گوگل امروز سیستم‌عامل Chrome OS Flex را منتشر کرد. نسخه جدید از سیستم‌عامل کروم که برای کار و مدارس طراحی شده است. این نسخه روی رایانه های شخصی و مک های قدیمی نصب و اجرا می شود. گوگل ابتدا این سیستم‌عامل را اوایل سال جاری آزمایش کرد و با ارائه یک پیش‌نمایش آغاز کرد و اکنون ۶۰۰ باگ آن را می‌سازد تا امروز برای کارها و مدارس آماده شود.

Chrome OS Flex اساساً برای کارهایی طراحی می‌شود که از رایانه‌های شخصی ویندوزی قدیمی استفاده می‌کنند، زیرا گوگل دستگاه‌های HP، دل، ایسوس و ایسر، توشیبا، الجی، لوو و بسیاری دیگر از شرکت‌ها را آزمایش کرده و انجام داده است. این سیستم‌عامل حتی روی برخی از مک‌های قدیمی ازجمله مک‌بوک‌های ۱۰ سال قبل نیز اجرا می‌شود.

به گزارش ورج، پشتیبانی از سخت‌افزار قدیمی، مهم‌ترین ویژگی Chrome OS Flex است زیرا کسب‌وکارها برای دریافت جدیدترین سیستم‌عامل باید سخت‌افزار موجود را کنار بگذارد. بیش از 400 دستگاه گواهی اجرای این سیستم‌عامل جدید را دریافت و نصب آن به آسانی از درایو USB است.

توماس ریدل، مدیر شرکت محصول و آموزش در گوگل توضیح می دهد:

ما هرروز روی گواهی‌های بیشتر کار می‌کنیم و حتی اگر دستگاه‌های شما هنوز بررسی نشده است، می‌توانید Chrome OS Flex را امتحان کنید. در دستگاه‌هایی که به‌طور رسمی پشتیبانی نمی‌شوند، ممکن است با مشکلات جزئی، ناپایداری یا مشکلات راه‌اندازی شوند.

کروم بوک

Chrome OS Flex با خرید Neverware امکان پذیر است. شرکتی نرم‌افزاری که قبلاً برنامه‌های به‌نام CloudReady را به‌فروش می‌رساند که به کاربران اجازه می‌داد رایانه‌های شخصی قدیمی را به دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل کروم تبدیل کنند. در حال حاضر از یک سال پس از استفاده از ویندوز مایکروسافت 11 کمتر با الزامات سخت افزاری منتشر می شود و میلیون ها رایانه شخصی قدیمی را پشت سر می گذارند، این سیستم عامل عرضه شده است.

گوگل سیستم‌عامل Chrome OS Flex را برای کسب‌وکارها و مدارسی که قصد دارند فناوری اطلاعات خود را مدرن و ساده‌سازی کرده یا امنیت و قابلیت‌های مدیریتی را بهبود بخشند، دارند. این سیستم‌عامل حتی برای کسب‌وکارهایی که بر پایداری‌ها هستند، قابل‌پذیرش خوبی هستند می‌دهند و همچنین به برخی سازمان‌ها اجازه خواهند داد که انرژی کمتری تولید کند و مصرف انرژی را کاهش دهد.

مقاله مرتبط:

اما بزرگ‌ترین ویژگی Chrome OS Flex این است که به‌عنوان پاسخی به تهدید فزاینده‌ای باج‌افزار، به‌ویژه برای کسب‌وکارهایی که قبلاً در این مورد آسیب دیده‌اند و اکنون می‌خواهند از پلتفرم ویندوز خارج شوند، می‌خواهند. سیستم‌عامل کروم نسبت به ویندوز بسیار بسته است و همین ویژگی حمله‌های هکرها را می‌کند.

Noric Choice Hotels در ماه دسامبر مورد حمله‌ی باج‌افزار گرفت و فعالیت‌های ۲۰۰ هتل خود را در سراسر اسکاندیناوی، تعطیل کرد. باج‌افزار Conti که ایالات متحده آمریکا به‌دنبال آن بود، کامیپوترهای هتل را رمزگذاری کرده و آن‌ها را به‌عنوان باج نگه‌داشته بود. این هتل زنجیره‌ای انتقال به سیستم‌عامل کروم را به‌عنوان یک جستجوی پایدار در نظر گرفته و تشخیص داده‌ها، ۲۰۰۰ دستگاه ویندوزی خود را کمتر از ۴۸ ساعت در Chrome OS Flex به‌روزرسانی می‌کند. کارمندان نیز کلیدهای USB با یک سند یک صفحه درمورد نحوه انجام ارتقاء دریافت می کنند.

همه‌ی کسب‌وکارها و مدارس نمی‌توانند به‌راحتی به Chrome OS Flex مهاجرت کنند، به‌ویژه اگر به برنامه‌ها و سیستم‌های ویندوزی موجود، با در نظر گرفتن این سیستم‌عامل طراحی و به آن متکی باشند. نرم‌افزارهای مجازی سازی مثل Cameyo مطمئناً کمک می‌کند اما مایکروسافت بیش از ۳۰ سال از رایانه‌های شخصی تسلط داشته است و بنابراین ریشه‌های وابستگی در این زمینه وجود دارد که همیشه نمی‌توانم با مجازی سازی آن‌ها را رفع کند. اینکه فقط از یک سیستم‌عامل ابری استفاده کنیم مشکلاتی را به‌همراه خواهد داشت. همان‌طور که در سال‌های گذشته شاهد آن هستیم، از سیستم‌عامل کروم بودیم که باعث شد برخی از کروم‌بوک‌ها قفل شده و برخی دیگر از مشکلات عملکردی را به‌روز کند.

کروم‌بوک‌ها مطمئناً به دنیا نشان داده‌اند که جایگزینی قوی برای ویندوز وجود دارد، به‌ویژه برای آموزش که به‌لطف این دستگاه‌ها پیشرفت کرده است. سیستم‌عامل Chrome OS Flex انتخابی دیگر برای افرادی است که از ویندوز دور می‌شوند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!