی شدن بیشتر کارها، امکان ورود علوم رباتیک در زمینه های مختلف پزشکی وجود دارد. ربات ها در حال حاضر در بسیاری از زمینه های پزشکی وارد شده اند و برای افزایش سلامت جامعه و مراقبت از بیمار به صورت مستقیم تأثیر می گذارند، بنابراین دور از انتظار نیست که تا چند سال آینده انجام جراحی بینی توسط علوم رباتیک نیز انجام شود. اما این به معنای انجام عمل های زیبایی توسط ربات ها نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کاربرد رباتیک در عمل زیبایی بینی

رباتیک ها به تأثیرات مثبت فراون دقت و سرعت بالا و همچنین بهره مندی از دستگاه های هوشمند، در علم پزشکی بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند. در ادامه به مهم ترین تاثیرات علم رباتیک در حوزه پزشکی اشاره شده است:

بهره مندی از بالا در سیستم های هوشمند باعث می شود تا خطای انسانی تا حد زیادی کاهش پیدا کند. این امر در درمان بیماری، نحوه درمان و جراحی بسیار کمک کننده می باشد.

وجود سرعت بالا در سیستم های هوشمند رباتیک باعث دسترسی سریع به اطلاعات بیماران و انجام محاسبات در کسری از ثانیه می شود. که می توان این ویژگی را از مهم ترین استفاده از رباتیک ها در علوم پزشکی دانست.

آسیب ناپذیر بودن ربات ها باعث می شود تا خطرات ناشی از برخورد و پرسنل درمانی و خدماتی کاهش پیدا کند. برای مثال از ربات ها می توان برای ضدعفونی کردن اتاق عمل استفاده نمود. همچنین استفاده از ربات ها در مواردی که خطر انتقال بیماری وجود دارد، بسیار کمک کننده است.

داشتن صبر و حوصله از مهم ترین ویژگی های پرستاران در برخورد با بیماران می باشد. اما به هر پرستاران انسان ها ممکن است از انجام برخی کارای روزانه خسته می شود، به همین دلیل استفاده از رباتیک برای کمک به پرستاران می تواند فعالیت های آن را تا حد زیادی افزایش دهد.

رباتیک در تجهیزات پزشکی

پیشرفت علم رباتیک در تولید تجهیزات هوشمند پزشکی نیز پیشرفت زیادی داشته است. این تجهیزات می تواند به تشخیص و درمان بیماری ها کمک کند. برای مثال دستگاه های نمونه خون گیر، از جمله تجهیزات هوشمندی است که در آزمایشگاه ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند. همچنین در عمل های جراحی، دسترسی به برخی ارگان ها برای پزشک امکان پذیر نمی باشد، که در این شرایط، ربات ها به خوبی به کمک پزشک آمده اند. میکرو ربات ها، دستگاه های هوشمند کوچکی هستند که می توانند با حرکت در بدن بیماران را از بدن آن ها ثبت کنند و در اختیار پزشک قرار دهند و یا داروها را به مکان خاصی از بدن برسانند.

آینده و جایگاه علم رباتیک در پزشکی و انجام عمل زیبایی

دکتر علیرضا محبی، جراح بینی تهران در این راستا می گوید با توجه به رباتیک و هوش مصنوعی، می توان انتظار داشت تا در آینده رقم بخورد و ممکن است در آینده شاهد ظهور ربات هایی باشند که مانند جراح و تکنسین های پزشکی عملی را انجام دهند. برای مثال در این حوزه می توان یکی از ربات های موفق به نام جراح داوینچی را نام برد. علم حوزه رباتیک برای استفاده از ربات ها در زمینه پزشکی، فناوری فوق العاده مهیجی را پیش بینی کرده اند، که در آن علم رباتیک برای کمک به مراقبت از بیماران، پتانسیل قابل توجه است. همچنین قدرت استقلال و قدرت این ربات ها به کمک تولید وسط مغزی می تواند در آینده تصاویر متفاوتی را از علوم پزشکی به نمایش بگذارد. بنابراین دور از انتظار نیست که در آینده ای نه چندان دور شاهد بیمارستان های کاملا هوشمندی باشیم که توسط ربات ها اداره می شوند.

انجام عمل جراحی توسط ربات های هوشمند بدون کمک انسان

وقت پیش در یک گام بسیار مهم، یک ربات هوشمند به صورت کاملا خودکار و بدون هیچ مشکلی از طرف انسان ها بر روی بافت نرم یک خون، عمل لاپاراسکوپی را انجام می دهد. این ربات توسط دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا ساخته شده و نام STAR دارد. او در اتاق عمل، انتهای دوه خوک را به هم دیگر متصل کند. اتصال دو سر انتهای روده از چالش برانگیزترین مرحله های انجام جراحی دستگاه گوارش می باشد که به توانایی و مهارت نیاز دارد. در انجام این عمل، کوچکترین لرزش دست و یا انجام یک بخیه نابجا می تواند باعث مشکلات بزرگی مانند بروز نشت و یا سوراخ باقی ماندن شود که عوارض فاجعه باری خواهد داشت. محققین باور دارند جراحی هایی که به دقت نیاز دارند و برای افراد مختلف باید تکرار شوند، می توانند توسط ربات ها، مستقل از مهارت جراح و با تمرکز بیشتر انجام شوند.

دید متخصصان و پزشکان نسبت به انجام جراحی رباتیک چگونه است؟

عمل جراحی، باعث می شود تا بسیاری از پیچیده پزشکی، با مفهوم پذیری، دقت و کنترل بیشتر انجام شود. معمولاً این نوع جراحی ها کم تهاجمی هستند و لازم است در طول جراحی برش های کوچک تری ایجاد شود و به جراحان این اجازه را بدهند تا دقت باورنکردنی، عمل های خود را انجام دهند. جراحانی که از سیستم های رباتیک در عمل های جراحی خود کمک گرفته اند، به خوبی شاهد تفاوت دقت و سرعت عمل نسبت به انجام عمل های جراحی به روش سنتی هستند و به همین دلیل فناوری جراحی به کمک ربات ها در بسیاری از بیمارستان های ایالتی. و اروپا مورد استقبال قرار گرفته است. از پرکاربردترین جراحی رباتیک بالینی می توان به بازوهای مکانیکی و بازوی دوربین دار که ابزارهای جراحی به آن متصل است، اشاره کرد. جراحان در حالی که نزدیک به میز جراحی و کنسول رایانه ای نشسته اند، می توانند بازوهای این ربات ها را کنترل کنند.

منبع : www.dr-mohebbi.com

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و توسط آن تبلیغ کننده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال تبلیغاتی ندارد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!