شغل های رشته الکترونیک
شغل های رشته الکترونیک

رشته الکترونیک یکی از کارهای بسیار پردرآمد در آن است که از نظر بازار کاری، یکی از دسته بندی های متنوع در بین دسته های مختلف می شود و عناوین کاری زیادی را می توان در این دسته بندی قرار داد. در این مطلب از مقالات بانی‌کار، با معرفی چند مورد از مشاغل الکترونیکی که درآمد بالا و بازار کار بسیار مناسبی دارند، پرداخت می شود.

یکی از محبوب ترین و پرمخاطب ترین مشاغل رشته های الکترونیک، ساختمان برقکاری است. یک ساختمان برقکار، می‌تواند در زمینه‌های مختلف مانند تعمیر و سرویس تجهیزات برقی در ساختمان، کابل کشی، چراغ‌ها و کلیدها و پریزها، نصب آیفون تصویری و ساده، نصب و راه‌اندازی سیستم اعلام حریق و دزدگیر و سایر بخش‌های مرتبط با برق، در ساختمان های مختلف به کار می روند. درآمد یک برقکار ساختمان با توجه به میزان مهارت و توانایی انجام وی و همچنین انجام انواع خدمات، بین 6 تا 15 میلیون در ماه خواهد بود که در انجام پروژه های سنگین و پیچیده، تا 25 میلیون در ماه نیز خواهد رسید.

تعمیر، عیب یابی و نصب تجهیزات برق صنعتی، یکی از کارهای بسیار جالب و حساس است که در زیر مجموعه رشته های الکترونیکی قرار می گیرد. یک برقکار صنعتی، پس از طی آموزش های لازم در زمینه نقشه خوانی مدارهای الکتریکی، عیب یابی سیستم های الکتریکی مانند ترانسفرم، ژنراتور، کنتاکتورها، ترانس های برق، موتورهای سه فاز و.. و همچنین طراحی، راه اندازی و مونتاژ انواع مدل های تابلو برق، می‌توان در این رده شغلی مشغول به کار شود. یکی از پردرآمدترین مشاغل الکترونیکی است و بازار کار بسیار خوبی دارد. با توجه به مهارت برقکار صنعتی، درآمد کسب وی بین 8 تا 25 میلیون میلیون است.

کارشناس برق خودرو
کارشناس برق خودرو

یکی دیگر از پرمخاطب ترین مشاغل رشته های الکترونیک، برقکاری خودرو است. نقشه خوانی مدارهای برق خودرو، تعمیر و عیب یابی برف پاک کن، تعمیر شیشه بالابر و قفل مرکزی خودرو، تعمیر استارت خودرو، تعمیر و عیب یابی سیستم فن و خنک کننده موتور، تعمیر بخاری و سیستم گرمایشی در خودرو، شناخت مدارهای بخش کیسه هوا و کمربند، نصب انواع سنسورها، تعویض شمع‌ها، شارژ دینام و… از جمله مهارت‌هایی است که یک کارشناس برق خودرو، باید در آن مهارت داشته باشد. کار در این رده شغلی، می‌تواند به صورت انفرادی یا در شرکت‌های خودروسازی باشد. با توجه به مهارت فرد، درآمد ماهیانه یک برقکار خودرو بین 5 تا 20 میلیون تومان است.

با افزایش تعداد کاربران موبایل، شاهد شکایات متعدد این کاربران از مشکلاتی مانند خالی شدن باتری، شارژ نشدن موبایل، مشکلات سخت افزاری، از کار افتادن اینترنت و… هستیم. مشکلات متعددی که معمولا توسط تعمیرکاران موبایل، قابل تبدیل شدن هستند. این کار، یکی از مشاغل پردرآمد رشته الکترونیک است؛ به طوری که یک تعمیرکار حرفه‌ای موبایل، می‌تواند ماهانه 20 تا 50 میلیون تومان از این شغل، کسب درآمد کسب کند.

