هواوی در واکنش به تحریم شدن از سوی ایالات متحده آمریکا و تجارت ارتباطی با گوگل رونمایی از سیستم‌عاملی اختصاصی و همهجانبه بهنام هارمونی رفت. نسخه اولیه این سیستم‌عامل در اواسط سال ۲۰۱۹ معرفی شد، نسخه دوم سال ۲۰۲۰ معرفی شد و یک سال تعداد دستگاه‌های مجهز به این سیستم‌عامل به ۹۰ میلیون بعد رسید.

چه چیزی هواوی می‌گوید، HarmonyOS اکنون روی بیش از 300 میلیون دستگاه نصب شده است. هواوی همچنین می‌گوید بیش از ۱۷۰ میلیون دستگاه در حال استفاده از پلتفرم HarmonyOS Connect هستند. این پلتفرم به شرکت‌های متفرقه امکان می‌دهد دستگاه‌های سازگار با سیستم‌عامل هواوی بسازند.

هواوی پس از دستیابی به تعداد زیادی از کاربران فعال، اکنون از نسخه سوم سیستم‌عامل هارمونی پرده‌برداری شده است.

به گزارش GSMArena، سیستم‌عامل HarmonyOS 3.0 اولین بار در تبلت هواوی میت پد پرو 11 استفاده می‌شود. این تبلت به‌زودی روانه‌ای بازارهای بین‌المللی خواهد شد. سیستم‌عامل HarmonyOS 3.0 طراحی ظاهری وجود دارد، از ویجت‌های بهبودیافته استفاده می‌شود و امکان مولتی‌تسکینگ را نیز می‌دهد.

هواوی فرمت Universal Card را برای ویجت‌های سیستم‌عامل هارمونی معرفی کرده است. این نوع از ویجت‌ها به‌سادگی شکل، مدل‌ها و استایل‌های خود را تغییر می‌دهند تا کاربران گزینه‌های زیادی برای شخصی‌سازی دردسترس داشته باشند. برای نمونه می‌توانید چند ویجت را در قالب یک گروه از ویجت‌ها در کنار هم قرار دهید. در این حالت، هر ویجت به‌صورت خودکار خود را تغییر می‌دهد تا با سایر ویجت‌ها هماهنگ شود.

ویجت‌های سیستم‌عامل iOS مشابه، می‌توان از طریق سیستم‌عامل iOS ایجاد کرد و به‌راحتی در بین آن‌ها جابه‌جا شد.

سیستم‌عامل جدید هواوی به کاربران امکان می‌دهد دو هدف را به صورت هم‌زمان به گوشی متصل کنند. آیا این قابلیت صرفاً برای شماره ایربادها مانند FreeBuds Pro 2 کار می‌کند. هواوی در نسخه‌های جدید هارمونی بسیاری از قابلیت‌های ارتباطی داده شده است. پیش از این که نگاهی به این قابلیت‌ها بیاندازیم، بهتر است به بررسی ویژگی‌های حریم خصوصی برویم.

گوشی رایانه به سیستم عامل هارمونی Huawei HarmonyOS 3 از نمای جلو با میموجی

سیستم‌عامل جدید هواوی داده‌های موجود درباره اپلیکیشن‌ها ثبت می‌کند. در بخشی از گزارش این سیستم‌عامل اعلام می‌شود که اپلیکیشن‌ها هر چند وقت یک بار به لوکیشن، دوربین، میکروفون، فایل‌ها یا مخاطبان گوشی شما دسترسی پیدا می‌کنند. HarmonyOS 3.0 وضعیت نموداری گرافیکی به شما نشان می‌دهد تا می‌توانید به صورت دستی مجوزها را لغو کنید، با این دستگاه می‌توانید به‌صورت خودکار نیز این کار را انجام دهید.

هواوی می‌گوید HarmonyOS 3.0 روی اپلیکیشن‌ها نظارت می‌کند تا بدافزارها را شناسایی کنند. سیستم‌عامل جدید هواوی مجوزهایی جعلی دراختیار اپلیکیشن‌های غیر قابل اعتماد قرار می‌دهد و آن‌ها را به سمت گالری خالی از تصاویر هدایت می‌کند.

HarmonyOS 3.0 ابزارهایی را به شما ارائه می‌دهد تا بتوانید هنگام ارسال تصاویر حساس آن‌ها مانند زمان و مکان ثبت تصویر را پاک کنید. HarmonyOS 3.0 می‌تواند اسکرین‌شات‌ها را اسکن و شماره موبایل، آدرس منزل و… را تار کند.

