خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

اندازه‌گیری طولانی‌ترین رودهای جهان کار بسیار سختی به نظر می‌رسد و طی یک فرآیند، این اندازه‌گیری می‌شود. چرا که اول از همه باید بدانیم که دقیقاً از کجا شروع می‌شود و انتهای آن در کجا قرار دارد و از آنجایی که می‌رود بسیار فرسایشی هستند آن‌ها همیشه در حال تغییر است. طول تغییر رودها به اتفاق رخ می دهد و باعث می شود تا در نهایت با تغییر اندازه رودها ممکن شود. اگر چه مقدار دقیقی از رودها قابل محاسبه نیست اما ما در ادامه 24 مورد از طولانی ترین رودهای جهان را معرفی کرده ایم. پس ما در دیجی رو همراه شوید.

طولانی ترین رودهای جهان

رود مکنزی (رود مکنزی)

یکی از طولانی ترین رودهای جهان رود مکنزی است که با داشتن طولی معادل 1738 کیلومتر از منطقه بزرگ کانادا عبور می کند و به عنوان بزرگترین سیستم رودی در Great White North شناخته می شود. این رود از این جهت که از سمت جنوب به شمال جریان دارد و آب شیرین را به جنوب منجمد شمالی می‌رساند بسیار خاص و متمایز است.

طولانی ترین رودهای جهان رود مکنزی

رود سیر دریا (سیر دریا)

طول این رودخانه تقریباً 2211 کیلومتر بوده و به عنوان یکی از آرام‌ترین و بلندترین رودهای جهان‌ترین می‌باشد. همچنین پیچ و خم‌های این رود بسیار کم بوده و شروع آن از کوه‌های تیان شان (Tian Shan) در قرقیزستان آغاز شده و حدود 2253 کیلومتر تا بقایای دریای آرال (آرال دریا) ادامه پیدا می‌کند.

بلندترین رودهای جهان سیر دریا

رود سالوین (رود سالوین)

رود سالوین با داشتن طول تقریبی معادل 2400 رود کیلومتر در لیست امروز طولانی ترین های جهان قرار گرفته است. ممکن است در نگاه اول فکر کنید که این رود خیلی بلند نیست اما شدت خروش آن بسیار زیاد است. جالب است که نام رود سالوین به معنای رود خشمگین بوده و از آنجایی که تندبادها و سیل‌های زیادی در این رود آسیایی وجود دارد، دلیل این نامگذاری مشخص می‌شود.

طولانی ترین رودهای جهان رود سالوین

رود مورای (River Murray)

رودای با داشتن طولی معادل 2507 به عنوان بزرگترین رود در استرالیا می‌شود که دارای مناطق بایری بود که توسط دریا احاطه شد. این رود از کوههای آلپ واقع در استرالیا سرچشمه گرفته و در دریاچه الکساندرینا به دریا میپیوندد.

طولانی ترین رودهای جهان رود مورای

رود توکانتینس (رود توکانتینز)

نام رود توکانتینس از زبان توپی گرفته شده و به معنای منقار توکان است. این رود با داشتن طولی معادل 2639 کیلومتر به عنوان یکی از بلندترین رودهای جهان دیگر می‌شود. توکانتینس را به عنوان یکی از رودهای بزرگ در برزیل می‌توانم بدانم و یکی از معدود رودهایی است که طی مدت زمان کوتاهی از جنوب به شمال می‌رسد.

طولانی ترین رودهای جهان رود توکانتینس

رود آمور (رود آمور)

رود با داشتن 2824 کیلومتر طول به یکی از طولانی ترین رودهای جهان تبدیل می شود. عده‌ای معتقدند که این رود حدود 2800 کیلومتر طول دارد، اما برخی از افراد نیز آن را در جایگاه دهم از لیست طولانی‌ترین رودهای دنیا می‌شناسند که کمی باهم تناقض دارد. نام این رود در واقع Heilongjiang به معنای رود اژدهای سیاه است که در شمال چین و در مرز این کشور با روسیه واقع شده است.

طولانی ترین رودهای جهان رود آمور

رود سائو فارسیسکو

طول رود سائو فرانسیسکو 2829 کیلومتر بوده و به عنوان چهارمین رود موجود در آمریکای جنوبی می‌شود. سائو فرانسیسکو به طور کامل در برزیل قرار دارد اما از نواحی سخت و خطرناک این منطقه، در مناطق آرام جریان دارد و بسیار ملایم است.

