خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

همان‌طور که از نام آن پیداست، صفحه سفید مرگ اتفاق می‌افتد که به یکباره نمایشگر سیستم ویندوزی کامل سفید می‌شود و شما نمی‌دانید که این مشکل با اجزای سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری مرتبط است. صفحه آبی یا سیاه مرگ، صفحه سفید معمول کد خطا یا وضعیتی تحت عنوان Something Went Wrong به همراه نخواهد داشت. همین موضوع حل این مسئله چرا را کمی سخت‌تر خواهد کرد که باعث می‌شود کاربر نمی‌تواند مشکل به‌وجود آمده را ریشه‌یابی کند.

اما دیگر نگران نباشید چرا که ما امروز در دیجی رو هستیم تا قدم به قدم شما را در رفع صفحه سفید مرگ در ویندوز راهنمایی کنیم پس با ما همراه شوید.

چه چیزی باعث ایجاد صفحه سفید می شود؟

در واقعه واقعی خطای بروز صفحه سفید مرگ به خاطر یکی از زیر رخ خواهد داد:

 • دستگاه شما یک مشکل سختافزاری دارد.
 • یک یا چند دستگاه حساس (معمولا درایو کارت گرافیک) خوب کار نمی‌کنند. ممکن است خللی در عملیات ایجاد یا تاریخ آن‌ها گذشته باشد.
 • یک برنامه در پس زمینه با روند سیستم تداخل پیدا کرده است.
 • یک یا چند فایل سیستمی از کامپیوتر شما پاک شده است.
 • یک آپدیت باگ دار ویندوزی باعث بروز این مشکل می شود.

احتمالات احتمالی برای بروز صفحه سفید موارد بالا هستند، در ادامه روش‌های حل این مشکل را عنوان می‌کنیم.

1- کابل‌ها را بررسی کنید

همان طور که پیش‌تر عنوان شد، خطای صفحه سفید ممکن است به سخت‌افزار مرتبط باشد. برای این که مطمئن شوید که دلیل بروز خطا روی سیستم شما این مورد نیست باید اول از همه سیم‌های متصل به سیستم خود را چک کنید. برای مثال کابل‌های HDMI یا VGA که به مانیتور وصل می‌شوند را حتماً مورد بررسی قرار دهید.

برای حل این موضوع ابتدا باید کامپیوتر خود را به کمک پاور خاموش کرده و این دکمه را چند نگه دارید. بعد از این‌که کامپیوترتان با موفقیت خاموش شد را ببینید آیا کابل‌های سیستم خوب کار می‌کنند یا خیر. همچنین توصیه می‌کنیم حتما لوازم جانبی USB را از کامپیوتر خارج کنید. ممکن است مشکل صفحه سفید مرگ به خاطر عدم کارکرد لوازم جانبی نیز اتفاق بیوفتد.

حال سیستم را ریبوت کرده و بررسی کنید تا ببینید آیا یک صفحه سفید وجود دارد یا خیر.

2- درایور کارت گرافیک را آپدیت کنید

یکی دیگر از وسایل نقلیه صفحه سفید مرگ خارج از رده شدن درایور کارت گرافیک و یا بروز مشکل در آن است. به طور خلاصه می‌توانم بگویم که درایور به عنوان نقطه پیوند بین سیستم عامل و افزار کار می‌کند و اگر درست کار کند با مشکلات حین استفاده از نرم‌افزار/ سخت‌افزار سخت شد.

اگر درایور کارت گرافیک مشکل داشته باشد اولین کاری که باید انجام دهید این است که درایو مورد نظر را آپدیت کنید. اگر این کار نیز در رفع صفحه سفید سفید اتفاق افتاد درایو مورد نظر را دوباره نصب کنید تا مشکل حل شود.

برای انجام مراحل این روش قدم‌های زیر را در پیش بگیرید:

 1. ابتدا باید عبارت Device Manager را در قسمت جست و جو ویندوز سرچ کرده و روی گزینه باز کن کلیک کنید.
 2. سپس در پنجره نمایش داده شده بخش آداپتور نمایشگر را بسط داده و روی کارت گرافیک خود کلیک راست کنید.
 3. از منو نمایش داده شده گزینه درایو را به روز کنید را انتخاب کنید.صفحه سفید مرگ چیست و چگونه آن را در ویندوز بسازیم؟ 1
 4. حالا روی گزینه جستجوی خودکار درایورها مطابق تصویر زیر کلیک کنید.صفحه سفید مرگ چیست و چگونه آن را در ویندوز بسازیم؟ 2
 5. بعد از این‌که نسخه سیستم از درایو مورد نظر را برایتان نمایان کرد، باید دستورالعمل‌هایی را انجام داد که روی صفحه نمایش آن را می‌توان دنبال کرد تا این پروژه تکمیل شود.

بعد از آپدیت کردن درایو مورد نظر باید بررسی کنید تا ببینید آیا مشکل صفحه سفید مرگ رفع شده است یا خیر. اگر مجدداً با این مشکل مواجه شوید، باید یک بار درایو را از نو نصب کنید و در صورتی که این روش هم راهی برای رسیدن به مرحله بعدی وجود داشته باشد.

3- سیستم را به حالت قبل از آپدیت ویندوز برگردانید

مایکروسافت آپدیت‌هایی را برای بهبود عملکرد سیستم عامل خود منتشر می‌کند تا کاربران حین کار با کامپیوتر خود با مشکل مواجه شوند. با این حال، ممکن است گاهی اوقات برای ویندوزهای دارای باگ باشد و همین موضوع باعث می شود تا به جای این که عملکرد بهتر بهتر شود، بیشتر مانع شود.

