طبق گزارش منتشر شده در ترندز دیجیتال، در مصاحبه اخیر، AMD در مورد محصولات آینده خود از پردازنده‌های گرافیکی با کارایی بالا صحبت کرده است. در بخشی از آن، این تولیدکننده به درستی پیش‌بینی می‌کند که با افزایش کارت‌های گرافیک، بدون افزایش مصرف انرژی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، ایام‌دی پیش‌بینی می‌تواند حتی قبل از پایان سال ۲۰۲۴ میلادی (زمستان ۱۴۰۳ شمسی) باشد. این شرکت همچنین، در بهینه‌سازی‌های فراتر از نظر عملکرد بر وات (معیاری برای مصرف انرژی در کامیپوترها که نرخ توان ارائه شده به‌ازای هر و انرژی مصرفی را نشان می‌دهد) صحبت کرده است که می‌تواند به طور قابل‌توجهی بالقوه به برتری آن نسبت به Nvidia منجر شود.

این پیش‌بینی‌ها از گفت‌وگو با خبرگزاری وِنچربیت با سام نفزیگر، معاون ارشد، همکار علمی و طراحی فناوری محصول شرکت AMD نقل‌شده است. آقای نافزینگر در حوزه بهره‌وری انرژی و عملکرد بر وات (عملکرد بر وات) تخصص دارد که هر دوی اینها جنبه‌های مهمی از استراتژی AMD در خط تولید محصولات ازجمله کارت گرافیک و پردازنده‌ها را پوشش می‌دهد. این استراتژی چه در محصولات سازمانی، مانند محاسبات مرکز داده و چه محصولات مصرفی، مانند بهترین پردازنده گرافیکی برای گیمرها، به‌کار گرفته می‌شود.

مصاحبه درادامه‌ای، آقای نافزیگر در این مورد می‌کند که بیشتر مصرف برق را در یک منحنی بسیار قوی حرکت کرده است. این موضوع نیز در مورد محصولات در تمام بخش‌ها صادق است، چه محصولاتی که حجم عظیمی از محاسبات با کارایی بالا (HPC) دارند مانند ابرایانه‌ها و مراکز پژوهشی پردازشی را پوشش می‌دهند.

تنظیم توان مصرفی پردازنده های گرافیکی

با افزایش عملکرد، مصرف برق نیز افزایش می‌یابد. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، AMD پیش‌بینی می‌کند که پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند حتی قبل از سال ۲۰۲۵ میلادی (۱۴۰۴ شمسی) به توان طراحی گرمایی ۷۰۰ واتی خواهند رسید. بنابراین، رسم شده است آمار و ارقام دردسترس یک روند پیشرفت ادامه دارد که به نظر می‌رسد در چند سال اخیر شتاب گرفته شده است.

مقاله مرتبط:

شایعات مختلف درباره احتمال توان مصرفی بسیار مورد نیاز کارت گرافیک جدید آنویدیا یعنی GeForce RTX 4090 در آینده، به ما نشان می‌دهد که مشکل از آنچه می‌توانیم نزدیکتر کنیم. به‌هرحال، برخی از افشاگران پیش‌بینی می‌توانند برای استفاده از پردازنده گرافیکی نسل بعدی با پردازنده هم‌سطح Raptor Lake اینتل به منبع تغذیه عظیم ۱٫۲۰۰ واتی (PSU) نیاز داشته باشد. کارت‌های گرافیک کم‌کم به هویلاهایی انرژی تبدیل می‌شوند و به‌زودی می‌شوند، همگام می‌شوند با آن‌ها ممکن است به طور فزاینده‌ای آسیب ببیند.

موضوع روی بهره‌وری انرژی برای AMD موضوعی نیست. این تولید کننده در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳ شمسی) یک نوآوری موسوم به «۲۰×۲۵» را آغاز کرد که باعث شد تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ شمسی) راندمان پردازنده‌های دستگاه‌های قابل حمل (لپ‌تاپ) خود را ۲۵ برابر افزایش دهد. اکنون AMD ابتکار دیگری مشابه با قبلی به‌کار گرفته شده است که روی آن کار می‌کند و نامش را «25×۳۰» گذاشته است. این بار تیم قرمزها قصد دارد تا آغاز سال ۲۰۲۵ میلادی (زمستان ۱۴۰۳ شمسی) کارایی پلتفرم‌های مرکز داده شتاب‌یافته خود را ۳۰ برابر افزایش دهد. بنابراین، AMD با استفاده از عملکرد بر وات، به تلاش برای بهبود محصولات بدون افزایش مصرف انرژی در مصرف انرژی ادامه می دهد.

ابتدا ابتکار ۲۵×۳۰ بر روی محصولات HPC ارائه شده است، اما این تصمیم برای ساختن آن به‌نظر می‌رسد که AMD در حال انتخاب معماری و ساختار ساختاری است. درنتیجه، پیشرفت در این زمینه می‌تواند تأثیر دیگری برای کارت‌های گرافیک نسل بعدی RDNA 3 داشته باشد و همچنین برای کارت‌های گرافیک نسل بعدی، یعنی RDNA 4، به‌همراه داشته باشد.

تازه های بهره برداری انرژی

نافزیگر در پردازنده های گرافیکی آینده گفت:

ما به طور عمومی متعهد شدیم که برای بهبود ۵۰ درصدی عملکرد بر وات تلاش کنیم. البته، در تمام جزئیات انجام آن صحبت نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اما از امکانات راه‌ها استفاده می‌شود برای بازکردن یکی از تمام ظرفیت‌های سیلیکونی که می‌توانیم بخریم.

این صحبت‌ها به وضوح نشان می‌دهد که AMD به‌دنبال بهبود ۵۰ درصدی عملکرد بر روی پردازنده‌های گرافیکی RDNA 3 درمقایسه با نسل کارت‌های فعلی است. درحال‌حاضر، AMD تنها سازنده‌ای است که در ساخت کارت‌های گرافیکی و پردازنده‌های متداول، به همین دلیل نیاز دارد، می‌توان از برخی ایده‌های خود در ساخت CPU در طراحی و ساخت گرافیک‌های جدید استفاده کرد. برای مثال، می‌توان به کاهش عرض باس و افزودن حافظه اینفینیتی کش (Infinity Cache) بزرگ اشاره کرد.

این موضوع را صحت دارد که AMD در مورد موارد خاصی نسبت به رقبای خود دربرابر مصرف انرژی مراقب‌تر عمل می‌کند. به‌عنوان مثال، کارت گرافیک آنویدیا GeForce RTX 3090 Ti دارای توان طراحی گرمایی 450 وات است، پرچمدار AMD یعنی کارت گرافیک Radeon RX 6950 XT معقول‌تر ظاهر می‌شود و توان طراحی گرمایی 335 واتی دارد. نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی برای هر دو سازنده هنوز در حد حدس و گمان است. اما اگر AMD از نظر بهره‌وری موفق‌تر عمل کند جای تعجبی ندارد. هر چند لازم به ذکر است که این بهره‌وری در برخی موارد به قیمت کاهش عملکرد تمام می‌شود.

پردازنده‌های گرافیکی RTX 3 قرار است در سال جاری میلادی (پاییز ۱۴۰۱) عرضه و در رقابت با کارت‌های گرافیک سری RTX 40 آنویدیا قرار گیرد. بیایید امیدوار باشید که AMD را با بهره‌وری انرژی بیشتری از مشتریان را از خرید منبع تغذیه جدید نجات دهید.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره اولویت بهره‌وری انرژی یا عملکرد چیست؟ کدامیک را می‌دهید؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!