طولانی ترین رودهای جهان رود سائو فارسیسکو

رود یوکان (رود یوکان)

شروع سفر یوکان از کانادا آغاز شده و بعد از گذراندن تقریباً 3218 کیلومتر به آلاسکا ختم می‌شود. این رود بسیار مورد علاقه شکارچیان بوده و گفته می‌شود که در گذشته یکی از عوامل مهم ایجاد تمدن در آمریکای شمالی بوده است. چرا که منبع آب را برای مردم بومی فراهم می‌کرد. در حال حاضر از این رودخانه تحت عنوان یکی از طولانی ترین رودهای جهان یاد می شود.

طولانی ترین رودهای جهان رود یوکان

رود سند یا ایندوس (رود سند)

در گذشته‌های دور رود یا همان ایندوس بسیار بیش‌تر از 3200 کیلومتر طول داشت، اما اکنون طول آن کمی کاهش پیدا کرده است. بسیاری از کرانه‌های امروزی نشانه‌هایی از غوطه‌ور شدن در گرداب‌های عظیم را در گذشته به همراه دارند. این رود بخش‌هایی از پاکستان، هند، چین و تبت را در بر گرفته و انشعابات آن به مناطق دوردست نیز می‌رسد.

طولانی ترین رودهای جهان رود سند

رود پوروس (رود پوروس)

رود پوروس با داشتن طولی معادل 3210 کیلومتری روده به یکی از بلندترین های جهان تبدیل شود. در واقع این رود را انشعابی از آمازون می‌دانم که از رشته کوه‌های آند می‌شوند و سپس مسیر خود را با سرازیر و فراهم کردن شرایط حمل و نقل از طریق جنگل، به عنوان مسیری برای حمل غذا و آذوقه برای مردم می‌دانند. می شود.

طولانی ترین رودهای جهان رود پوروس

رود مادیرا (رود مادیرا)

رود مادیرا بیش از یک چهارم آمازون برزیل را پوشش داده و از دو رود کوچکتر به نامهای ماموره (Mamoré) و بنی (Beni) تشکیل شده است. در حال حاضر طول رود مادیرا را 3249 کیلومتر تخمین زده‌اند و به عنوان طویل‌ترین انشعاب آمازون شناخته می‌شود. جالب است بدانید این رود نه تنها یک گذرگاه ایجاد کرده بلکه برای حیوانات زیادی از جمله جگوار خالدار شرایط زندگی ارائه شده است. علاوه بر این رود مادیرا در ایجاد نیروی برق آبی برای انسان‌ها نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

طولانی ترین رودهای جهان رود مادیرا

رود سنی سئی (رودخانه Yenisei)

رود سنی سئی با داشتن طولی معادل 3487 از مغولستان آغاز شد و سپس از طریق سیبری به سمت شمال می‌رود و با خاتمه دادن به سه‌گانه بی‌نظیر رودهای سیبری در نهایت محموله آبی عظیم خود را به دریای کارا در منجمد شمالی می‌رساند.

طولانی ترین رودهای جهان رود اینی سئی

رود اب (رود آب)

رودخانه اب بخشی از Ob-Irtysh بوده است و به عنوان دومین رود بزرگ و غربی سیبری نیز می‌شود که از شمال اقیانوس منجد شمالی می‌ریزد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 14

رود ولگا (رود ولگا)

طول رود ولگا 3691 کیلومتر تخمین زده شده و به عنوان یکی از طول رودهای جهان که در اروپا قرار دارد، می‌شود. از طرفی رود ولگا را به عنوان رود ملی روسیه که محل اختلاف بین شرق و غرب نیز می‌شناسند. روسی‌ها این رود را با نام مادر ولگا (Mother Volga) یاد می‌کنند چرا که زمانی به مهاجران کمک کرده تا در بیایان‌های یخ زده دوام بیاورند و جمعیت‌ها و علاوه بر این، صنایع زیادی در این کشور به این رود متکی هستند.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 15

رود میسیپی (رود میسیسیپی)

این رود با داشتن طولی معادل 3733 کیلوکتر می تواند به عنوان تنها این لیست که در ایالات متحده آمریکا واقع شده است را از آن خود کند. این رود در حالی که از مینسوتا (Minnesota) به سمت بالا حرکت می‌کند کشور میسیسیپی را به دو بخش تقسیم کند و در خلیج مکزیک جاری شود. این رود از 31 ایالت گذشته و بخشهای کوچکی از آن نیز در دو منطقه کانادایی قرار دارد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 17