اگر بعد از نصب یک آپدیت با مشکل یا اختلال در عملکرد شدید، به احتمال زیاد مشکل اصلی از آپدیت انجام شده است. اگر شما نیز بعد از نصب آپدیت ویندوزی با صفحه سفید مرگ شدید باید سیستم خود را به حالت قبل از آپدیت ویندوز برگردانید.

برای این‌که می‌توانید از حالت قبل از آپدیت ویندوز برگردید، مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. ابتدا کلیدهای پیروزی + من را فشار داده تا ویندوز برایتان باز شود.
 2. حالا گزینه به روز رسانی و امنیت را از لیست انتخاب کنید.
 3. سپس در پنجره باز شده گزینه به روز رسانی ویندوز را پنل سمت چپ پیدا کرده و سپس روی گزینه مشاهده تاریخچه به روز رسانی نصب شده موجود در بخش راست کلیک کنید.صفحه سفید مرگ چیست و چگونه آن را در ویندوز بسازیم؟ 3
 4. حالا روی گزینه به روز رسانی ها را حذف کنید کلیک کنید.صفحه سفید مرگ چیست و چگونه آن را در ویندوز بسازیم؟ 4
 5. در این مرحله باید آپدیت کنید که می‌خواهید آن را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کنید.
 6. سپس گزینه حذف نصب کنید را انتخاب کرده و دستورهای موجود روی نمایشگر را دنبال کنید.

صفحه سفید مرگ چیست و چگونه آن را در ویندوز بسازیم؟ 5

اگر مشکل صفحه سفید مرگ به خاطر آپدیت انجام شده ایجاد شده باشد، حذف آن باید مشکل ایجاد شده روی کامپیوتر را رفع کند. با این حال اگر ویندوزهای بعدی خود را آپدیت کردید، به احتمال زیاد زیاد مشکل ویندوز باید به دیگری باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

4- برنامه های پس زمینه را غیرفعال کنید

هرکدام از برنامه های موجود در این زمینه ممکن است باعث بروز مشکل در روند سیستم شده و در نهایت خطای ویندوزی و صفحه سفید مرگ شود. توجه داشته باشید که اگر این مشکل بعد از نصب یک برنامه مشخص ایجاد شده باشد، باید سعی کنید برنامه مورد نظر را حذف کنید و ببینید آیا مشکل حل می شود یا خیر.

اگر نمی‌دانید که چه برنامه‌ای را نصب کنید که مشکل ایجاد کند، همه برنامه‌های غیرضروری روی Task Manager را غیرفعال کنید.

برای انجام این مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. عبارت Task Manager را در سرچ ویندوز تایپ کرده و سپس روی گزینه باز کن کلیک کنید.
 2. حالا به سراغ سربرگ فرآیندها مراجعه کنید.
 3. در این بخش روی برنامه های مورد نظر و مشکوک رفته و سپس روی گزینه پایان کار کلیک کنید.صفحه سفید مرگ چیست و چگونه آن را در ویندوز بسازیم؟ 6
 4. بعد از این‌که همه برنامه‌های مورد نظرتان را غیرفعال کردید باید بررسی کنید تا ببینید آیا مشکل رفع شده است یا خیر.

راه دیگری که در این زمینه می‌توانید این را امتحان کنید که ویندوز را در حالت Safe Mode اجرا کنید. در حالت Safe Mode ویندوز تنها درایوها و برنامه‌های ابتدایی را اجرا می‌کند و این معناست که اپلیکیشن‌های سوم شخص اجرا نمی‌شوند.

اگر مشکل صفحه سفید مرگ در حالت Safe Mode رفع شد، پس مطمئن شوید که می‌شویم که روی سیستم ناشی از عملکرد یک برنامه سوم شخص بوده است. در این حالت همه اپلیکیشن‌هایی که اخیراً نصب شده بود را حذف کنید تا اختلال ایجاد شده از بین برود را حذف کنید.

5- دستگاه ایرادیاب و سخت افزار را اجرا کنید

شما می‌توانید مشکلات سخت‌افزار را به کمک ابزار ایراد یاب داخلی ویندوز حل کنید. یکی از ابزارهای بسیار برای استفاده از ویندوزی ایراد یاب Hardware and Devices است که با اسکن کردن سیستم برای پیدا کردن مشکلات سخت افزاری، مشکلات و راه حل های پیشنهادی را می دهد. اگر فکر می‌کنید که مشکلی دارید که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستید به سخت‌افزار مربوط به کابل‌ها و بررسی این زمینه‌ها در این زمینه انجام شده است باید سعی کنید تا ایراد یاب Hardware and Devices را اجرا کنید و راه حل‌های پیشنهادی را اعمال کنید تا مشکل ایجاد شود. حل شود.

نتیجه‌گیری نهایی

کاربران غالباً با مشکلاتی مانند صفحه آبی، سیاه، سبز و صفحه سفید آشنایی با آنها دارند. اکثر این مشکلات در مورد علت و پیدایش آن‌ها به ما می‌دهد اما بهتر است برای حل هرکدام از آن‌ها مرحله به مرحله پیش برویم. در مقاله حل امروز همه روشهای ممکن برای صفحه سفید مرگ ویندوز ارائه شده است. با این وجود، اگر هیچ‌کدام از این متدها برای شما امکان پذیر نیست، باید به تیم پشتیبانی مایکروسافت اطلاع داده شود تا در زمینه حل این موضوع شما را راهنمایی کنند.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!