یکی از دغدغه های مهاجرت به کاناداپذیرش ویزا و مدت زمان انتظار برای آن است. و شاید این موضوع یکی از سختی‌های مهاجرت به کانادا باشد. علاوه بر این، در دو سال اخیر، حملات و جنگ‌های طالبان در افغانستان و جنگ روسیه با تعداد زمان انتظار را بیشتر کرده است. چرا که برای جلوگیری از ویروس‌ها محدودیت‌هایی اعمال می‌شود و پروازها هم مدتی لغو می‌شوند. از سویی دیگر هم درخواست مهاجرت و پناهندگی ازسوی افغان‌ها اولویت‌های پرونده‌های درحال تغییر را تغییر داده بود. با این شرایط پذیرش و درخواست ویزا و تغییر تغییر نکرده است.

از بحران‌های مدیریتی بعد از وقوع بحران‌هایی که یکی از اصلی‌ترین حل‌های آن کارت واکسن بود و همچنین می‌توان به پرونده‌های افغان‌ها پناهندگی و مهاجرت، روال برای راه‌اندازی پرونده‌های سایر افراد به حالت‌های بازگشت، رسیدگی کرد.

در مدت زمان صدور ویزای کانادا و مهم‌ترین نکته‌ای که لازم است بدانید این است که همه چیز به افسر اداره مهاجرت باز می‌گردد. افسر اداره مهاجرت بر اساس مدارکی که شما تحویل می‌دهید باید هدف شما باشد و مدارک ارائه شده همسو با سازمان هستند. بنابراین متقاعد نشدن افسر اداره مهاجرت دلیل اصلی رد شدن درخواست ویزا و یا طولانی شدن زمان صدور ویزای شماست.

اینکه چه میزان مدارک شما کامل و کافی باشد در روند رسیدگی شما اثرگذار است. این زمان گاهی بیشتر و گاهی هم کمتر است. فرد به فرد و پرونده به پرونده آن و زمان آن با متفاوت است و بررسی تعیین بر اساس یک فرمول از پیش تعیین شده در این روند وجود ندارد. با این حال عوامل مرتبط با رد شدن و یا قبول شدن اقامت پرونده کوتاه مدت و یا بلند مدت شما وجود دارد.

با پیگیر جواب ویزای کانادا کاملاً به نظر افسر ارسال انجام می‌شود و پرونده ایرانیان هم با دقت و وسواس انجام می‌شود، بنابراین کنسولگری کشور می‌تواند انجام دهد که برای ویزای کانادا اقدام می‌کند می‌توان آن را تحت تأثیر قرار داد. به عنوان مثال بیشتر از ایرانی‌ها برای درخواست ویزای کانادا از طریق کشور ترکیه اقدام می‌کنند. به تجربه و گفته درخواست متقاضیان ویزای کانادای رایج کشور کانادا در ترکیه زودتر از مراکز دیگر پاسخ ویزای ایرانی را ارسال می‌کند.

با توجه به اینکه ایرانیان به سفارت کانادا دسترسی ندارند، نحوه پیگیری برای ایرانیان مقیم ایران از طریق ورود به سایت اداره مهاجرت به آدرس “Canada.ca” امکان پذیر است. که از طریق ایجاد حساب کاربری می‌توانید پرونده خود را بررسی کنید. برای اطلاع از این موضوع هم تاریخ تولد و هم کد پیگیری لازم است. در صورت مثبت بودن جواب پرونده نامه “Pass Request” برای ارسال می‌شود و در مدت 30 روز فرصت از طریق کشور واسط به کارگزاری “VFS Global” مراجعه کنید و با ارائه پاسپورت و پرینت تأیید درخواست ویزا، برچسب ویزای کانادا را دریافت کنید. دریافت کنید.

در صورت عدم تایید درخواست هم نامه های با عنوان «ریجکت ویزا» با ذکر دلیل آن دریافت می کنید. باید مدارک ارائه شده به سفر را بررسی کنید. اگر کاستی در آن وجود داشت تکمیل کنید و دوباره درخواست کنید را خود ثبت کنید. “GCMS” چیزی است که بعد از دریافت درخواست باید تهیه کنید و فایل افسر را هم بین سه تا چهار هفته کاری پرونده شما را بررسی کنید.

در این بین توجه داشته باشید که مدارک ترجمه شده ۶ ماه و مدارک مالی دو ماه اعتبار دارند. بنابراین برای درخواست دوباره ویزا باید به زمان‌بندی که می‌خواهید توجه کنید و دوباره درخواست خود را به سرعت ثبت کنید.

