ستاره‌شناسان رادیویی عجیب و غریب و بی‌وقفه‌ای از یک کهکشان دور کشف کرده‌اند. این اکتشاف ممکن است به ستاره‌شناسان برای مشخص کردن منابع انفجارهای رادیویی سریع (موسوم به FRB‌) کمک کند. FRBها رادیویی پرقدرتی در کهکشان‌ها هستند که میلیاردها سال نوری از ما فاصله دارند. اکثر این انفجارها تنها چند میلیون‌ثانیه دوام می‌آورند و سپس از بین می‌روند. به‌علاوه این انفجارها در اکثر مواقع تنها یک‌بار رخ می‌دهند.

تصمیم جدید که آن را بررسی کند FRB 20191221A می‌نامند تا سه ثانیه ادامه دارد و همین موضوع باعث می‌شود به‌طور متوسط ​​هزار برابر بادوامتر از سایر FRBها باشد. به ادعای پژوهشی، این انفجار رادیویی دارای سریع‌ترین الگوی تکرار FRBها در تاریخ مشاهدات انسانی است.

دنیله میکیلیاز اعضای مؤسسه اخترفیزیک و تحقیقات فضایی کاولی در MIT، می‌گوید: «این اتفاقی غیرعادی بود. FRB موردبحث نه‌تنها بیش از طول و حدود سه دوام داشت، بلکه به صورت دوره‌ای با شدت آن به اوج می‌رسید و این دوره‌ها را به شکل قابل‌توجهی دقیق داشتند.» میکیلی در ادامه می‌گوید: «این نقاط اوج به‌طور مداوم به مدت کسری از ساطع می‌شوند؛ بوم، بوم، بوم، مانند ضربان قلب. این اولین باری است که یک FRB دوره‌ای دارد.»

به گزارش اسپیس‌دات‌کام، تیمی که موفق به کشف این رادیویی پرقدرت و ادامه‌یافته است، پژوهشگران تلسکوپ CHIME کانادا هستند. در آینده، آن‌ها می‌خواهند تا انفجارهای بیشتری را از همان منبع کشف کنند تا عامل ایجادکننده این FRBها را مشخص کنند.

پژوهشگران همچنین امیدوار هستند که بتوانند از FRB 20191221A به‌عنوان نوعی «ساعت اخترفیزیکی» استفاده کنند. از طرفی با دور شدن منبع اصلی از تغییرات زمینی در فرکانس ایجاد می‌شود. به همین واسطه ممکن است میزان انبساط کیهان را اندازه گیری کرد.

طرح گرافیکی رادیویی سریع FB در حال حاضر به کره زمین می رسد

طرحی گرافیکی برای رسیدن به انفجارهای رادیویی سریع به زمین. هر رنگ نشان‌دهنده‌ای یک طول است.

انفجارهای رادیویی سریع اولین بار در سال ۲۰۰۷ کشف شدند و منبع اصلی آن‌ها فلاً نامشخص است. ستاره‌شناسان می‌توانند این انفجارها را تا آن‌ها کهکشان‌ها باشند، که بسیار از زمین‌ها رهگیری کنند، اما هرگز نفهمیده‌اند و چه چیزی باعث ایجاد آن‌ها می‌شود.

درحال‌حاضر فرضیه‌ی اصلی این است که انواع ویژگی‌های ستاره‌های نوترونی به نام تپ‌اختر رادیویی و مگنتار باعث ایجاد انفجارهای رادیویی سریع می‌شوند. کشف سیگنال FRB 2019 2011221A نشان می‌دهد این فرضیه درست است.

دنیله میکیلی می‌گوید: «چیزهای زیادی در کیهان وجود ندارد که دوره‌های دقیقی ساطع کند. نمونه‌هایی در کهکشان‌های ما که از آن‌ها خبر دارند شامل تپ‌اخترهای رادیویی و مگنتارها هستند که در حال چرخش‌اند و تابشی پرتومان هستند مانند فانوس دریایی ایجاد می‌کنند. ما فکر می‌کنیم این نتیجه‌گیری جدید از یک مگنتار یا تپ‌اختر نشئت می‌گیرد.»

مقالات مرتبط:

تپ‌اخترها ستاره‌هایی نوترونی هستند که با سرعت بالا می‌چرخند و تابش‌هایی شدید را در برابر انفجار ساطع می‌کنند. مگنتارها بقایای ستاره‌ها هستند و میدان مغناطیسی بسیار پرقدرتی دارند.

تمامی انواع ستاره‌های نوترونی زمانی تشکیل می‌شوند که ستاره‌های پرجرم به پایان عمر خود می‌رسند، سوختشان برای همجوشی هسته‌ای تمام می‌شود و دیگر نمی‌توانند از خود دربرابر رمبش گرانشی محافظت کنند. درنتیجه این اتفاق، انفجار عظیم ابرنواختر ایجاد می‌شود و بقایایی کیهانی بر جای می‌گذارد. یک ستاره نوترونی به پهنی چگال است که یک قاشق چایخوری از مواد تشکیل دهنده آن حدوداً ۳٫۹ تریلیون وزن دارد. مطالعه روی شناسهای FRB 201 ممکن است به اخترفیزیکدانان کمک کند که بهتر از ستاره‌های نوترونی را ببندند.

سیگنال FRB 20191221A اولین بار در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۹ (۳۰ آذر ۱۳۹۸) توسط تلسکوپ CHIME کشف شد. میکیلی در آن زمان بررسی داده‌های جدید بود و رفتار عجیبی در این انفجار رادیویی سریع، فورا توجه او را جلب کرد. او به اعضای تیمش الگوی این سیگنال را که مربوط به کهکشان‌های دوردست است، تجزیه و تحلیل می‌کنند و متوجه وجود شباهت‌هایی بین این نیروها می‌شوند که ناشی از تپ‌اخترهای رادیویی و مغناطره‌ها در مسیر شیری هستند.

البته بین FRB 201911121A و نشانه تپ‌اخترهای رادیویی و مگنتارهای کهکشان راه شیری تفاوت اساسی وجود دارد: FRB 20191221A بیش از یک میلیون بار پرنور از نمونه‌های مشابه در مسیر شیری است. میکیلی می‌گوید نور بسیار درخشان FRB 20191221A می‌تواند نشان‌دهنده باشد که تپ‌اختر رادیویی یا مگنتاری باشد که این چراغ را ساطع می‌کند روشنایی بسیار کمتری دارد. اطلاعات می‌گویند که احتمالاً نوعی مکانیسم ناشناخته در میان است.

تلسکوپ رادیویی CHIME کانادا در شب آسمان پرستاره

تلسکوپی CHIME در شب

تلسکوپ CHIME که از چهار بازتابنده‌ی سهموی عظیم تشکیل شده است به طور مداوم آسمان را اسکن می‌کند و می‌تواند در هنگام ساطع شدن FRB 20191221A در زمان و مکان درست قرار بگیرد. این تلسکوپ از زمان آغاز به کار در سال 2018، صدها انفجار سریع رادیویی دیگر نیز کشف کرده است. میکیلی می‌گوید که داده‌های تلسکوپ نشان می‌دهد احتمالاً در اطراف FRB 20191221A ابری از پلاسما وجود دارد. این دانشمند می‌گوید احتمالاً تلسکوپ‌های پیشرفته‌ی بعدی می‌توانند هر ماه هزاران FRB دیگر کشف کنند.

نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!