وقتی صبحت اخراج نیرو از محیط کار می شود از این که فرد مورد نظر در محیط کار تاثیر داشته باشد یا خیر می بایست کمی در موضوع خاص طراحی شغل و نحوه استقرار نیرو در پوزیشن مورد نظر بررسی های دقیقی به عملم، به شخصه من در کار باشد. این واقعیت اگر آیتم های مناسب را در نظر بگیرید، بیشتر از این که به نواقض موجود در مورد نظر بپردازم، سعی کنید از زاویه ایی دیگر مسائل مربوط به موضوع را بررسی کنید، زاویه ای که این آیتم ها را در آن می بینید. هشدار برای سازمان می باشد، چرا که اگر نواقص در بعدی دیگری از فضای کسب و کار نهادینه و پنهان باشد، شاید بزودی سرنوشت اخراج لاجرم در انتظار سایر کارمندان مجموعه باشد…

مقصر کارمند شماست یا محیط کار و طراحی شغلی اشتباهی که انجام داده اید؟!
مقصر کارمند شماست یا محیط کار و طراحی شغلی اشتباهی که انجام داده اید؟!

نواقصی که دیر یا زود گریبانین کسب و کار را به جهت افزایش هزینه های به بالاتر از صاحب برای جایگزینی، جذب نیروها ایجاد می کند.

اما آیتم هایی که قبل از اخراجی کار می کنند در کسب و کار خود ارزیابی می کنند؟

1.طراحی شغل!

بسیار مهم است که ورود هر فرد به سازمانی باشد که فرد مورد نظر در کدام قسمت از سازمان، چه نوع فرآیندی را با میزان کمیت و کیفیت قرار می‌دهد، این موضوع می‌تواند به عنوان طراحی شغل در کسب و کار انجام شود. شما دستخوش طراحی قرار بگیرد.

طراحی شغل شامل مواردی از قبیله :

۱. شغل ساده سازی

۲. گردش شغلی :

  • کاهش یکنواختی شغلی؛
  • گسترش دانش و مهارت افراد؛
  • کشف استعدادهای افراد در جایگاه‌های شغلی مختلف؛
  • کمک به افراد برای علاقه مندی های پنهان؛
  • کمک به افراد برای یافتن بهترین موقعیت شغلی با روحیات و کارهای خود؛
  • توسعه تجربه افراد در محیط کاری.

۳. غنی سازی شغلی

۴. توسعه شغلی

2.شرح شغل مورد نظر چه بوده است؟

آیا به درستی این شرح شغل به کارمند منتقل شده است؟ آیا شرح شغل مربوط به تیپ شناسی از کارمند مورد نظر به وی منتقل می شود یا صرفاً بواسطه مشاهده یکسری توانمندی در جلسه مصاحبه نیم ساعت تصمیم به استقرار نیروی کار نظر در شغل سازمانی دیجیتال است؟

بسیار مهم است که شرح شغل در سازمان به درستی و دقت بسیار بالا طراحی شده و سپس بررسی دقیق از توانمندی های کاندیدای مورد نظر، مشاغل مربوط به همراه با شرح شغلی به وی تفویض اختیار شده است.

3.تجزیه و تحلیل؟!

پس از تفویض اختیار صحیح و انتقال شرح شغلی، نوبت به تجزیه و تحلیل وضعیت وضعیت مورد نظر در بازه های زمانی خاص می شود، به درستی تقسیم های انتقالی را در بازه های زمانی خاص ارزیابی و تحلیل قرار دادن تا قبل از ایجاد هر گونه. آسیب به سازمان ممکن است مسیرهای جایگزین را به کارمند مورد نظر منتقل کنند، یکی دیگر از موضوعات بسیار در سازمان است.

تحقیقات نشان داده است، اگر به کارمندی که در سازمان در حال حاضر می‌شود، بی‌اعتنایی کنیم، حدوداً 46% کارمند مورد نظر نسبت به فعالیت‌های شغلی در حال انجام نیز بی‌اعتنا می‌شود، اگر این بی‌اعتنایی را جایگزین انتقاد کنیم، به عددی حدود 20% بی تفاوتی از دستیابی به یافتن و اما اگر آنرا به ترکیب سازیم تبدیل شود، حدوداً 10% شاهد بی اعتنایی کارمند فقط بود.

بنابراین تجزیه و تحلیل و تحلیل روند فعالیت، انتقاد، افزایش، تغییر مدل اجرای فرآیندها یکی از موضوعاتی است که پس از ورود کارمند به محیط کار بر اساس شرایط حاضر سازمان می بایست در دوره های مشخصی انجام شود.

اما نکات مهمی که می بایست در این فرآیند در سازمان خود به درستی نظر دهید:

۱. تنوع مهارت ها

هیچ‌کس از انجام یک کار روتین و تکراری در بلند مدت نمی‌تواند، بسیار مهم است که می‌توان از همه مهارت‌های یک فرد در طراحی شغلی بهره برد که علاوه بر کاهش مصرف، از توانمندی‌های فرد در افزایش بهره‌وری و نهایتاً افزایش میزان بهره‌وری استفاده کرد. وفاداری در سازمان بهره مندی از گردیم، شاید این گزینه را می توان یکی از مهمترین گزینه های جذب کار وفادار در سازمان در نظر داشت!

۲. تعیین وظایف

مهم است که افراد بدانند چه وظایفی را می بایست در سازمان به درستی انجام دهند و ماه عسل این وظایف را در سازمان چه تأثیراتی را به ارمغان می آورد، داستان نظافتچی شرکتی که تولید کننده هواپیما بوده است شاید در این بخشی برایتان الهام باشد، وقتی که باشد. از این نظافتچی که خارج از ساعت کاری در حال تلاش برای تمیز کردن کف ساختمان بوده است…

وقتی که از او پرسیدند، تو در این سازمان چه فعالیت هایی انجام می دهند و در پاسخ گفت که ما تولید هواپیما انجام می دهیم!!!

تصویری که نتایج انجام وظایف برای افراد در سازمان ایجاد می کند، بسیار در اثربخشی و انجام صحیح برنامه ها می توان به آنها و شما کمک کرد!!!

۳. شغل مهم

همه دوست دارند یک کار اثرگذار انجام دهنده و مدیران آنها و سایر اعضای تیم قدردان زحمات آن‌ها باشند. به همین خاطر، در زمان طراحی شغل این نکته را به‌خاطر بسپارید و مجموع فعالیت‌ها را به‌نحوی طراحی کنید که بر هر فرد تأثیر بگذارد، به‌طور کاملاً واضح در مجموعه‌ای از آن‌ها می‌شود.

۴. استقلال کاری

افراد بسیار مهم در تیم شما حس استقلال کاری داشته باشند، این حس همراه با توفیض اختیار درستی دلیل بر افزایش بازدهی افراد در تیم شما خواهد بود.

۵. بازخورد شغل

هدف اصلی طراحی شغل را می‌توان افزایش بهره‌وری از افراد در نظر گرفت و به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم در زمان طراحی شغل، این موضوع را در نظر بگیرید که مدیران و کارکنان را در نظر بگیرید، به‌صورت مستمر بازخوردهای مثبت یا منفی خود را به افراد مجموعه‌ای اعلام کرده‌اند. و از این طریق باعث افزایش انگیزه می شوند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!