اما مراجعه حضوری برای پیگیری وضعیت پرونده درخواست ویزا شما کمی سخت‌تر است. بسیاری از موارد گزارش شده نشان می‌دهد در درخواست‌های خصوصی پرونده‌های بیشماری گم شده و درخواست‌کنندگان باید از مراحل اولیه درخواست خود را انجام دهند. همچنین فرصت برای انگشتی ۳۰ روز است و باید به دفتر مهاجرت مراجعه کنید و یا ایمیل خود را دیر بررسی کنید زمان را از دست بدهید.

بنابراین توصیه می‌شود از زمان ثبت درخواست چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین حتما ایمیل خود را به طور مرتب چک کنید و بخش اسپم را هم بررسی کنید و در صورت درخواست حضوری در سایت “Canada.ca” ایجاد کنید. موقع از نتیجه درخواست خود آگاه شوید و هم از گم شدن مدارکتان جلوگیری کنید.

که برای چه نوع ویزایی اقدام کرده اید و درخواست شما برای ویزای کوتاه مدت است یا بلند مدت به زمان پیگیری و پاسخ درخواست شما ارتباطی ندارد. در واقع نوع ویزا در مدت زمان بررسی پرونده شما تاثیری ندارد. اما دریافت ویزای تحصیلی کانادا و ویزای توریستی کانادا مدت زمان معقول‌تری دارند تا ویزای سرمایه گذاری در کانادا و یا ویزای اقامت دائم به هر شیوه‌ای. با این زمان تایید ویزا، پرونده به پرونده متفاوت است و حال به یک ویزای توریستی ممکن است ۲ سال زمان ببرد.

اما در نظر داشته باشید که اصلی ترین زمان انتظار شما برای پاسخ به درخواست ویزا بعد از مرحله انگشت نگاری است و مدت زمان قبل از آن به عنوان مرحله اولیه جزوه درخواست شما نیست و ربطی به زمان دریافت درخواست ندارد. بنابراین اگر از زمان انگشت نگاری شما برای ویزای کانادا هفته‌ها گذشته است اما هنوز نتیجه‌ای دریافت نکرده‌اید جای نگرانی نیست.

پیشتر اشاره به درخواست ویزا به زمان صدور آن ارتباطی نیست با این حال، پروسه بررسی انواع ویزا می‌تواند در زمان بررسی آن تاثیر داشته باشد. به عنوان مثال برنامه اکسپرس آنتری کانادا، برنامه هایی است که مدت زمان کمتری برای بررسی پرونده های مربوط به آن فقط می شود. در واقع این برنامه شامل نیروی متخصص فدرال کانادا (FSW)، کارکنان ماهر فدرال کانادا (FST) و تجربه کانادایی یا همان (CEC) است. برخی از برنامه های مهاجرت به کانادا از طریق نامزدی استانی در استان های مختلف کانادا (PNP) را هم شامل می شود. در 80 درصد موارد، درخواستی که از طریق «Express Entry» ارسال می‌شود ظرف 9 ماه از انجام عملیات بایومتریک (انگشت نگاری) پردازش می‌شود. بنابراین توجه داشته باشید که این زمان پردازش شامل زمان ارسال پروفایل “Express Entry”، دریافت دعوت نامه برای درخواست (ITA) و آماده سازی پرونده نهایی برای ارسال نیست.

بررسی صدور کارت جدید دائم (PR) در حال حاضر ۱۰۱ روز طول می‌کشد اما صدور مجدد یا تعویض کارت (PR) قدیمی ۷۶ روز زمان می‌برد. بررسی ویزای توریستی هم بعد از مرحله انگشت‌نگاری در حال حاضر بیش از ۸۰ روز طول خواهد کشید.

این زمان‌ها اما تقریبی هستند که طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر می‌شوند و برای ایرانی‌ها این مدت زمان به شرایط سیاسی که در زمان درخواست در جریان است، هم تاثیر دارد.

پیشنهاد مطالعه: رفع ریجکتی ویزای کانادا

دستگاه ویزایی که اقدام به انجام متفاوت درخواست شما می کند، هم خواهد بود اما چرا که پیشتر هم اشاره به شما برای گرفتن ویزای کانادا باید افسر اداره مهاجرت را متقاعد کند.

مرجع نظارت بر اداره برای تأیید درخواست شما برای ویزای کانادا عبارتند از:

  • بازگشت قطعی به کشور خود پس از پایان مهلت ویزا
  • انگیزه و سفر سفر به مسافرت به مسافرت به کانادا مدارک ارائه شده است
  • ضعیف بودن سفرهای خارجی منطقه (به ویژه سفر به شینگن)
  • کافی نبودن مدارک مالی و دارایی های متقاضی در کشور مبدا
  • پیوندهای خانوادگی ضعیف در کشور مبدا

برای کسب اطلاعات بیشتر در شرایط ویژه دریافت ویزا و همچنین رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا، می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی و مهاجرتی کاناداپاس در تماس باشید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!