اوایل سال جاری، اخباری درمورد اولین پیوند از حیوان به انسان منتشر شد: بیمار مبتلا به بیماری به بیماری قلبی، قلب خوکی ژنتیکی را دریافت کرد که از نظر علمی مهندسی شده بود تا از رد پیوند ممانعت شود.

پیوند در ابتدا موفقیت‌آمیز بود، آزمایش دو ماه بعد با شکست پیوند به پایان رسید و به مرگ آسیب دید. در آن زمان، تیمی را درمورد علت این موضوع منتشر نکرد. اما اخیراً شاهد انتشار مقاله‌ای بودیم که به این پژوهش پرداخته شد. مقاله به شکست نهایی پیوند می‌پردازد که با مرگ سلول‌های عضلانی قلب پبوندی آغاز شد. اما علت مرگ سلول‌های قلب مشخص نیست و علائم معمول رد شدن توسط سیستم ایمنی وجود ندارد. بنابراین، باید مدتی صبر کنیم تا مشخص شود چه اتفاقی افتاده است.

شروع قوی

به‌طورکلی، مقاله تصویری از فرد دریافت‌کننده پیوند یعنی دیوید بنت، بیماری به‌عنوان که هنگام دریافت پیوندی در آستانه مرگ، ترسیم می‌کند. او کاندیدای واضحی برای پیوند قلب بود و فقط با استفاده از دستگاهی زنده نگه داشته شده بود که از خارج از بدن به خون یا کمک می‌کرد.

مقالات مرتبط:

وضعیت بیماری که به تعبیر پژوهشگران پایبندی ضعیفی به درمان داشت، باعث شد واجد شرایط دریافت قلب انسان نباشد. در آن مرحله، بیمار و خانواده‌اش دریافتند که در برنامه آزمایشی پیوند حیوان به انسان شرکت کند.

خوک اهداکننده قلب از جمعیتی می‌آمد که از نظر ژنتیکی مهندسی شده بود تا احتمال رد پیوند توسط سیستم ایمنی انسانی کم شود. این خوک‌ها همچنین عاری از ویروس (PERV-C) بودند که خود را وارد ژنوم خوک می‌کردند و در شرایطی پرورش می‌دادند که باید درمعرض پاتوژن را محدود کند. حیوان مورد استفاده برای پیوند، پیش از پیوند برای ویروس‌ها تحت غربالگری قرار گرفت و پس از پیوند نیز بیمار برای پاتوژن‌های خوک مورد بررسی قرار گرفت.

پس از پیوند، قلب بیمار با ضربان عادی ۷۰ تا ۹۰ ضربه در دقیقه کار می‌. مهمتر اینکه از نیمی از خونی که بطن چپ قلبکردی پیوندی را پر می‌کند، با هر انقباض به سیستم گردش خون فرستاده می‌شد که خیلی بیشتر از ۱۰ درصد بود که توسط قلب بیمارش که جایگزین شد، انجام می‌شد.

اما در دو هفته بعد از پیوند، بنت دچار شکمی شد و کاهش وزن داشت که بیش از ۲۰ درصد از خود را از دست داد. قرار دادن لوله‌های تغذیه و لاپاراس نشانه‌های احتمالی مخالف را نشان داد که درحال‌شدن بود.

اندکی بعد، غربالگری خطر احتمالی با نسخه خوکی سیتومگالوویروس را نشان داد. نسخه انسانی این ویروس باعث بروز مشکلاتی مانند ذات الریه و مونونوکلئوز می شود. بیمار تحت درمان های ضدویروسی قرار گرفت. وزنی که یک هفته افزایش می‌یابد، پنج بعد از پیوند نشانه‌ای از رد پیوند وجود ندارد و قلب همچنان کار می‌کند.

بدتر شدن وضعیت بیمار

حدود هفتم هفته پس از پیوند، وقتی فشار خون بنت شروع به کاهش کرد و دیگر نمی‌توانست بیدار شود، اوضاع شروع به بدتر شدن کند. مایعات در ریه‌هایش جمع‌آوری شدند و پزشکان مجبور شدند از لوله‌ها استفاده کنند. تصویربرداری نشان داد که قلب او هنوز در حال بیرون راندن خون بیشتر حجم بطن‌ها با هر ضربان است، اما با ضخیم شدن دیواره‌های بطن، حجم کلی خون کاهش پیدا کرده بود. درنهایت اطلاعات‌رسانی خارجی دوباره از سر گرفته شده است.

دی‌ان‌ای خوک در گردش خون بیمار ظاهر شد. این امر نشانگر آسیب بافتی بود. برخی از آنتی‌بادی‌های ضدسلول خوک نیز شناسایی شدند که حاکی از درجه‌ای از رد پیوند بود. اما در نمونه برداری اثری از پیوند در بافت بیماری پیدا نشد. درعوض، نشانه‌هایی وجود دارند که نشان می‌دهند مویرگ‌های درون قلب هستند، متورم می‌شوند و به سلول‌های خونی اجازه می‌دهند بافت قلب می‌شوند. یک هفته بعد، نمونه‌های تصویربرداری دوم نشان داده شده از قلب هستند که هنوز نشان‌هایشان از بافت‌های دیده نمی‌شود، حدود 40 درصد از سلول‌های عضله مرده‌اند یا در حال مرگ هستند.

این سطح از آسیب به همه چیز پایان داد: «به این نتیجه رسیدیم که آسیب غیرقابل برگشتی به عضو پیوندی وجود دارد و خانواده بیمار در کنار بستر بودند، با تأسف 60 روز پس از پیوند، حمایت از زندگی را از او جدا کرد. شد.»

پس از مرگ، تیم کالبد شکافی را روی قلب پیوندی انجام داد. آن‌ها که وزن قلب تقریباً دو برابر شده بود تا حد زیادی به دلیل نشت مایع (و مقداری از سلول‌های قرمز خون) از خونی و عدم تشکیل لخته دریافت شود. مرگ قابل‌توجهی در سلول‌های عضله قلب دیده می‌شود، اما به‌جای اینکه پدیده‌های عمومی باشند، در سراسر قلب به حالت پراکنده دیده می‌شوند. مهمتر اینکه بیشتر نشانگرهای رد پیوند قوی وجود نداشت.

حضور سیتومگالوویروس خوک نگران کننده بود، اما پژوهشگران می‌گویند این مسئله وجود دارد که آیا آزمایش‌هایی که این ویروس شناسایی می‌شود، ممکن است ویروس انسانی مرتبط را شناسایی کند. ویروسی که دارای مشکلات ارتباطی است. بنابراین، درحال‌حاضر، هنوز مشخص نیست که درمورد این پیوند چه اتفاقی رخ داد یا تأثیری داشته باشد که ظاهراً وجود داشته باشد، چقدر بوده است. پژوهشگران باید آزمایش‌های زیادی انجام دهند تا متوجه شوند چه اتفاقی افتاده است.

کارآزمایی‌های پیوند عضو حیوان به انسان دیگری در حال انجام است، بنابراین شاید خیلی طولانی نکشد تا بهتر از این موضوع به دست بیاوریم که آیا اتفاقی که درمورد بنت افتاد، چیزی بود که به این پیوند خاص ارتباط داشت یا خطری کلی بود که باعث شد از پیوند. عضو حیوان به انسان است.