به‌گزارش زومیت، نشست رونمایی جهش هوشمندسازی عصر امروز (ششم تیر) فعالیت‌ها و طرح‌ها و دامنه‌های مختلف این طرح تبیین شد. در این نشست که به میزبانی ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری‌جمهوری برگزار شد، دبیر این ستاد، مدیر مرکز رصد و ترویج اقتصاد دیجیتال و صندوق سرمایه‌گذاری پژوهش و فناوری اقتصاد دیجیتال در کنار تشریح فعالیت‌ها و محیط‌های این ستاد، درباره ماهیت و طرح‌ها جهش هوشمندسازی نیز توضیحاتی ارائه کردند.

حمایت از شرکت‌ها و فعالان حوزه‌های مختلف اقتصاد دیجیتال، مانند فین‌تک، امنیت دیجیتال، دیجیتال، سلامت دیجیتال و… یکی از اصلی‌ترین طرح‌های جهش هوشمندسازی است که با ارائه خدمات مختلف، ازجمله ارائه خدمات صنعتی به شرکت‌های استاپی، شتاب‌دهنده‌ها، شرکت‌های نوپا ارائه می‌شود. ، کوچک و متوسط ​​انجام می شود. کمک به این شرکت‌ها ازطریق کاهش برای آن‌ها هدف است که ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی دنبال می‌کند تا از این طریق شرکت‌ها فعالیت‌های خود را در سال‌های آینده آینده ارائه دهند و در ادامه محصول و خدمات ارائه دهند.

امیر شریفیان، مدیر مرکز رصد و ترویج اقتصاد دیجیتال، در ابتدا درباره چندوچون طرح جهش هوشمندسازی توضیحاتی ارائه داد. مراکز شریفیان نوآوری، شرکت نوپا، کوچک و متوسط، شرکت‌های استارتاپی و شتاب‌دهنده‌ها را مخاطبان اصلی این طرح دانستند و اعلام کردند که عمده‌ترین حمایت‌ها و برنامه‌های موجود در آن را برای این شرکت‌ها انجام می‌دهند. به‌گفته او، شرکت‌هایی که در حوزه‌های مدنظر ستاد اقتصاد دیجیتال، اهم از حوزه‌های فین‌تک، سلامت دیجیتال، امنیت دیجیتال، صنعت هوشمند، انرژی هوشمند و… فعالیت‌های می‌کنند و حمایت‌های این ستاد را انجام می‌دهند، ارزیابی و ارزش‌گذاری با شاخص‌های ستاد مدنظر در این مرکز هستند. ۴ سطح دسته بندی می‌شوند.

ارائه خدمات به استارتاپ‌ها تا سقف صد میلیون تومان

طبق اعلام مدیر مرکز رصد و ترویج اقتصاد دیجیتال، شرکت‌ها در هریک از این چهارگانه حمایت‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند. این حمایت‌ها در زمینه‌های توسعه، توسعه بازار، توسعه محصول و خدمات زیرساخت، به شرکت‌ها ارائه خواهد شد. شریفیان درادامه در تشریح این حمایتها و مبالغ حمایتی گفت:

ما شرکت ها را در 4 سطح دسته بندی می کنیم. به 4 استارتاپ سطح یک صد میلیون، به 3 استارتاپ سطح دوم 80 میلیون تومان، به استارتاپ های سطح سوم 60 میلیون تومان و به استارتاپ های سطح چهارم 40 میلیون تومان می شود.

او درادامه درباره مبالغ حمایتی مربوط به شرکت‌های نوپا نیز گفت: «به شرکت‌های نوپا در هریک از حوزه‌های توسعه محصول و توسعه بازار ۴۰۰ میلیون تومان و برای زیرساخت حدود ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات می‌دهیم.» امیر شریفیان مناطق متوسط ​​در حوزه توسعه و توسعه محصول برای شرکت‌های و را یک‌میلیارد تومان و بازارها در حوزه زیر را یک‌و‌نیم میلیون تومان اعلام کرد.

نشست رونمایی از طرح جهش هوشمند دیجیتال

راهاندازی پلتفرم نوآوری باز هوشمندسازی

مدیر مرکز رصد و ترویج اقتصاد دیجیتال از راه‌اندازی «پلتفرم نوآوری باز هوشمندسازی» نیز خبر داد که ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی ارائه کرده است. این سایت که با نشانی www.aimatch.ir دردسترس قرار گرفته است، چشم‌انداز تحول دیجیتال را هدف قرار داده و بستری را فراهم کرده است تا ازطریق آن‌ها طرح‌های مسئله‌محور در زمینه‌های مدنظر این ستاد ایده‌ها و طرح‌های خود را به ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال ارائه دهند. عرضه کننده.

