گزارش گزارش تک‌اینسایتس، شرکت چینی تراشه‌سازی SMIC تراشه‌هایی پایه نود ۷ نانومتری خود را برای ماینر بیت کوین سیستم رویپ تولید کرده و از جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) چی، آن‌ها را به بازار عرضه می‌کند. در واقع، چین از سال ۲۰۲۱ در سکوت خبری تراشه‌ی ۷ نانومتری عرضه می‌کند.

تک‌اینسایت فرآیند ساخت تراشه را مهندسی معکوس کرده و می‌گوید: «تصاویر اولیه حاکی آن است که این تراشه کپی نزدیکی از فناوری نانومتری TSMC است.» این موضوع کشفی واضح و گویا از کپی برداری شرکت چینی است. به‌ویژه بعد از اینکه شرکت تایوانی TSMC قبل‌تر از شرکت چینی SMIC به‌دلیل کپی‌کردن فناوری ساخت تراشه شکایت کرده بود.

این کشف زمانی اتفاق افتاد که چین همچنان به تولید نیمه‌رساناهای داخلی خود ادامه می‌دهد و SMIC با وجود تحریم‌های شدید، پیشرو تولید نیمه‌رسانا در چین به‌شمار می‌رود. همچنین، ایالات متحده آمریکا در آستانه تصویب یارانه های کلان برای شرکت های تراشه داخلی خود قرار دارد.

مقاله مرتبط:

گزارش تک‌اینسایت‌ها، می‌گوید TSMC و اینتل و فناوری‌های فناوری‌های بسیار پیشرفته‌تر را درمقایسه‌با فناوری ۷ نانومتری SMIC توسعه داده و حداقل دو نود از این شرکت جلوتر قدم برمی‌دارند. بااین‌حال، مهم است که تراشه‌های ۷ نانومتری SMIC را با تحریم‌های شدید دولت آمریکا علیه این شرکت نمی‌توان نادیده گرفت. زیرا این تحریم‌ها دسترسی به ابزارهای پیشرفته‌ی EUV ساخت تراشه را با محدودیت‌هایی انجام داده است.

مشخص است که شرکت چینی با ابزار دراختیارش می‌تواند تراشه‌های ۷ نانومتری و احتمالاً کوچک‌تر را با صرفه‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی و بازدهی کمتر تولید کند. درنتیجه، این موضوع به‌هیچ‌عنوان برای چین نگران‌کننده نیست؛ زیرا این کشور با کمک توسعه و عرضه‌ی تراشه‌های بومی خودش، درصدد استقلال فناوری از غربی است.

تراشه ۷ نانومتری SMIC

شرکت SMIC تراشه‌های ۷ نانومتری خود را در اوایل سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۸) رونمایی کرد و سپس به‌همراه شریکش Innosilicon در ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) اطلاعیه‌ای مب‌بر نسخه تولیدی نود N+1 تراشه‌ی ۷ نانومتری خود را منتشر کرد. هنوز مشخص نیست آیا تراشه‌ی ماینینگ Minerva Bitcoin که تک‌اینسایت‌ها در بازار آزاد خریده است، ارتباطی با محصول اولیه شرکت Innosilicon دارد یا خیر.

در آن زمان، SMIC ادعا کرد که نسخه‌ی N+2 نود ۷ نانومتری خود را نیز در دست ساخت دارد. اما نسخه‌های شناسایی مطمئنی که تراشه‌ Minerva (تصویر زیر) از فناوری N+1 یا N+2 استفاده می‌کنند.

تراشه ۷ نانومتری SMIC

شرکت تایوانی TSMC بین دو بار در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ (۱۳۸۱ و ۱۳۸۵) به‌اتهام کپی‌کردن فناوری از SMIC شکایت کرده است و ادعای تک‌اینسایت مبنی‌بر کپی‌برداری از معماری ۷ نانومتری TSMC در ساخت تراشه‌های ۷ نانومتری SMIC را نیز دارد. شرکت بدل شود.

ساختار تراشه‌ای ماینینگ MinerVa Botcoin کاملاً ابتدایی به‌نظر می‌رسد و ۴/۲ × ۴/۶ میلی‌متری دارد؛ بدین ترتیب، می‌توان فهمید که شرکت SMIC هنوز در مراحل اولیه توسعه تراشه است. گذشته از این، این نوع از تراشه‌های کوچک و ساده و مبتدی به‌عنوان نمونه‌های استفاده می‌شوند. فناوری ساخت تراشه‌های اصلی پیچیده‌تر از این نمونه‌ها توسعه یافته است.

تراشه‌های ماینینگ برای تعمیر و رفع نقص نودهای جدید بسیار کارآمد هستند. همان طور که در تصویر بالا می‌بینید، این تراشه‌های کوچک به‌طور خودکار برای ایجاد دستگاه‌های قدرتمند کاربرد دارند. در این زمینه، ماینر روی هر برد ۱۲۰ تراشه دارد تا ماشینی بسازد که بیش از ۳۳۰۰ وات انرژی مصرف کند. بااین‌حال، می‌توان انتظار داشت که SMIC درنهایت تراشه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تری را برپایه فناوری ۷ نانومتری کار بسازد.

خالی از لطف نیست. علاوه بر این، در دنیای واقعی عوامل بسیار زیادی بر اقتصاد و عملکرد نودها تأثیرگذار است و موضوع فقط اندازه‌گیری آن‌ها نیست.

تک‌اینسایت تحلیل‌های جزئی‌تری نیز ساخته شده است. ازجمله تجزیه‌وتحلیل پلان دیجیتالی تراشه، تجزیه و تحلیل تحلیل فرآیند CMOS پیشرفته، تجزیه‌وتحلیل جریان تراشه که اطلاعات بسیار جزئی مانند ترانزیستور را ارائه می‌دهد تا با کمک این گزارش‌ها، روش‌های SMIC را برای رقابت در صنعت نود درک کنند.

درهرصورت، ایالات متحده آمریکا مدت‌هاست که با استفاده از ابزار EUV به هولدینگ ASML به شرکت چینی SMIC جلوگیری می‌کند و به‌تازگی حتی با محدود کردن دسترسی این شرکت به ابزار DUV که در سطح بسیار ابتدایی ساخت تراشه کاربرد دارد، فشار و تحریم را افزایش می‌دهد.

مقاله مرتبط:

واقعاً چنین‌هایی پیشرفت چین را آهسته خواهد کرد. اما چین با سرمایه‌گذاری در مسیر توسعه ابزارهای ساخت تراشه و اکوسیستم نرم‌افزاری (خودکارسازی طراحی الکترونیکی یا EDA) خود ادامه خواهد داد. همان طور که SMIC ثابت کرده است، این شرکت می‌تواند با استفاده از تجهیزات نه‌دانان پیشرفته تراشه‌های تقریباً کارآمدی بسازد. حتی اگر کمتری عاید آن‌ها کند و همین نگرش ممکن است درنهایت باعث افزایش فروش آن‌ها درمقایسه‌با سایر طراحان تراشه شود.

هنوز مشخص نیست که آیا این تراشه‌ها به‌دلیل مشکلات قانونی با محدودیت‌های احتمالی خواهد شد یا خیر. اما چین اکوسیستم در حال رشد خود طراحان تراشه را دارد که می‌تواند از این طراحی‌ها در داخل کشورش استفاده کند. بنابراین، چنین خطری می‌تواند بر کاهش احتمالی احتمالی از شکایت تایوانی‌ها کمک شایانی کند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره احتمال کپی برداری شرکت SMIC چین از شرکت TSMC تایوان چیست؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!