کیفیت کاری می‌تواند چشمگیری بر زندگی و کار شما بگذرد، طوری که در محل کار هر لحظه بی‌صبرانه منتظر به پایان رسیدن ساعت کاریتان باشید. سه نفر از هر چهار نفری که خطرناک کاری دارند، می‌گویند که این استرس در زندگی روزمره آنها را تحت تأثیر مخرب می‌گذارد و محل کار نیز از این قاعده مستثنی نیست. استرس می‌تواند بر عملکرد شما در محل کار، کیفیت کار، روابط با همکاران، و روابط با مدیران تأثیر بگذارد. اگر استرس کاری شما به تفکیک تبدیل شود، این چالش‌ها خواهد شد.

علائم و تاثیرات استرس کاری
علائم و تاثیرات استرس کاری

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مهم‌ترین عوامل کارمندان کارمندان در محل کار، موعد تحویل پروژه‌ها (مهلت) و مشکل و درگیری با همکاران و است. صرف نظر از اینکه این مشکلات برای شما چالش برانگیز هستند یا مخرب هستند، عدم وجود ارتباط در محل کار شما می‌تواند باعث شود. زمانی که کار می کند به وضوح در کارها می تواند باشد، این استرس در محل ممکن مسری باشد و سطح تمام کارمندان را تحت تأثیر قرار دهد. همان طور که گفتیم، این خصوصیات کیفی کار کارمندان را تحت تأثیر خود قرار می دهد و در نهایت محیط کار به محیطی ناسالم تبدیل می شود.

علائم بیماری کاری

بسیاری از کسانی که با استرس کاری سر و کار دارند، پس از مدتی نسبت به این احساس بی‌تفاوت می‌شوند و استرس دارند برایشان عادی می‌شود. در این صورت ممکن است که افراد متوجه نشوند، تا زمانی که خود را مخرب آن بر روی زندگی روزمره و عملکرد کاریشان از کنترل خارج شود. غیرمعمولی به نام اختلال کاری وجود ندارد، اما علائم استرس به طور کلی شامل لیست زیر است:

· نگرانی از حد و غیر منطقی

· بی‌خوابی یا مشکل در خوابیدن

· به ترسیدن و از جا پریدن

· به راحت عصبی شدن و پایین آمدن آستانه‌ی تحمل

· احساس زیاد

· لرزش بدن

· خشکی دهان

· تعريق زياد

· تپش قلب

علاوه بر این علائم عمومی، برخی از علائم وجود دارد که می‌توانند نشان دهنده‌ی استرس کاری باشند. شما باید مراقب علائم زیر باشید:

· نمی‌توانید برای کارتان انجام دهید و احساس هشیاری کامل نمی‌کنید

· صبح‌ها احساس بدتری می‌کنید و شب‌ها حالتان بهتر می‌شود

· زمانی که ایمیل‌های خود را چک می‌کنید، دوست دارید

· زمانی که به کار فکر می‌کنید، احساس بدحالی می‌کنید و حتی حمله عصبی (Panic Attack) به شما دست می‌دهد.

· درباره استعفا دادن یا از دست دادن شغلتان خیالپردازی می‌کنید

· نمی‌توان کارتان را شروع کرد و آن را تا آخرین لحظه عقب می‌اندازد (تاخیر یا تعلل)

· از بازخوردهای دیگران نسبت به کارتان وحشت دارید

· زود از کار خسته می‌شوید و بیش از حد معمول مرخصی می‌گیرید

تاثیرات کاری

همان طور که اشاره کرد، به دلیل شغل و کار ما نیمی از زندگی روزمره را تشکیل می‌دهد، و حتی در محل کار نیستیم به کارمان فکر می‌کنم، کاری می‌تواند به سرعت بیشتری از زندگی انسان را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از شایع‌ترین تأثیرات منفی درمان نشده، که ممکن است در داخل و خارج از محل کار رخ دهد، شامل موارد زیر می‌شود:

· از دست دادن عزت نفس

برای بسیاری از ما، شغل ما بخشی از تصویری است که از خودمان داریم و به دیگران نشان می‌دهیم. موفقیت کاری بسیار مهم است چرا که نه تنها برای ما امنیت مالی به همراه دارد، بلکه تصویری است که از خودمان راضی می‌کنیم. وقتی هویت کاری ما به خطر می‌افتد، بر اعتماد به نفس ما تأثیر می‌گذارد و در نهایت عزت نفس ما را می‌دهد.

· کاهش خود کارآمدی

خود کارآمدی ایمان ما به خود و کارهامان در انجام کارهاست. یکی از مهمترین عوامل خود کارآمدی، احساسی است که نسبت به شغل خود داریم. وقتی حس مثبتی به شغلمان داریم، سعی می‌کنیم برای مشکلات و چالش‌های موجود در محل کار غلبه کنیم و موفقیت بیشتری کسب کنیم. اما مقابله با استرس کاری زمانی که شغل خود را دوست نداریم بسیار سخت می‌شود و این استرس می‌تواند بر ما غلبه کند.

· درد و بیماری جسمی

یک بدن سالم، نیاز به روان سالم دارد. پس استرس و وضع همان طور که بر روان ما تأثیر می‌گذارد، بر جسم ما نیز تأثیر خواهد گذاشت. جسم ما تحت شرایط سخت و استرس مزمن نمی‌تواند به خوبی عمل کند. عامل اصلی ایجاد یا تشدید بسیاری از مشکلات جسمی و سلامتی می‌باشد. برخی از بیماری های مرتبط با استرس شامل میگرن، بیماری های قلبی، ناراحتی های دستگاه گوارش و اختلال در خواب می شود. همچنین می‌تواند در سیستم ایمنی بدن باعث اختلال شود و شما را مستعد ابتلا به سرماخوردگی و بیماری‌های دیگر کند. اگر علائم اضطراب کاری را در خود می‌بینید، حتماً برای مشاوره به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

· عملکرد ضعیف

برنامه‌ریزی کار، سازماندهی وقت و برنامه‌ریزی، و تحویل کار در موعد تعیین‌شده را می‌کند. این خطر باعث می‌شود در کنار همکاران خود احساس راحتی کنم و در نتیجه آن‌ها سوال بپرسیم و درخواست کمک کنیم. تغییری در عملکرد یا مشارکت کاری یک کارمند اعلام هشدار دهنده درباره ورزش کاری است.

دیگر تاثیراتی که کاری می‌تواند داشته باشد:

· تاثیر در روابط شخصی چون دوستان و شریک زندگی

· کاهش رضایت شغلی

· کاهش هدفمندی

· از خطر کردن

· احساس انزوا

· کاهش مهارتهای اجتماعی

اضطراب کاری عاملی کشنده، اما خاموش است که چیزهای نادیده گرفته می‌شوند و نه تنها بر سلامت کارمند، بلکه برای سلامت و موفقیت شرکت نیز ممکن است مخرب شوند. قدم اول و دوم تشخیص علائم این نگرانی در خود و عواملی که وجود دارد آن است. قدم بعدی، یافتن راه حل های مقابله با استرس در محل کار و از بین بردن عوامل و در نهایت خود آن می‌باشد. اگر شما یک مجموعه هستید باید استرس کارمندان و همکاران یکی از مدیران مهم برایتان باشد. شما برای سنجش میزان رضایت و رضایت کارمندان از محیط کارشان می‌توانید با استفاده از ePoll فرم‌هایی طراحی کنید و کارمندان خود را ارزیابی کنید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!