بنابر گزارش وایرد، اپل با پرداخت 50 میلیون دلار غرامت به مشتریانی که در برخی از مدل‌های مک‌بوک قرار گرفته است، به مشتریانی که می‌خواهند پروانه‌ای را بدهند، می‌خواهند، پرونده‌ای را برای دادخواهی سنخی علیه این شرکت انجام دهند.

در این پرونده، ادعا شده بود که کوپرتینویی‌ها از احتمال احتمالی کیبوردهای پروانه‌های اطلاع‌رسانی هستند. اما فروش دستگاه های مجهز به آن ها را انجام می دهند. هنوز هیچ قاضی یا مقام حقوقی این توافق را مشخص نکرده است. اما به‌محض ضرر، مشتریانی که در فاصله زمانی سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) تا ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) در هفت شرکت از ایالات متحده مک‌بوک به صفحه‌کلید پروانه‌ای خریدند، واجدشرایط برای دریافت تا ۳۹۵ دلار خواهند بود.

صفحه‌کلید پروانه‌های اپل سوئیچ‌های فوق‌باریکی داشت. اپل این نوع کیبوردها را در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) برای اولین بار در نسل چهارم مک‌بوک معرفی کرد. در آن زمان، وایرد در بررسی لپتاپ به این کیبورد امتیاز ۸ از ۱۰ داده بود و دیوید پیرس از وایرد آن را «آینده‌ای کامپیوترها» لقب داد. البته اکنون وایرد بابت این موضوع به پیشنهاد پشیمانی است و می‌گوید نمی‌دانست که آینده‌ای کیبورد پروانه‌ای کجا خواهد بود.

کلیدهای صفحه‌کلید پروانه‌ای تقریباً هم‌سطح با بدنه‌ای لپ‌تاپ بود و با فشار هربار به‌صورت خیلی محدود حرکت می‌کرد و جمع‌آوری آن را می‌توان به این اپلیکیشن داد که چند میلی‌متر از عمق مک‌بوک‌ها را کاهش داد. بااین‌حال، این طراحی فوق‌نازک بدین‌معنی بود که کلیدها مستعد شکستن هستند یا فرآیند تایپ‌کردن را صحیح انجام نمی‌دهند. برای مثال، ممکن است ورود ذره‌های گردوغبار در زیر کلیدها باعث ازکارافتادن آن‌ها شود.

حرکت به‌سمت کلیدهای پروانه‌ای در حوزه طراحی بود که در اوج تصدی مدیر ارشد طراحی سابق اپل بود، جانی آیو، گرفته شده دقیقاً زمانی که فلسفه‌ای طراحی شرکت بر ارجحیت زیبایی و ظرافت و درخشندگی بر هرچیز دیگری (حتی کارآمدی) بود.

در آن زمان، برنامه‌های کاربردی برجسته و مورد بحث‌برانگیز دیگر روی مک‌بوک‌هایش اجرا شد. برای مثال، حذف بسیاری از ورودی‌های ارتباطی که درنهایت باعث می‌شود کاربران دور خود را با دانگل‌ها شلوغ کنند. همچنین، اپل نسل چهارم مک‌بوک‌های تاچ‌بار را نیز معرفی می‌کند که با وجود برخی از ویژگی‌های استفاده مفید، ممکن است با هجمه و بدگویی روبه‌رو شود.

بااین‌حال، همچنان کیبوردهای پروانه‌ای بودند که برانگیختگی را ایجاد کردند. شکایت‌ها درباره‌ی صفحه‌کلید حساس مشکل شروع شد. کلیدها تقریباً دو برابر سریعتر از کلیدهای لپ‌تاپ‌های قبلی اپل خرابی و تعمیر کلیدهای خراب در برخی موارد هستند، حتی کوچک‌ترین تعمیرات برای تعویض کامل صفحه‌کلید نیاز دارد که به چندصد دلار هزینه برای مشتریان بیشتر می‌شود.

مک بوک پرو ۱۳ ۲۰۱۸ / Macbook Pro 13 2018

در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷)، اپل با دو داد حقوقی در یک ماه خواهی سنخی شد. این شرکت که از طراحی نوآورانه‌اش مایل نبود، صفحه‌کلیدهای مک‌بوک ۲۰۱۸ خود را بازگشایی کرد و با ایده‌ای افزودن یک غشاء در زیر کلیدها، تلاش کرد از عبور از گردوغبار تا حدی جلوگیری کند. باوجوداین، بازهم نارضایتی‌ها کاهش نیافت و اپل را مجبور کرد درنهایت، تعمیرات رایگان تزریق را برای مک‌بوک‌های مجتمع به کیبورد پروانه‌ای ارائه دهد.

در نهایت، بعد از گذشت نزدیک به پنج سال از تعییرهای پرهزینه و پیچیدگی‌های فنی و احتمالاً تعداد بی‌شماری از پرتاب‌های خشمگین مک‌بوک در اتاق‌های کنج، شرکت اپل کیبوردهای پروانه‌ای را کنار گذاشت. این اتفاق یکی از معدود اتفاقات مثبت بود که در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) رقم خورد. از آن زمان به‌بعد، به‌نظر می‌رسد که اپل روی زیبایی‌های خود را بسازد و به ساخت کامپیوترهایی بپردازد که در واقع برای اکثر کاربران منطقی‌تر هستند.

۵۰ میلیون دلار برای اپل پول خُرد است؛ چراکه در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹)، اپل بر سر غرامت ۵۰۰ میلیون دلاری توافق کرد که بعد از دادخواهی سنخی درباره کاهش عمدی سرعت آیفون‌های قدیمی تسلیم شد. همچنین، توافق ۱۱۳ میلیون دلاری دیگری در همان سال برای مسائل مشابه مجدداً انجام شد.

مقاله مرتبط:

۵۰ دلار جریمه برای کیبوردهای پروانه‌ای اپل قرار می‌گیرد بین شاکیان بدین‌ترتیب تقسیم می‌شود: ۵۰ دلار غرامت بابت تعویض کلید و ۱۲۵ دلار غرامت بابت یک بار تعویض کیبورد و ۳۹۵ دلار غرامت بابت تعویض کیبورد.

چه 50 میلیون دلار جریمه، چه 500 میلیون دلار، شرکت اپل رسماً به تخلفات خود اعتراف نکرده و حتی در پاسخ به پرسشی درباره این توافقنامه، اظهارنظری نکرده است.

بنابراین، مالکان واجدشرایط مک‌بوک‌ها هستند که آن‌ها را در شرکت‌های کالیفرنیا، فلوریدا، ایلینوی، میشیگان، نیوجرسی، نیویورک و اشینگتن دی‌سی خریده‌اند، می‌توانند برای پس‌آوردن از تسویه‌حساب غرامت خود را دریافت کنند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره پرداخت غرامت به مشتریان دلسرد شده چیست؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!