پژوهشگران روز چهارشنبه (27 ژوئیه) گزارش کردند که پس از دریافت پیوند سلول‌های بنیادی، مرد 66 ساله ممکن است پنجمین فرد باشد که HIV (ویروسی که باعث ایجاد بیماری می‌شود) در درمان می‌شود. بیمار که می‌خواهد نامش فاش نشود، مسن‌ترین فردی است که تاکنون تحت این روش قرار گرفته و وارد مرحله‌ی بهبودی طولانی‌مدت از بیماری شده است.

نسخه بیانیه‌ای مرکز پزشکی شهر امید است که بیمار در آن تحت درمان قرار گیرد، این مرد که به‌عنوان «بیمار شهر امید» می‌شود، در سال ۱۹۸۸ مبتلا به HIV (ویروس ایمنی انسانی) تشخیص داده شد. بیمار گفت: «وقتی در سال ۱۹۸۸ شناسایی شد، مانند بسیاری از بیماران دیگر فکر کردم که حکم مرگ من است.»

درست یک سال پیش از آن، در مارس ۱۹۸۷، سازمان غذا و داروی ایالات متحده اولین درمان ضدرتروویروسی یا دارویی HIV را بررسی کرد. این دارو زیدوودین (AZT) نام داشت. اواسط دهه ۱۹۹۰ درمان‌های ترکیبی برای استفاده از HIV مورد استفاده قرار گرفت. این درمان‌ها دو تا سه داروی HIV را با هم ترکیب می‌کنند تا اثربخشی درمان را افزایش دهند و به درمان‌ها کمک کنند تا دربرابر داروها مقاومت کنند. چنین درمان‌های ترکیبی اکنون استاندارد برای درمان HIV به شمار می‌روند.

مقالات مرتبط:

شهر امید بیش از 31 سال بود که برای کنترل داروهای HIV ضدرتروویروسی مصرف می‌کرد. در مقطعی از زمان، وضعیت، همین سمت به سمت ایدز (سندرم ایمنی اکتسابی) پیشرفت کرده است، یعنی شمارش سلول‌های سفید خون او به سطح بسیار پایینی رسیده است. او پیش از آن در دهه 1999 به درمان ضد رتروویروسی بسیار درمانی روی آورد، AZT و برخی از داروهای HIV را که به‌طور مجزا مصرف می‌کنند، مصرف می‌کنند.

چند دهه بعد، در سال ۲۰۱۸ بیمار مبتلا به لوسمی حاد میلوئیدی (AML) شد. لوسمی حاد میلیدی نوعی سرطان خون و استخوان مغز است. پزشکان به‌عنوان درمانی برای سرطان و پیوند HIV سلول‌های بنیادی خون را با سلول‌های فرد اهداکننده‌ای که حامل جهشتیکی نادری بود، انجام دادند. این جهش که CCR5∆32 هموزیگوت نامیده می‌شود، باعث می‌شود فرد حامل آن دربرابر HIV مقاوم باشد. جهش این کار را با تغییر مسیر ورودی که معمولاً معمولاً از آن برای حمله به سلول‌های خون سفید استفاده می‌کند، انجام می‌دهد.

پس از پیوند، سلول‌های جهشیافته مقاوم به HIV به‌تدریج برای سیستم ایمنی بیمار غلبه کردند. در مارس 2021، بیمار تحت نظارت شدید تیم پزشکی مصرف داروهای ضد رتروویروسی را قطع کرد و تا امروز نشانه‌هایی از تکثیر HIV در بدن یا مشاهده نشده است. تیم پژوهشی وضعیت بیمار را به‌عنوان بهبودی طولانی‌مدت توصیف می‌کند، زیرا به‌مدت ۱۷ ماه از ویروس‌های زیست‌پذیر در سیستمی که دیده نشده است. آن‌ها نظارت بر وضعیت بیمار را ادامه می‌دهند و اگر وضعیت تغییری نمی‌کند، آن‌ها را رسماً به‌عنوان کسانی که HIV را در حال درمان هستند، اعلام می‌کنند.

مورد بیمار شهر امید بسیار شبیه بیمار ملقب به بیمار برلین است که اولین فردی است که HIV در او درمان می شود. بیمار برلین فاش کرد که نامش تیموتی ری براون است، همچنین مبتلا به AML می‌شود و از حامل‌های حامل جهش ژنتیکی مقاومت دربرابر HIV پبوند مغز را دریافت می‌کند (مغز استخوان حاوی سلول‌های بنیادی خون است).

به‌گزارش ان‌بی‌سی نیوز، دو بیمار دیگر (بیمار دوسلدورف و بیمار لندن) با استفاده از همین روش درمان شدند و به‌طور مداوم نیز زنی پس از پیوند سلول‌های بنیادی که در آن سلول‌های خون بند ناف استفاده شد، درمان شد. دیوید دی هویکی از پژوهشگران برجسته ایدز در جهان و مدیر مرکز تحقیقات آرون دیاموند در دانشگاه کلمبیا به واشنگتن پست گفت: «مورد بیمار شهر امید مورد دیگری است که شبیه تیموتی براون از سال‌ها پیش است.»

بااین‌حال، با توجه به خطرات عمل پیوند و نادر بودن جهش مقاومت دربرابر HIV، چنین درمان‌هایی برای بیشتر بیماران HIV دستیافتنی نیست. دکتر شارون لوینمتخصص بیماری‌های عفونی در مؤسسه و مصونیت پیتر دوهرتی گفت: «حالی‌که پیوند برای بیماران مبتلا به HIV گزینه میسری نیست، این موارد جالب هستند و می‌توانند الهام‌بخش جست‌وجو برای درمان باشند.»

به گزارش واشنگتن پست، برخی از گروه‌های پژوهشی درحال کار روی توسعه تکنیک‌های ویرایش ژن هستند که جهش مقاومت دربرابر HIV را به بیماران اضافه می‌کنند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!