پیش‌ازاین، گزارش مبنی بر این موضوع منتشر شد که حافظه SSD به مدل پایه لپ‌تاپ مک‌بوک پرو ام2 (MacBook Pro M2) به روش پیکربندی مدل‌های حافظه، در حافظه‌های مک‌بوک پرو ام1 (MackBook Pro M1) با سرعت کمتری تبدیل شد.

به‌گزارش ورج، اپلای‌کردن شده است که پیکربندی حافظه‌ی مدل پایه‌ی مک‌بوک ایر ام2 (MacBook Air M2)؛ شبیه مدل‌های پرو است. بنابراین، طبیعتاً این پرسش مطرح می‌شود که آیا این مدل نیز دچار ضعف سرعت در خوانش و نگارش است یا خیر؟ بدین‌ترتیب، درنهایت مدل پایه‌ی لپ‌تاپ مک‌بوک ایر ام2 را با حافظه‌ی ۲۵۶ دانش‌آموز و رام ۸ گیگی در بوته‌ی آزمایش قرار داد و پاسخ پرسش نهایی «بله» بود.

با در نظر گرفتن نتایج به دست‌آمده ازطریق اپلیکیشن Disk Speed ​​Test بلک‌مجیک، سرعت نگارش مدل پایه‌ای لپ‌تاپ مک‌بوک ایر M2 حدوداً ۱۵ تا ۳۰ درصد کمتر از مدل ۵۱۲ شهری است و در سرعت خوانش نیز شاهد افت سرعت ۴۰ تا ۵۰ درصدی هستیم. این نتیجه خیلی دور از انتظار نبود؛ زیرا مدل پایه‌ای مک‌بوک ایر فقط به یک تراشه NAND مجهز شده است. مدل‌های M1 و مدل‌های 512 مگابایتی یا M2 دو تراشه‌ی NAND دارند که می‌توانند تا نزدیک به سرعت دوبرابر را افزایش دهند.

تست ۱ زبان در مک‌بوک ایر ام۱ ۵۱۲ گیگی

تست ۱ زبان در مک‌بوک ایر ام۲ ۲۵۶ گیگابایتی

تست سرعت ۱ گیگابایت (تصویر سمت راست: MacBook Air M2 512GB، تصویر سمت چپ: MacBook Air M2 256GB)

تست ۵ زبان در مک‌بوک ایر ام۱ ۵۱۲ گیگی

تست ۵ زبان در مک‌بوک ایر ام۲ ۲۵۶ گیگابایتی

تست سرعت ۵ گیگابایت (تصویر سمت راست: MacBook Air M2 512GB، تصویر سمت چپ: MacBook Air M2 256GB)

مقاله مرتبط:

نمی‌توان گفت سرعت‌های به دست‌آمده از مدل پایه مک‌بوک بد هستند؛ اما می‌توان این سرعت‌ها را روی لپتاپ‌های دیگر مشاهده کرد. برای مثال، سرعت نگارش در حافظه‌های مدل پایه‌ی لپ‌تاپ مک‌بوک ایر ۲۰۲۲ فقط کمی از لپ‌تاپ مک‌بوک پرو ۲۰۱۹ به اینتل سریع‌تر و سرعت خواندنش‌ها نیز بسیار بدتر است. اگر بخواهیم نتایج را با لپ تاپ های ویندوزی مقایسه کنیم، نتیجه را به طور متفاوتی به دست نمی دهد.

برای مثال، سرفیس لپ‌تاپ Go 2 مایکروسافت با قیمت پایه‌ی ۶۰۰ دلار در بخش سرعت نگارش دربرابر مک‌بوک‌ایر شکست می‌خورد؛ اما در سرعت خوانش می‌تواند آن را با خاک یکسان کند. در این جا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانید معمولاً سرعت خوانش را در کار معمولی از اهمیت بیشتر باید بدانید. منظور از این کیفیت، در واقع دریافت سرعت دستگاه دردسترسی به فایل های روی سیستم است. بنابراین، آن از نگارش بیشتر است.

بررسی ورج ظاهراً به مک‌بوک ایر ام وان ۲۵۶ دسترسی رایگان به مکان‌های دیگر در شرایط یکسان با مک‌بوک ایر ام۲ ۲۵۶ گیگی انجام‌دهنده است. اما نمونه‌ای ۵۱۲ انگلیسی مک‌بوک ایر M1 را نیز بررسی کردند که به سرعت خوانش و نگارش این لپ‌تاپ نیز سریع‌تر از نمونه‌های مجهز به ام۲ است.

