ادعای ادعای وب سایت Angstronomics، مشخصات فنی تراشه‌های گرافیکی سری AMD Nav 3X از سال ۲۰۲۰ دستخوش تغییر نشده است. این وب‌سایت مشخصات دقیق هر شه شامل کدنام و حتی ترافینیتی کش آن‌ها را فاش کرده است. در هفته‌های اخیر، شماره‌های افشاگران بر سر ظرفیت اینفینیتی باهم اختلاف‌نظر دارند. مجموعه ای از افشاگران به ۱۹۲ مگابیتی برای اینفینیتی کش اشاره و برخی دیگر از آن ها تعداد بیشتری اعلام کردند.

به نظر می‌رسد ظرفیت اینفینیتی کش در نمونه‌های عادی تراشه‌ای گرافیکی Navi 31 کمتر از حد انتظار است و به ۹۶ مگابیت می‌رسد. می‌شود نمونه دیگری از این تراشه‌ی گرافیکی را با فناوری پشته‌سازی سه‌بعدی تولید می‌کند که گفته می‌شود این‌فینیتی کش آن دو برابر بیشتر بوده است. اما انتظار مهندسان تیم قرمز، تفاوت قدرت این نمونه از تراشه‌ی Navi 31 با نمونه‌های عادی خیلی زیاد نبوده است. در همین زمینه، AMD در نمونه اصلی Navi 31 از 96 مگابایت اینفینیتی کش استفاده کرد و تصمیم گرفت که نمونه اصلاح‌شده‌ای از Navi 31 را با 80 مگابایت اینفینیتی کش بسازد.

به‌نوشته‌ی ویدئوکاردز، مشخصات تراشه‌ی Navi 32 نیز دردسترس قرار گرفته است. پیش از این اعلام شد تراشه‌ای از ۳۲ پردازنده‌ی ورک‌گروپ (WGP) استفاده می‌کند، Angstronomics می‌گوید تعداد این پردازنده‌ها ۳۰ عدد است. بدین‌ترتیب، نمونه‌ی معمولی تراشه‌ی Navi 32 به‌جای ۸۱۹۲ پردازنده‌ی جریانی، قرارگیری ۷٫۶۸۰ پردازنده‌ی جریانی داشته باشد.

هیچ تغییری در حافظه‌های تراشه‌ها اعمال نشده است. اما گفته می‌شود که در نمونه‌های عادی Navi 32 از حداکثر 64 مگابایتی این کشش و در نمونه‌هایی از فناوری‌های پشته‌سازی سه‌بعدی از 128 مگابیتی اینفینیتی استفاده می‌شود. ممکن است AMD به‌دلیل افزایش بیش‌ازحد هزینه‌های تولید نمونه دوم را انجام دهد.

مشخصات فاش شده منتسب به تراشه های سری Navi 3X
AMD Navi 31 AMD Navi 32 AMD Navi 33
کدنام بونیتو آلو کدنام گندم ناس کدنام Hotpink Bonefish
طراحی چیپلت شامل ۱ واحد GCD و ۶ واحد MCD طراحی چیپلت شامل ۱ واحد GCD و ۴ واحد MCD طراحی یکپارچه
۴۸ واحد WGP (معادل ۹۶ واحد محاسباتی و ۱۲۲۸۸ واحد محاسبه و منطق) ۳۰ واحد WGP (معادل ۶۰ واحد محاسباتی و ۷٫۶۸۰ واحد محاسبه و منطق) 16 واحد WGP (معادل 32 واحد محاسباتی و 4096 واحد محاسبه و منطق)
۶ هسته‌ای سایه‌زن / ۱۲ آرایه‌ای سایه‌زن ۳ هسته‌ای سایه‌زن / ۶ آرایه‌ای سایه‌زن ۲ هسته‌ای سایه‌زن / ۴ آرایه‌ای سایه‌زن
۹۶ یا ۱۹۲ مگابیتی اینفینیتی کش ۶۴ مگابایت اینفینیتی کش ۳۲ مگابایت اینفینیتی کش
حافظه‌ی ۳۸۴ بیت GDDR6 حافظه‌ی ۲۵۶ بیت GDDR6 حافظه‌ی ۱۲۸ بیت GDDR6
GCD مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC N5 GCD مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC N5 بر اساس لیتوگرافی TSMC N6
MCD مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC N6 MCD مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC

رسانه ی Angstronomics ادعا می‌کند تراشه‌های GCD و MCD که در داخل AMD Navi 31 استفاده می‌کنند، مساحت متفاوتی دارند (به‌ترتیب ۳۰۸ و ۳۷.۵ میلی‌مترمربع). پیش‌تر گفته شده است که مساحت تراشه‌ای GCD ممکن است ۳۷۰ میلی‌متر مترمربع باشد. نمونه‌ی کامل تراشه‌ی Navi 31 که چهار واحد MCD دارد، احتمالاً مساحتش به 533 میلی‌مترمربع می‌رسد.

مقالات مرتبط:

Navi 32 همان واحدهای MCD تراشه‌ی Navi 31 را دارد. ولی از GCDهای کوچک‌تری استفاده می‌کند. با فرض اینکه واحدهای GCD در داخل این تراشه 200 میلی‌مترمربع مساحت داشته باشد، مساحت کلی Navi 32 به 350 میلی‌مترمربع می‌رسد. در شایعات پیشین، این عدد ۴۴۰ میلی‌مترمربع اعلام شد. همچنین، افشاگران گفته شده بودند تراشه‌ی Navi 33 مساحتی برابر با 400 میلی‌متر مترمربع دارد، به نظر می‌رسد که این تراشه قرار دارد بسیار کوچکتر باشد (مساحت حدود 203 میلی‌متر).

علاوه بر این، گفته می‌شود گرافیک‌های مبتنی‌بر تراشه‌های Navi 3X با خنک‌کننده‌ای مرجع توان تولید خواهد شد. ادعا شده است که طراحی مرجع گرافیکی به Navi 31 ادامه سه فن دارد. اما تویل‌تر از سری Radeon RX 6000 است.

احتمالاً گرافیک‌های موردانتظار سری RDNA 3 کانکتور شانزده پین ​​PCIe Gen5 نخواهند داشت و همچنان از دو کانکتور پین استفاده خواهند کرد. AMD در آینده‌ای نزدیک جدیدترین نسل از گرافیک‌های خود را برای رقابت با سری Nvidia RTX 4000 روانه بازار می‌کند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!