هواوی جستجو کرده است روی بهینه‌سازی هارمونی نیز کار کند. به ادعای هواوی، HarmonyOS 3.0 درمقایسه‌با HarmonyOS 2.0 اپلیکیشن‌ها را سریع‌تر باز می‌کند، واکنش‌گراتر می‌کند و هنگام اجرای بازی‌های موبایلی انرژی کمتری مصرف می‌کند.

قابلیت ابردستگاه در سیستم عامل هارمونی Huawei HarmonyOS 3

یکی از قابلیت‌های جالب HarmonyOS 3.0 که یکی از شعارهای اصلی هواوی می‌چرخد، آن چیزی است که چینی‌ها «ابردستگاه» می‌نامند. از نگاه هواوی، ابردستگاه شامل ترکیبی از دو یا تعداد بیشتری دستگاه هوشمند است که با هم کار می‌کنند. رابط کاربری این بخش بسیار ساده است. HarmonyOS 3.0 از دستگاه‌های به‌هم‌متصل را در قالب حباب‌های نمایش می‌دهد. با ترکیب کردن حباب‌ها، می‌توان دستگاه‌ها را با هم‌سازی و ابردستگاه بید.

سوالی که ایجاد می‌شود این است که ابردستگاه چه مزایی دارد؟ هواوی با چند مثال را پاسخ داده است. فرض کنید در ویرایش ویدئو روی میت بوک هستید، اما می‌توانید از صفحه‌نمایشی بزرگ‌تر استفاده کنید. اگر هم‌زمان با میت بوک دارای مانیتور میت استیشن ایکس هواوی هم باشید، برای هماهنگ کردن آن‌ها صرفاً کافی است آیکن لپ تاپ را با آیکن مانیتور ترکیب کنید. درنتیجه این کار، محتویات نمایشگر لپ تاپ به‌صورت بلادرنگ روی مانیتور به نمایش درمی‌آید.

دستگاه‌های مبتنی بر HarmonyOS به‌منظور از قابلیت ابردستگاه ملزم برای استفاده از یک شبکه و فای مشترک مشترک استفاده می‌کنند.

گوشی و تبلت مجهزبه هارمونی 3 هواوی

دستگاه‌های ساخت هواوی وقتی در نزدیکی هم قرار دارند، متوجه می‌شوند. در واقع وقتی تبلت هواوی را در کنار گوشی هواوی قرار دهید، می‌توانید با تبلت تماس‌ها را پاسخ دهید و پیامک‌ها را ببینید. قابلیت ابردستگاه به کاربران امکان می‌دهد بازی‌های موبایلی را روی نمایشگر بزرگ‌تر تبلت تجربه کنند.

یکپارچگی چندرسانه‌های سیستم‌عامل HarmonyOS در تلویزیون‌های هوشمند نیز دردسترس قرار می‌گیرد. برای نمونه می‌توانید از دو اسپیکر هوشمند مانند Huawei Sound X به‌عنوان اسپیکر استریو برای تلویزیون‌های مجهز به HarmonyOS استفاده کنید. به‌جای اسپیکر می‌توان از هدفون استفاده کرد. همگام‌سازی دستگاه‌ها با هم به‌راحتی آب خوردن است.

اکوسیستمی که هواوی طراحی محصولات برخی از شرکت‌های متفرقه را نیز در بر می‌گیرد. برای نمونه می‌توان برخی از شرکت‌های منتخب را با ساعت‌های هوشمند هواوی همگام‌سازی کرد تا امکان انجام فعالیت‌های ورزشی فراهم شود. هم‌زمان می‌توانید هدفتان را وارد کنید و آهنگ گوش دهید.

سیستم عامل هارمونی Huawei HarmonyOS 3 روی خودرو

هواوی اکنون سیستم‌عامل HarmonyOS را برای خودروها نیز ارائه می‌دهد. به‌لطف HarmonyOS می‌توانید ازطریق داشبورد خودرو به اپلیکیشن‌های گوشی دسترسی داشته باشید (مشابه قابلیتی که Android Auto ارائه می‌دهد). تمامی این گفته‌ها درباره گجت‌های هوشمند خانگی نیز صدق می‌کند.

هواوی گفته است که به‌روزرسانی‌های دستگاه‌های مبتنی بر HarmonyOS 2.0 به سیستم‌عامل HarmonyOS 3.0 در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور و مهر ۱۴۰۱) آغاز می‌شود. فهرست دستگاه‌های تحت پشتیبانی HarmonyOS 3.0 هنوز اعلام نشده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!