قیمت زمین در متاورس از ماه‌ها پیش روندی نزولی گرفته شده است و برخی از کارشناسان می‌گویند که می‌توانند زمان مناسبی برای خرید زمین در متاورس باشند. قیمت زمین در Otherside، محبوب‌ترین پروژه‌های متاورس در چند وقت اخیر، محسوسی تجربه کرده است. به‌طورمشابه، قیمت زمین در سایر پروژه‌ها که ارزش زیادی دارند، در حال کاهش است. این گفته برای پروژه‌هایی مانند The Sandbox و Decentraland و Axie Infinity نیز صدق می‌کند.

هم‌زمان با روند نزولی قیمت زمین در متاورس، ارزش بسیاری از رمزارزها نیز کاهش یافته است. برای نمونه، در سال 2021 به بالاترین رکورد قیمت خود، 4.800 دلار رسید. اما اکنون با قیمت تقریباً 1.700 دلار می‌شود؛ یعنی ۶۵ درصد افت درمقایسه‌با سال ۲۰۲۱.

در پایان سال ۲۰۲۱، فیسبوک نام خود را به متا تغییر داد. مارک زاکربرگ با معرفی پروژه‌های جدید دنیای مجازی تلاش کرد با کاهش درآمد فیسبوک مقابله کند. تغییر نام فیسبوک در ابتدا باعث شد قیمت سکه های دیجیتالی بلوک چین متورس رشد کند. در آن دوران، قیمت پروژه‌هایی مانند The Sandbox،Decentraland،Enjin،CEEK،Bloktopia و Pavia افزایش پیدا کرد. بااین‌حال، تعداد زیادی نگذشته بود که زاکربرگ از ضرر سه‌میلیارددلاری پروژه‌های جدید متا خبر داد و قیمت زمین‌های مجازی روندی نزولی گرفت. متا در ماه‌های بعد هم عملکردی درخشان در پروژه‌های مربوط به متاورس نشان می‌دهد.

در نیمه اول ۲۰۲۲، شماری از پروژه‌های مبتنی بر عملکرد NFT موفقیت‌آمیز از خود نشان دادند. تعداد زیادی مجموعه NFT در داخل اکوسیستم اتریوم ایجاد شد و سود بسیار خوبی سرمایه‌گذاری کرد. در همین حین، اکثر NFTهایی که روی اکوسیستم Solana و سایر شبکه‌ها دردسترس قرار گرفتند، با کاهش شدید مواجه شدند.

چرا قیمت زمین در متاورس در حال کاهش است؟

کارشناسان می‌گویند که در قیمت زمین‌های متاورس احتمالاً به کاهش ارزش بازار متعارف ارتباط می‌پردازند. قبل از اینکه بتوانید ارزش عمومی بازار را مشاهده کنید، قیمت زمین مجازی در چندین پروژه روندی نزولی به خود گرفته بود. Axie Infin در آغاز سال ۲۰۲۲ بیشترین حجم تراکنش را داشت. ولی پس از حمله‌ی سایبری عظیمی، بسیاری از تصمیمات کاربران Axie Infinity را ترک می‌کنند. توسعه‌دهندگان Axie Infinity حتی پس از اعلام جبران خود ۶۵۰ میلیون دلاری هرگز نمی‌توانند گیمرها را در پلتفرم نگه دارند.

رمزارزها نیز در وضعیت مطلوبی به‌سر نمی‌برند. بیت کوین که در سال ۲۰۲۱ قیمتش به بیش از ۶۸۰۰۰ دلار رسید، اکنون با قیمت ۲۳۱۵۵ دلار پول می‌شود. افت قیمت بیت کوین به کاهش شدیدتر ارزش پروژه‌های مربوط به NFT منجر می‌شود. آلت‌کوین‌هایی مانند SAND و MANA و AXS نیز بخش مهمی از ارزش خود را از دست داده‌اند.

مقالات مرتبط:

قیمت پلات‌های Otherside از 2 به 7 اکتبر تا ثبت رکورد ثبت شود. اما زمان زیادی نگذشته بود که قیمتش به ۴ اتریوم کاهش یافت. قیمت زمین در Sandbox نیز افت کرده است. قیمت پلات‌های SAND در بازارگاه‌های NFT مانند OpenSea و LooksRare به کمتر از 1.2 تریوم رسیده و قیمت در Decentraland نیز کاهش یافته است. حجم سرمایه‌گذاری‌های زمین‌های متاورسی در ۶ پلتفرم اصلی مانند Decentraland و The Sandbox درمقایسه‌با سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۹۷ درصد کاهش یافته است. در آن زمان، حجم پول به ۲۲۹ میلیون دلار رسید و ثبت ثبت شد. اما گفته می‌شود در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد و تیر ۱۴۰۱) حجم پول، تنها به ۸ میلیون دلار رسیده است.

مجموع فروش و قیمت زمین نیز افت کرده است و از افت 8 درصدی قیمت زمین خبر می‌دهد. در سال ۲۰۲۱، مجموع فروش ۱۶۰۰۰ بود. ولی در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد و تیر ۱۴۰۱) به ۲ هزار رسید. قیمت زمین در همین ماه به 3.300 دلار افت کرد. قیمت زمین 16.300 دلار بود.

حتی با وجود افت محسوس قیمت‌ها، شرکت‌های بزرگ مانند Ark Investment و Morgan Stanley می‌گویند صنعت گیمینگ و بلوک‌چین در دهه‌های پیش رو رشد سریع تجربه خواهد کرد. Ark Investment ادعا می‌کند که در پروژه‌های آینده GameFi به ابزارهای جدید شبکه‌های اجتماعی استفاده خواهد شد.

شرکتها و سازمانهای بزرگ در حال حاضر خرید زمین مجازی و تا ازطریق محیط مجازی کالاهای خود را به مشتریان در متاورس بفروشند. برندسازی و فروش کالا در فضای متاورس همچنان مقوله‌ای جذاب است و احتمالاً قیمتی در متاورس نمی‌تواند زمین را خیلی زیاد کند. با در نظر گرفتن این موضوع شاید به‌زودی مجدداً قیمت زمین در متورس افزایش می‌یابد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!