فعالیت در زمینه مشاوره و اجرای پروژه‌های مرتبط با ساختمان هوشمند، یکی دیگر از زیر مجموعه‌های رشته الکترونیکی است. فردی که در این رده شغلی تخصص داشته باشد، می‌تواند در زمینه اجرای سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی، سیستم‌های تهویه مطبوع، آسانسور، بخش برق اضطراری ساختمان، پله برقی، قسمت کنترل روشنایی تمامی بخش‌های ساختمان‌های اعم از راه پله، لابی، پارکینگ و.. .، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های دوربین مداربسته، نصب‌های اعلام و اطفای حریق، راه‌اندازی گیت‌های کنترل ترد و موارد از این قبیل، مشاوره دهد یا فعالیت داشته باشد. درآمد این شغل، با توجه به نوع خدمات ارائه شده و مهارت فرد، می‌تواند متفاوت باشد اما به طور متوسط، بین 8 تا 30 میلیون تومان در ماه است.

تکنسین PLC
تکنسین PLC

فعالیت در صنعت اتوماسیون صنعتی یا تکنسین PLC، نیازمند کسب مهارت در نصب و راه اندازی تابلو برق صنعتی، سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک، طراحی، برنامه نویسی و پیاده سازی سیستم های PLC و مواردی از این قبیل است. این شغل، یکی از پردرآمدترین شغل‌های رشته الکترونیک است و در صورتی که فرد دارای مهارت کافی در این زمینه باشد، می‌تواند به درآمدی معادل 30 تا 60 میلیون تومان در ماه نیز دست یابد.

مجموعه‌ای از مجموعه‌های رشته‌های الکترونیکی، شغلی مناسب برای کسب درآمد، در صورت کسب مهارت‌های مناسب و دستیابی به سطح قابل قبولی در هر یک از این مهارت‌ها، درآمد و بازار کار مناسب در اختیار فرد قرار می‌گیرند. بازار کار رشته الکترونیکی، در بسیاری از موارد مانند برق صنعتی، برق کاری و همچنین تعمیر کار موبایل، بیشتر از سایر رشته های این مجموعه، پرمخاطب است و درآمد این سه شغل نیز، با توجه به ساعات کاری، بسیار قابل توجه است.

علاوه بر این سه شغل، عناوین دیگری مانند برنامه نویسی یا تکنسین PLC نیز، در صورت داشتن مهارت کافی، می‌توان درآمد و امنیت شغلی قابل توجه را برای فرد ایجاد کرد. بازار کار هر یک از رشته های زیر مجموعه رشته های الکترونیک، در حال حاضر بسیار اشباع شده است و با توجه به نیاز روزافزون به تخصص شاغلان در هر یک از مشاغل رشته های الکترونیک، این انتظار می رود که تا سالها، هیچ یک از این رشته ها به اشباع کامل می شود. نرسند و دوباره، فرصتی برای کسب درآمد در هر یک از آن‌ها فراهم شود.

مشاغل مختلف رشته الکترونیک، بسیار قابل توجه است. برق کاری، صنعتی و خودرو، راه‌اندازی سیستم‌های مرتبط با هوشمندسازی ساختمان، ساخت و تعمیر انواع بردهای الکتریکی، ساخت سیم پیچ موتور، تعمیر موبایل، تبلت و قطعات کامپیوتری، تعمیر لوازم خانگی، تعمیر بردهای پکیج و کولر گازی و. ..، از کارکنان پردرآمد زیر مجموعه رشته برق و الکترونیک هستند.

الکترونیکی
الکترونیکی

درآمد در هر یک از رشته های الکترونیکی، بر اساس میزان دانش و تئوری و عملی فرد در شغل نظر تعیین می شود اما به میزان و میزان مهارت سطح متوسط، می توان انتظار درآمدی بالاتر از 10 میلیون در ماه را برای فرد داشت. . یکی از نکات بسیار ضروری برای موفقیت در این شغل، ارتقاء دانش و توانمندی فرد، مطابق با اطلاعات روز است؛ به روش‌های جدید که با بهترین راه‌اندازی سیستم‌ها، درآمد فرد را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد و حتی در مواردی، از شاغلان هم به خود می‌رسد، فراتر خواهد رفت.

بیشتر بخوانید: