اکراس غول‌پیکر، سزاوار لقبش است. طول گونه‌های بزرگ بزرگ‌ترین پرنده از خانواده‌های اکراس‌ها معمولاً به یک متر و وزن آن به چهار وزن می‌رسد. طول منقار این پرنده تقریباً ۲۳ سانتی‌متر است که نقاب پزشکان ونیزی دوران طاعون را به یاد می‌آورد.

گونه‌ای اکراس غول‌پیکر از سال ۱۹۹۴ به یافتی مثل شکار، نابودی زیستگاه و جنگل‌زدایی درمعرض خطر انقراض قرار دارد. به نقل از سازمان‌های بین‌المللی حفاظت از طبیعت، تعداد آنها از 200 گونه بالغ بر این منطقه در جنوب شرق آسیا زندگی می‌کنند. مجله تخصصی Current Biology، در بحران‌های گوناگونی زیستی، احتمال اینکه از بین رفتن اکراس غولپیکر و سایر شاخص‌ها از نظر بررسی و شکل و اندازه بیشتر باشد. یکی از راه‌های این بحران، فعالیت‌های مخرب انسان است که می‌تواند برای زیستگاه و مکان این گونه‌ها وجود داشته باشد.

پرنده چتم شگ

باکلان چاتام در نیوزیلند

پژوهش یاد شده نشان می‌دهد، خطر انقراض برای کل گونه‌های پرندگان به صورت تصادفی یا برابر تقسیم نشده است. بلکه پرنده هایی مانند نوک شاخ سولو (با منقار عظیم و عقیق مانند)، باکلان چاتام (ظاهر پنگوئنمانند با درخشش فلزی)، حواصیل شکم‌سفید چهارفوتی یا مرغ حق سیشلی هجده سانتی‌متری از گونه‌هایی هستند که بیشتر درمعرض خطر انقراض قرار دارند.

اما هاگزبوم‌شناس دانشگاه شفیلد انگلستان و یکی از مؤلفان پژوهش می‌گوید بحران‌های جهانی تنها به معنی بین رفتن‌ها نیست، حتی به معنی رفتن به پرنده‌های جذاب‌تر هم نیست. بلکه با اتلاف بخش قابل‌توجهی از استراتژی‌ها و کارکردهای حیات روبه‌رو هستیم. زیرا تطبیق با محیط جدید باعث می‌شود از پرنده‌ها ویژگی‌های غیرمتداولی پیدا کنند.

مرغ سیشلی

مرغ حق سیشلی در جزیره ماهی.

دکتر هاگز و همکاران او در این زمینه به بررسی مجموعه‌های خصوصیات فیزیکی مانند اندازه‌های بدن، شکل و شکل منقار و طول بال ۸۴۵۵ پرداختند که از مجموعه موزه‌های تاریخ طبیعی گردآوری شده بودند. آن‌ها همچنین به بررسی انواع فیلوژنتیکی پرداختند. تصمیمی که تفاوت‌های تغییراتی بین گونه‌ها را منعکس می‌کند و می‌تواند ویژگی‌هایی ازجمله رفتارهایی مانند آواز پرنده‌ها، خصیصه‌ها، سبک تغذیه و خوراک را نشان دهد.

حواصیل شکم سفید

یک حواصیل شکم‌سفید در پوناتشانگچو، بوتان

پژوهشگران در مرحله‌ای بعد از شروع به حذف انواعی از آنها می‌روند و به سراغ آن‌هایی می‌روند که بیشتر درمعرض خطر قرار می‌گیرند. سپس این روند بر گوناگونی فیلوژنتیکی و آناتومی را اندازه‌گیری کردند. آن‌ها حذف گونه‌های درمعرض خطر را به این نتیجه می‌رسانند که پرنده‌ها بیشتر به شباهت‌ها باقی می‌مانند و می‌توانند این اثرات را در زیست‌بوم‌ها و نیمی از مناطق زیست‌محیطی به‌ویژه در آسیای شرقی و هیمالیا می‌انجامد کاهش دهند. به گفته ی الیوت میلرپژوهش و مدیر مجموعه‌ها در آزمایشگاه پرنده‌شناسی کرنل که در این مقاله مشارکتی نداشت، این پژوهش، پیش‌بینی‌های علمی اتلاف پرندگان را به شیوه‌های جدید پوشش می‌دهد. او میافزاید:

آنچه درباره اش صحبت می کند و در حال رخ دادن است. مسائل صرفاً ازدست‌رفتن تصادفی‌ها نیست، بلکه آن‌ها به شکلی پیش‌بینی‌پذیر از بین می‌روند. این موضوع مهم و در عین حال کمی ناامیدکننده است.

مرغ مگس گردن یاقوتی

گونه‌ی نر مرغ مگس گردن یاقوتی

مقاله نشان می‌دهد چندین گونه گونه‌های درمعرض خطر مانند اکراس غول‌پیکر یا سیاه‌هوبره‌ای بنگالی از نظر ژنی متمایز هستند. سیاه هوبره‌ای بنگالی نادرترین هوبره‌ی جهان است و چند صد عدد از آن در نوارهای باریکی که از کامبوج، هند تا نپال کشیده شده است زندگی می‌کنند. همچنین پرندگانی مثل مرغ مگس گردن‌ یاقوتی تا طوطی کاکاپو که از نظر اندازه در دو طرف قرار دارند (کوچک‌ و بزرگ‌ترین پرنده‌ها)، از گونه‌های درمعرض خطر آنقراض هستند. به گفته دکتر هاگز: «ما در حال دست دادن بزرگ‌ترین و کوچک‌ترین پرنده‌ها هستیم.»

اکراس غول پیکر

دو اکراس غول‌پیکر در پری ونگ، کامبوج

از بین رفتن گوناگونی ریختی رابطه‌ی نزدیکی با بین رفتن نقش‌های زیست‌بومی دارد که هر کدام از آن‌ها در زیستگاه خود ایفا می‌کنند. از طرفی جست‌وجوی پرنده‌ها رابطه مستقیم با بقای آن‌ها دارد. برای مثال مرغ‌های مگس از منقارهای باریک و بلند کردن خود برای نوشیدن عصاره‌ها استفاده می‌شود که منقار کی‌سازی پلیکان به کمک می‌کند طعمه‌های آبی را به‌صورت کامل ببلد.

مقالات مرتبط:

همچنین پرنده‌ها صرفاً در آسمان پرواز نمی‌شوند بلکه به گرده‌افشانی، پخش دانه‌ها، کنترل آفت و احیای جنگل‌ها هم کمک می‌کنند. همچنین لانه‌هایی را برای دیگر زنده‌های دیگر می‌سازند یا به جا می‌گذارند. به همین دلیل در صورت نابودی گونه‌هایی از پرنده‌ها، جای خالی آن‌ها در زیستگاه را نمی‌توانم کرد یا نادیده گرفت.

سیاه هوبره بنگالی

سیاه‌هوبره‌ای بنگالی در آروناچال پرادش، هندوستان

نرم افزار مقاله های جدید کرکس ها هم درمعرض خطر انقراض قرار دارند. کرک‌هایی که جانورانی لاشخور به پاک لاشه‌ها کمک می‌کنند و در صورت عدم وجودشان این بیماری‌های عفونی را منتقل می‌کنند یا لاشخورهای کوچک‌تری مانند موش‌ها و سگ‌ها از آن‌ها تغذیه می‌کنند که می‌توانند بیماری‌های هاری یا طاعون خیارکی را به انسان منتقل کنند. به گفته دکتر هاگز:

به تعداد زیادی از پرندگان بسیاری برای زیست بوم دارند. ما احتمالاً گونه‌هایی را از دست می‌دهیم که ممکن است به سود بشریت باشد.

نتایج نتایج پژوهش، پرندگان در مسیر یک‌ریخت شدن قرار دارند. به باور دکتر میلر: «در دنیای پرنده‌ها، تقریباً همه‌چیز ساده، قهوه‌ای و یکنواخت خواهند شد. بحران انقراض نه‌تنها باعث نابودی تعداد مشخصی از گونه‌ها می‌شود، بلکه ممکن است گوناگونی زیستی باقی‌مانده را از بین می‌برد.»

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!