بهناز آریا، کمیسیون افتا سازمان نظام صنفی رایانه‌های استان تهران، در گفت‌وگو با روابط عمومی این سازمان به بیان چالش‌هایی پرداخت که درنتیجه تداوم وضعیت در اینترنت و فیلترینگ ایجاد خواهد شد. آریا فناوری جزء جدایی‌ناپذیر زندگی و معاش روزمره مردم است و همچنین کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک و فعالیت‌های تخصصی دانستن و آسیب‌های ناشی از ناامن بودن فضای فناوری را چنین توضیح می‌دهد:

فناوری بدون امنیت در انواع مختلف آن بی‌معع است. فروپاشی اکوسیستم و صنعت فناوری و بازگشت به عقب از مهم‌ترین دغدغه‌های امروز کسب‌وکارهای فناورانه و اطلاعات صنایع بر فناوری و حتی تک‌تک افراد جامعه است. بدون شک ادامه پیدا کردن شرایط فعلی ناامنی در تمامی مشاغل یک کسب و کار، آینده‌ای نامطمئن و پرچالش را هم برای کسب و کارها برای متخصصان حوزه فناوری اطلاعات ترسیم می‌کند.

کمیسیون افتا سازمان نصر تهران بر اساس ترسیم آینده‌های نامطمئن و پرچالش، در سازمان‌ها و سازمان‌ها نیز ناامنی ایجاد می‌کند و می‌افزاید:

برخی از این دسترسی‌ها، حتی به‌روزرسانی تجهیزات امنیتی و دفاعی زیرساخت‌ها هستند که در شرایط تحریم‌ها به سخت‌ترین روش‌ها انجام می‌شود، با چالش‌هایی که انجام می‌دهند، این هم به معنی ناامنی بیشتر است.

او معتقد است که در شرایط فعلی نه‌تنها حمایت از تولید دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای حوزه اقتصاد دیجیتال، بلکه فعالان این حوزه با مشکلات اولیه و بنیادینی هستند که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. او در توضیح این شرایط می‌گوید: «زمانی که به حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی و شکوفایی اقتصاد دیجیتال امیدیم، همه کسب‌وکارهای فناورانه به جای تولید دانش و فناوری دست به گریبان، دسترسی آسان به دانش‌ها و بسترها و ابزارهای لازم را دارند. »

او همچنین به آسیب استفاده از ابزارهایی مانند فیلترشکن برای دسترسی‌های لازم اشاره کرده و مشخص می‌کند: «مشکلاتی که به ناچار، محرمانگی و صحت اطلاعات در راه رسیدن به دسترسی‌های لازم را قربانی کرده و با استفاده از فیلترشکن‌ها، به دست آمده از فیلترشکن‌ها، نتایجی جز نامنی ندارند و نخواهند داشت. داشت.»

کمیسیون افتا سازمان نصر در ادامه به رخدادهای امنیتی در روزها و هفته‌های اخیر اشاره کرد و آن را در معرض آسیب‌پذیری سازمان‌ها و ناکارآمدی‌های پیش‌گیرانه در قبال این رخدادها قرار داد. او در این زمینه گفت:

رخدادهای امنیتی اخیراً نشان می‌دهند که در سازمان‌ها به‌عنوان امن‌سازی زیرساخت‌ها و کنترل‌های لازم پیاده‌سازی شده، ناکارآمدی‌ها و وجود آسیب‌پذیری‌های فراوان را می‌توان انجام داد. رخدادهایی که نشان داد نه‌تنها پیشگیرانه مناسبی در حوزه امنیت اطلاعات انجام نشده است، اصلاحی لازم نیز انجام نمی‌شود و احتمال تکرار چنین رخدادهایی همچنان وجود دارد.

علاوه بر موضوع امنیت در حوزه فناوری، بهناز آریا به عدم وجود زیرساخت‌های لازم در حوزه اقتصاد دیجیتال اشاره کرده و آن را عاملی برای مبهم شدن وضعیت این حوزه دانسته است: «در شرایطی که اقتصاد دیجیتال نقش بسیار پررنگی در اقتصاد امروز و آینده جهان ایفا می‌کند. ، ما با آینده تا و مبهم آن در کشوریک هستیم. چراکه در کنار بسترهای لازم، غیر قابل پیش بینی بودن آینده اقتصاد دیجیتال در ایران از جمله اصلی این ابهام است..»

او وجود امنیت اقتصادی، امنیت روانی، امنیت شغلی و چندین مورد از امنیت را برای کسب و کارها و نیازهای نیروی انسانی دانست و بیان کرد که بدون چنین عواملی یک مکان اقتصادی، یک کارآفرین، یک کسب و کار خاص نمی تواند به حیات خود ادامه دهد. او با اشاره به این که چنین عواملی در فضای اقتصاد دیجیتال ایران وجود ندارد، اظهار کرد:

یک کسب‌و کار با تهدیدات فراوانی ورای تهدیدهای مرتبط با امنیت اطلاعات و خطرهایی روبروست که چرخه اقتصاد دیجیتال کشور را ناممکن می‌سازد. تولید محصولات بومی و خوداتکایی نیز در رقابت های فضایی باز و سالم و با اعتمادسازی آن هم در زمان و با برنامه ریزی، حتی حمایت و سرمایه گذاری مناسب امکان پذیر است.

با وجود چنین فضایی برای کسب‌وکارها، آریا معتقد است با وجود محدودیت در اینترنت چنین امکاناتی در فضای اقتصاد دیجیتال کشور وجود ندارد. او درباره تبعات و نتایج این وضعیت گفت: «قطعی‌ها و محدودیت‌های لحظه‌ای به لحظه‌های اینترنتی بدون در نظر گرفتن تبعات آن و عدم بررسی آزمایش‌ها با ذینفعان، اصناف و تشکل‌ها، نوسانات شدید، بستن بسترهایی که به واسطه آن هزاران کسب‌وکار را انجام می‌دهند. گوشه گوشه ایران در حال انجام فعالیت تجاری بوده است، نتیجه‌ای جز نابودی از کسب‌وکارها و سونامی نیروی انسانی توانمند نخواهد بود..»

منبع