گستره فعالیت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال

حسین ملازاده، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی، نیز در این نشست پیش از تبیین طرح جهش هوشمندسازی، توضیحاتی درباره این ستاد ارائه داد و گستره فعالیت‌های آن را به دو بخش موضوعات فناورانه و موضوعات موضوع‌ها تقسیم کرد. به‌گفته او، در دسته‌های حوزه فناوری‌های موجود از جمله‌های مصنوعی، بلوک‌چین، رباتیک، واقعیت مجازی، افزوده‌ها و… مدنظر قرار گرفته‌اند.

در دسته دوم، مسائلی مانند فین‌تک، امنیت دیجیتال، دیجیتال، انرژی هوشمند، کشاورزی هوشمند، هوشمندسازی صنعتی و… حوزه‌های مهم این ستاد هستند که شرکت‌های فعال در هریک از این فناوری‌ها و حوزه‌ها می‌توانند از حمایت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال استفاده کنند. و هوشمند سازی می شوند. ملازاده اعلام کرد که این ستاد تمام حوزه‌های ارتباطات، از ارتباطات سنتی و نوین را مدنظر قرار می‌دهد و بر اساس تعریف‌شده برای آن، موضوعات را اولویت‌بندی می‌کند.

هدف از هوشمندسازی افزایش بهره‌وری است

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ دولت به ایجاد رشد اقتصادی ۸ درصدی ملزم می‌شود که ۳/۵ درصد از آن باید ازطریق افزایش بهره‌وری حاصل شود. وی در توضیح این موضوع گفت:

به‌عنوان نهاد مرتبط با حوزه هوشمندسازی تلاش می‌کنیم در راه رسیدن به این هدف مهم کمک کنیم. چراکه منظور و مقصود از هوشمندسازی در تمام دنیا افزایش بهره‌وری است.

او درادامه مشخص کرد که ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی برای رسیدن به این هدف تمام ابزارهای قانونی و سرمایه‌گذاری خود را به کار خواهد گرفت تا فرآیند رشد را برای همه دستگاه‌ها و شرکت‌ها در حوزه‌های این شرکت فراهم کند.

نشست رونمایی از طرح جهش هوشمند دیجیتال

صندوق پژوهش و فناوری اقتصاد دیجیتال چیست؟

در یکی دیگر از این نشست، محمد موسی‌زاده‌موسوی، بخش صندوق پژوهش و فناوری اقتصاد دیجیتال درباره این صندوق گفت:

صندوق پژوهش و فناوری اقتصاد دیجیتال اولین صندوق در حوزه اقتصاد دیجیتال در کشور است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 3 یا 4 سال قبل به‌دنبال ایجاد آن شد و در نهایت در اسفند 110 این صندوق ارائه شد که نهادهای تخصصی برای ارائه به شرکت‌های حوزه تخصصی حوزه تخصصی ارائه می‌شوند. فناوری است.

به‌گفته موسی‌زاده‌موسوی، این صندوق پاسخ‌گوی نیازهای شرکت‌های فعال در حوزه را دارد و سعی می‌کند فناوری‌کننده‌ای در مسیر پیش روی آن‌ها باشد. ارائه ضمانت‌نامه‌های هم‌تراز با ضمانت‌های بانکی به شرکت‌ها یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این صندوق است. شرکت ها برای عقد قرارداد یا گرفتن پروژه از دستگاه های مختلف نیازمند ضمانت نامه هستند که این ضمانت نامه را به آن ها می دهد.

علاوه بر این، شرکت‌هایی که نیاز داشته باشند، با ارائه درخواست خود و با برداشتن فنی، می‌توانند از صندوق‌های ذخیره‌سازی استفاده کنند. سرمایه‌گذاری و مشارکت با شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نیز خدمت دیگری است که این صندوق ارائه می‌کند تا در مسیر توسعه شرکت‌ها گام بردارد.

سهامداران دولتی و خصوصی صندوق

موسی‌زاده‌موسوی درباره سهامداران صندوق پژوهش و فناوری اقتصاد دیجیتال گفت:

درحال‌حاضر، دانشگاه تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری سهامداران دولتی و ۴ شرکت فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال سهام‌داران خصوصی این صندوق هستند. اما با توجه‌های فراوان موجود در حوزه اقتصاد دیجیتال، نیازمند ورود همه دستگاه‌ها، صنایع و تجهیزات کشور هستند.

پروژه پژوهش و فناوری اقتصاد دیجیتال یکی از ویژگی‌های طرح جهش هوشمندسازی را در تهران می‌خواند و با اشاره به ذات غیرمتمرکز اقتصاد دیجیتال، اعلام می‌کند که این طرح سایر استان‌ها و شهرهای کشور را نیز مدنظر قرار می‌دهد. ازاین‌رو، با صندوق‌های استانی می‌کند و می‌کوشد با کل اکوسیستم اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی ایران ارتباط برقرار کند.