تست سرعت ۵ ریاضی مک‌بوک ایر ام۱ ۵۱۲ گیگی

تست سرعت ۵ گیگی مک‌بوک پرو اینتل ۲۵۶ گیگی

تست سرعت ۵ گیگابایت (تصویر سمت راست: MacBook Air M1 512GB، تصویر سمت چپ: MacBook Pro 256GB Intel)

مقاله مرتبط:

سردبیر ورج، دن سیفرتپیش‌تر در بررسی خود از مک‌بوک ایر M2 به پیام‌دهای حافظه‌های با سرعت کمتر اشاره کرده بود که چگونه این ویژگی روی برخی از فرآیندها اثر می‌گذارد. برای مثال، انتقال‌وانتقال و فایل‌های آن مهم‌تر می‌تواند باعث کاهش سرعت عملکرد شود. به‌خصوصی که مک‌ها در زمان سربارشدن حافظه‌های رم، از فضای SSD به‌عنوان حافظه‌های موقت (Swap Memory) استفاده می‌کنند.

دراین‌میان، پرسش اساسی‌تر آن است که آیا این ضعف در سرعت می‌تواند در روند بازار هدف این محصول باشد؟ در واقع، احتمال احتمالی مک‌بوکایر به‌ویژه در استفاده‌های روزمره، احتمالاً متوجه تفاوت بین مدل‌های ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگی نخواهند شد. برای مثال، هیچ‌کدام از دو لپ‌تاپ ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگی در زمان اجرای هم‌زمان دو با کیفیت 4K در یوتیوب، مرور کروم ۲۵ تب مرورگر گوگلم باز بود، در مدت زمان ۳۰ دقیقه به استفاده از حافظه‌های سواپ نیازی پیدا نکردند. همچنین، زمان بوت هر دو مدل تفاوت درخورتوجهی نشان نمی‌دهد.

ارتباط این‌چنینی برای کاربران لپ‌تاپ مک‌بوک پرو می‌تواند به‌کلی فروش محصول را دچار مشکل کند. بنابراین، اگر در دسته‌های کاربرانی که حجم زیادی دارند، توصیه می‌کنیم به مدل‌های ایر سراغ مدل‌های پیشنهادی بروید.

مک‌بوک ایر ام۲ / MacBook Air M2 256GB

تست ۳۰ دقیقه مک‌بوک ایر M2 در زمان اجرای دو ویدئو 4K در یوتیوب با ۲۰ تب باز در مرورگر

درنهایت، اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهید با محدودیت سرعت نشوید، بهتر است با 200 دلار مک‌بوک ایر ام2 نسخه‌ی 512 بیشتر را بخرید. علاوه بر این، می‌توانید مک‌بوک ایر M1 نسخه‌ی ۵۱۲ گیگی را با رم ۸ گیگابایتی و همان قیمت ۱/۱۹۹ دلار تهیه کنید. مقایسه‌ی واقعی بین مدل‌ها حاکی از آن است که لپ‌تاپ‌های رایانه‌ای به پردازنده‌های M2 در زمان استفاده از پردازش‌های گرافیکی مانند اجرای بازی‌های ویدئویی عملکرد بهتری دارند. اما در اجرای کاربردهای معمولی مثل ویرایش عکس و صدا و گشت و گذار در اینترنت تفاوت درخورتوجهی نشان نمی‌دهد.

نتایج کاربردی به دست‌آمده به ورج پاسخی نداده است. اما وقتی درباره تفاوت در پیکربندی حافظه از آن‌ها پرسیده شد. میشل دلریودر بیانیه‌ای پاسخ داده است:

به‌لطف بهبود عملکرد ام۲، مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی حتی درمقایسه‌با لپ‌تاپ‌های مجهز به تراشه‌ی قدرتمند ام۱ بسیار سریع هستند. سیستم‌های جدید با استفاده از NAND جدید با تراکم، امکان اتصال فضای ذخیره‌سازی ۲۵۶ شهری ازطریق یک تراشه را می‌سازند. ممکن است بنچمارک های SSD ۲۵۶گیگی درمقایسه‌با نسل قبلی تفاوتی را نشان دهند. اما عملکرد سیستم‌های مبتنی بر ام۲ در فعالیت‌های واقعی سریع‌تر خواهد بود.

دیدگاه شما کاربران زومیت، درباره ضعف حافظه‌های لپ‌تاپ مک‌بوک ایر M2 در سرعت خوانش داده‌ها در چیست؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!