رود نیجر (رود نیجر)

رود نیجر با داشتن طول تقریبی 4179 کیلومتری ترین روده به یکی از طول های جهان تبدیل شود. این رود سومین رود واقع در قره آفریقاست. رود نیجر به بخش غربی این غاره آب و 7.5 درصد از کل این منطقه را پوشش می دهد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 9

رود مکونگ (مکونگ)

رود مکونگ 4350 کیلومتر طول دارد و با ایجاد مرز برای لائوس (Laos) در فلات تبت آغاز شده و از میانمار (Myanmar) یا همان برمه و کامبوج می‌گذرد. مناطقی که در طول جنگ ویتنام قرار دارند، بسیار مورد مشاجره قرار می گیرند چرا که این منطقه به عنوان تامین کننده آب برای هر دو گروه دوست و دشمن مورد توجه قرار می گیرد!

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 8

رود لنا (رود لنا)

رود لنا با داشتن طول تقریبی 4400 کیلومتری امروز موقعیت هفتم از لیست طولانی ترین رودهای جهان مقاله ما در دیجی رو را از آن خود کند. سیبری دارای سه غول‌پیکر است که به دریای منجمد شمالی منتهی می‌شود و می‌توان آن را به بالاترین‌ترین رود در بین این رودهای سه‌گانه تبدیل کرد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 7

رود کنگو (رود کنگو)

در حالی که کنگو به عنوان دومین رود طویل در قاره شناخته شده است. با عنوان مهم‌ترین رود در دنیا نیز از آن یاد می‌شود. می‌شود بیشتر از قسمت‌های این رود از 213 متر عمق دارند و همچنین گفته می‌شود که در حال افزایش عمق هستند. این رود قلب آفریقاست چرا که به دلیل تصمیمی که به شهرها دارد و اجازه سکونت داده است.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 6

رود پارانا (رود پارانا)

رود پارانا با داشتن طولی معادل 4879 کیلومتری روده به یکی از طول های جهان تبدیل شود. این رود در جایگاه دوم لیست طویل‌ترین رودخانه‌های آمریکای جنوبی قرار گرفته است. آمریکایی‌ها به راحتی می‌توانند هر زمانی را که دوست دارند به یکی از سرچشمه‌های این سفر تبدیل کنند، می‌توانند تغذیه کنند.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 5

رود زرد (رود زرد)

طول رود زرد 5462 کیلومتر تخمین زده شده و عنوان ششمین رود از طولانی ترین رودهای جهان را از آن خود کرده است. همچنین این رود در جایگاه دوم از طویل‌ترین رودهای چین قرار دارد. در گذشته از این رود با نام‌های Huang Ho و Huang He نیز یاد می‌شد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 4

رود یانگ تسه (رود یانگ تسه)

رود یانگ تسه با داشتن طولی معادل 6300 کیلومتر به عنوان طویل‌ترین رود آسیا نام گرفته و جایگاه سوم را از طولانی‌ترین مسیرهای جهان از آن خود ساخته است. رود یانگ تسه که بومی‌ها از آن با نام چانگ جیانگ (چانگ جیانگ) یاد می‌کنند و برای بسیاری از شهرهای چین از شهرهایی که به شانگهای منتهی می‌شوند عامل حیاتی به حساب می‌آیند.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 3

رود آمازون (رود آمازون)

برخی از افراد معتقدند که از آمازون کوتاه تر از رود یانگ تسه است چرا که اختلاف بسیار کمی با هم دارند. طول این رود 6400 کیلومتر تخمین زده شده و با خروج آب نزدیک به 200 میلیون لیتر در هر ثانیه بیشترین خروجی آب را به خود اختصاص دهد.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 2

رود نیل (رود نیل)

رود نیل تنها با داشتن 6852 متر به عنوان بزرگترین رود نه جهان شناخته می‌شود بلکه با اختلاف زیاد به عنوان بزرگ‌ترین رود شمالی نیز نام گرفته است. این رود از خط استوا عبور کرده و در مسیر حرکت خود از 10 کشور می‌گذرد. با این حال اکثر مردم رود نیل را به خاطر نقش پررنگی که در دوران مصر داشت، می‌شناسند.

طولانی ترین رودهای جهان را بشناسید 1

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!